דיכאון וחרדה

כמונידיכאון וחרדהחדשותמשככי כאב עשויים לסייע בטיפול בדיכאון

משככי כאב עשויים לסייע בטיפול בדיכאון

מחקר: משככי כאב ונוגדי דלקת נפוצים הנמכרים ללא מרשם עשויים להשפיע לטובה על התגובה לנוגדי דיכאון

מאת אלה הר-נוי
27/10/14
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

תרופות פשוטות מסוג נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAIDs), הנמכרות ללא מרשם ומשמשות בעיקר לטיפול בכאבים והפחתת חום, עשויות לסייע גם לטיפול באנשים הסובלים מדיכאון. ממצא זה עלה ממחקר גדול שהתבסס על ניתוח נתונים ממחקרים קודמים (מטא-אנליזה) ופורסם בכתב העת המדעי JAMA Psychiatry.

 

בשנים האחרונות מחקרים מצאו קשר בין דיכאון לבין דלקתיות ומצבי חולי גופניים כמו כאב וזיהומים. מספר מחקרים בחנו אם שימוש בחומרים נוגדי דלקת עשוי לשפר את ההשפעות של תרופות לטיפול בדיכאון, אך אלה הגיעו לתוצאות סותרות. לדוגמה, מחקר שפורסם ב-2011 בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences מצא כי משככי כאב ממשפחת ה-NSAID עלולים לפגוע בפעילות של תרופות נגד דיכאון נפוצות ממשפחת ה-SSRI.

 

חוקרים מאוניברסיטת ארהוס בדנמרק ביקשו לבחון את הנושא לעומק. לשם כך הם ניתחו נתונים של 14 מחקרים בינלאומיים שכללו יחד 6,262 נבדקים שסבלו מדיכאון קליני או שהיו להם מספר תסמינים של דיכאון.

 

כל המחקרים שנכללו בניתוח הנתונים היו מחקרים מבוקרים בהם הנחקרים חולקו לשתי קבוצות: קבוצה בה הנבדקים קיבלו יחד עם נוגדי הדיכאון גם נוגדי דלקת וקבוצה שחבריה קיבלו יחד עם נוגדי הדיכאון פלצבו (טיפול דמה), כדי לבחון אם יש הבדל בין נוגדי דלקת ופלצבו מבחינת יעילות הטיפול ותופעות הלוואי. 10 מהמחקרים בחנו תרופות ממשפחת נוגדי הדלקת שאינם סטרואידים.

 

ניתוח הנתונים הראה כי השלמת הטיפול בנוגדי דיכאון עם נוגדי דלקת נקשרה לשיפור בתסמיני דיכאון בהשוואה לפלצבו, וזאת ללא סיכון מוגבר לתופעות לוואי משמעותיות. לפי הממצאים, שילוב הטיפול בנוגדי דיכאון עם נוגדי דלקת העלה משמעותית את הסבירות לתגובה לטיפול ולהפוגה. 

 

התרופה שנראה כי השפיעה במידה הגדולה ביותר על יעילות הטיפול בנוגדי הדיכאון הייתה התרופה סלקוקסיב ממשפחת נוגדי הדלקת שאינם סטרואידים. במטופלים שנטלו תרופה זו במקביל לנוגדי הדיכאון הייתה סבירות גבוהה הרבה יותר לתגובה לטיפול ולהפוגה בדיכאון בהשוואה לפלצבו. 

 

המחקר לא מצביע על המנגנון העומד מאחורי הקשר שבין נוגדי דלקת לבין שיפור בתסמיני הדיכאון. ייתכן שהפחתת הדלקת מפחיתה תסמיני דיכאון או שנוגדי הדלקת מסייעים להפחית תופעות לוואי פיזיולוגיות של ההפרעה הנפשית - מה שמוביל להפחתת הדיכאון.

 

האם כדאי לקחת משככי כאב לטיפול בדיכאון?

 

ראשית נענה: לא! ועכשיו נפרט. המחקר, כפי שמסבירים החוקרים, מוכיח רעיון – לפיו נוגדי דלקת עשויים לסייע להפחית תסמיני דיכאון. הממצאים עשויים להוביל בעתיד לשיפור הטיפול בדיכאון. עם זאת, המחקר עדיין לא מהווה צידוק לשינוי האופן בו אנחנו מטפלים בדיכאון כיום.

 

למחקר מספר מגבלות משמעותיות, בהן העובדה שרוב המחקרים מהם נשאבו הנתונים היו קטנים וקצרי טווח ורוב ההשפעות שנצפו היו קלות עד בינוניות עם שונות גבוהה בין המחקרים. לדברי עורכי ניתוח הנתונים, ייתכן שחלק מהמחקרים אף חטאו בהגזמה בהשפעות הטיפול.

 

יש צורך במחקרים נוספים באיכות טובה שיבחנו אם נוגדי דלקת מסוימים אכן עשויים להועיל לטיפול בדיכאון, לאיזה מטופלים שילוב של תרופות נוגדות דלקת עשוי להועיל בטיפול, מהם המינונים הנכונים של נוגדי דלקת ומה עלולות להיות תופעות הלוואי בטווח הרחוק.

 

והכי חשוב: צריך לזכור שגם לתרופות הנמכרות ללא מרשם עלולות להיות תופעות לוואי רבות. חלק מהתרופות אף עשויות להיות מסוכנות מאוד בשימוש קבוע. 

 

 

JAMA Psychiatry. Published online October 15

 

אבחנה-שגוייה
28/10/14 9:46

רגע, מה זה "נוגדי דלקת נפוצים הנמכרים ללא מרשם"?

איפה אפשר לקנות?

במה הם מטפלים?

יש סיכוי שהם יעזרו נגד טרשת?

למה לא מספרים לנו שיש כאלה וישר נותני...

רגע, מה זה "נוגדי דלקת נפוצים הנמכרים ללא מרשם"?איפה אפשר לקנות?במה הם מטפלים?יש סיכוי שהם יעזרו נגד טרשת?למה לא מספרים לנו שיש כאלה וישר נותנים לנו את התרופות הכבדות עם תופעות הלוואי? סליחה על ההתפרצות, הכאבים גומרים אותי, וזה לא ממש יעזור לי לדבר על זה.אני כן צריכה משהו שיפחית את הכאב בלי להרוס לי את החיים ואת הבריאות..


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: