מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

קשב וריכוז

כמוניקשב וריכוזחדשותהאם ריטלין משפר תוצאות אקדמיות ארוכות טווח?

האם ריטלין משפר תוצאות אקדמיות ארוכות טווח?

מחקר אמריקאי מצא כי העליה בשימוש בריטלין לא הובילה לשיפור בתוצאות אקדמיות


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

פרובינציית קוויבק בקנדה הרחיבה בשנת 1997 את המדיניות הביטוחית וההחזר בנוגע לתרופות מרשם, כתוצאה מכך חלה עליה משמעותית בשימוש בריטלין בקרב ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז.

החוקרים ניצלו את הניסוי "הטבעי" הזה ועקבו אחר הנתונים במשך 14 שנה (1994-2008), הממצאים שלהם מראים כי לא חל שיפור בתוצאות האקדמיות של הילדים לאחר לקיחת ריטלין.


תרופות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז נמצאות תחת דיון ומחלוקת מזה זמן רב, בשנים האחרונות נוספו מחקרים שונים ואזהרות שונות לתרופות אך עדיין ההמלצה הרפואית היא שלתרופות תועלת מרובה, ואחד הטיעונים המרכזיים הוא שיפור ביכולות הריכוז ובתוצאות האקדמיות.


הטיעון על השיפור האקדמי מצריך מעקב ארוך טווח אחר הנוטלים, פעולה שמרבית החוקרים אינם מבצעים. כעת, חוקרים מהמכון הלאומי למחקר כלכלי בארה"ב, ארגון ללא מטרות רווח, הקיים מתחילת המאה הקודמת ונחשב למכובד, החליטו להשתמש במסד הנתונים על בריאות שקיים בקנדה על מנת לבדוק את הנתונים הקשורים לעליה בשימוש בריטלין במחוז קוויבק. מאגר הנתונים הכיל נתונים על כ-15,000 ילדים, נתוני בסיס נלקחו על ילדים בשנת 94 ו-96 ולכך הושוו. הילדים עברו בדיקה ושאלות מדי שנתיים עד שנת 2008. בסיס הנתונים הוא כזה שאפשר לדעת האם הילדים נטלו ריטלין, כמו גם האם אובחנו כסובלים מהפרעות קשב וריכוז.


להפתעת החוקרים למרות הגידול בשימוש בריטלין התוצאות שנצפו היו שליליות – הם זיהו עליה בתחושת עצב, וירידה באיכות מערכת היחסים עם ההורים. בקרב ילדות ונערות נמצאה גם עליה בתופעות של דיכאון וחרדה. התופעות הן קשר סטטיסטי ואינם קשר סיבתי. בנוסף נמצא קשר גם לירידה בציונים ובביצועים במקצוע המתמטיקה.


בטווח הארוך טוענים החוקרים נמצא כי הילדים שטופלו בריטלין היו בעלי סיכוי גדול יותר לנשור מהלימודים, או להישאר כיתה.


בסיכום המחקר מבקשים החוקרים לנסות להסביר תוצאותיהם, וכאן הם מסייגים בכך שאין להם עדויות הנוגעות לשאלה האם הריטלין נלקח באופן אופטימלי ובצורה הראויה, כמו כן הם מציינים כי אינם יודעים אם זה היה משנה את התוצאות. בנוסף, טוענים החוקרים כי ישנה אפשרות שילד הסובל מהפרעות קשב וריכוז ומקבל ריטלין, מפסיק לקבל עזרה והתערבות מסוגים אחרים שעשויים להיות חיוניים, ולכך השפעה שלילית על הישגיו.


החוקרים  מסכמים כי יש סיבה לדאגה לאור העלייה הגדולה בנטילת ריטלין בארה"ב, לפחות על בסיס תוצאות העבודה שלהם.

 

"Do Stimulant Medications Improve Educational and Behavioral Outcomes for Children with ADHD?",NBER Working Paper No. 19105
Issued in June 2013, NBER Program(s): CH HC HE

 

כתבות נוספות:

 

ADHD: טיפול מוקדם ישפר ציון במתמטיקה?

 

הפרעות קשב: שוברים מיתוסים

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: