טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהמדריכיםהריון והנקה עם טרשת נפוצה

הריון והנקה עם טרשת נפוצה

נשים עם טרשת נפוצה המעוניינות להרות ולהניק צריכות להפסיק את הטיפול התרופתי. באיזה שלב כדאי להפסיק ומתי לחזור לטיפול?

מאת ערן ברקוביץ'
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

אין דבר המונע מנשים עם טרשת נפוצה להרות. מחקרים אף מראים כי במהלך ההיריון חשות הנשים הקלה בסימפטומי המחלה, במהלך ההיריון אין סיבוכים משמעותיים המייחדים נשים עם טרשת נפוצה, אין כל השפעה על התינוק וגם לא על עתיד התקדמות המחלה. ישנם אף מחקרים שמראים כי ככל שמספר הלידות גדול יותר כך התקדמות המחלה איטית יותר. עם זאת, ישנו סיכון מוגבר להתקף לאחר הלידה, אותו ניתן להפחית באמצעות תרופה

 

אין זה חד משמעי כי תרופות לטיפול בטרשת נפוצה מסכנות את העובר. עם זאת, מומלץ לנשים להפסיק ליטול תרופות אלו אם הן בהריון, מנסות להרות או במידה והן מניקות.

 

מתי להפסיק תרופות?

 

מומלץ כי נשים יפסיקו ליטול את התרופות כחודש לפני הניסיונות להרות (מספר נוירולוגים טוענים כי מומלץ אף שלושה חודשים). אם את בהריון או רוצה להיכנס להיריון - התייעצי עם הנוירולוג שלך באשר לטיפול התרופתי.

 

מתי לחזור לתרופות?

 

המועד בו תחזרי לקבל טיפול תרופתי תלוי בכוונה שלך להניק - במידה ותחליטי שברצונך להניק, תאלצי לדחות את החזרה לטיפול התרופתי, מכיוון שאין מידע על האופן בו תרופות לטרשת נפוצה יכולות להשפיע על התינוק.

 

כדאי להניק? 

 

כמובן שההחלטה האם להניק את תינוקך תלויה בך ובשיקול דעתך. אין ממצאים חד משמעיים לגבי ההשפעה של הנקה על מהלך מחלת הטרשת הנפוצה. מומחים בתחום טוענים כי ההנקה היא התזונה הטובה ביותר לתינוקך, אך היא יכולה להחמיר את סימפטומי העייפות שלך.

 

 
לקריאה נוספת:
 
 
 
* הכותב הוא פסיכולוג ומנהל קהילת טרשת נפוצה ברשת החברתית-בריאותית "כמוני"

 

ורד-לב
05/04/10 16:02
מחקר שצוטט פה באתר מראה על קשר בין משך ההנקה והפחתת התקפי המחלה http://www.camoni.co.il/?idr=400&p=529 ההנקה מקושרת לירידה בסיכון להתקפים אצל נשים עם טרשת נפוצה...
מחקר שצוטט פה באתר מראה על קשר בין משך ההנקה והפחתת התקפי המחלה

http://www.camoni.co.il/?idr=400&p=529

ההנקה מקושרת לירידה בסיכון להתקפים אצל נשים עם טרשת נפוצה
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: