דיכאון וחרדה

כמונידיכאון וחרדהחדשותעל הורמון האהבה ודיכאון לאחר לידה

על הורמון האהבה ודיכאון לאחר לידה

מחקר: נשים עם רמות נמוכות של אוקסיטוצין בהיריון נמצאות בסיכון מוגבר לדיכאון לאחר לידה

מאת אלה הר-נוי
22/05/11
תגובות 1

רמות אוקסיטוצין נמוכות לפני הלידה קשורות לסיכון מוגבר לדיכאון לאחר לידה (צילום: panthermedia)
רמות אוקסיטוצין נמוכות לפני הלידה קשורות לסיכון מוגבר לדיכאון לאחר לידה (צילום: panthermedia)

 

נשים הרות עם רמות נמוכות של אוקסיטוצין המכונה גם "הורמון האהבה" או "הורמון ההתחבקות", עלולות להיות בסיכון מוגבר לפתח דיכאון לאחר לידה. כך עולה ממחקר חדש של חוקרים מאוניברסיטת Basel בשוויץ.

 

האוקסיטוצין הוא הורמון טבעי, הידוע כמעודד רגשות של אמון, חיבה, היקשרות וחיבור רגשי. ההורמון משתחרר בין היתר במהלך אורגזמות והנקה. מחקרים קודמים קשרו בין ההורמון להתנהגויות של הורים. בין היתר נמצא כי הוא מקדם את החיבור הרגשי בין אם ותינוק.

 

המחקר החדש שפורסם בכתב העת Neuropsychopharmacology בחן את הקשר בין רמות אוקסיטוצין בהיריון וסיכון לדיכאון לאחר לידה, ממנו סובלת אחת מחמש נשים.

 

באמצעות בדיקות דם החוקרים מדדו את רמות האוקסיטוצין ב- 73 נשים בריאות במהלך הטרימסטר השלישי להיריון. הנשים עברו בדיקת סקר מקובלת שמעריכה את הסיכון לדיכאון במהלך ההיריון, ושוב תוך שבועיים מהלידה. בהתבסס על הבדיקות, נמצא כי 14 מהנשים היו בסיכון לדיכאון לאחר לידה. החוקרים מצאו כי רמות אוקסיטוצין נמוכות לפני הלידה נקשרו עם סיכון מוגבר לדיכאון.

 

הממצאים ראשוניים ונדרשים מחקרים נוספים ומעמיקים יותר כדי לבדוק אם אכן רמות נמוכות של אוקסיטוצין בהיריון קשורות לסיכון מוגבר לדיכאון לאחר לידה. אם אכן כך הדבר, ייתכן שבעתיד ניתן יהיה למדוד את רמת ההורמון בנשים הרות על מנת להעריך את הסיכון שלהן לדיכאון לאחר לידה ולטפל בהן בהקדם האפשרי, אולי אפילו באמצעות נטילת תכשיר המכיל אוקסיטוצין.

 

 

Neuropsychopharmacology ; doi:10.1038/npp.2011.74

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
19/05/11 22:51
אני תמיד נהנת לקרוא את המחקרים על הורמון האוקסיטוצין הקשור עם שפע חוויות מענגות כמו האורגזמה, הנקה, הפירגון ועוד…כמו זיהוי פנים מוכרות, או הנדיבות או הקשר בין אהבה ובין בריאות הלב וגם חמדנות. ...
אני תמיד נהנת לקרוא את המחקרים על הורמון האוקסיטוצין הקשור עם שפע חוויות מענגות כמו האורגזמה, הנקה, הפירגון ועוד…כמו זיהוי פנים מוכרות, או הנדיבות או הקשר בין אהבה ובין בריאות הלב וגם חמדנות.

כתבתי עליו מיקבץ מחקרים בפוסט לפני המון זמן.

 
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: