סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשות10 החידושים החשובים בבריאות לשנת 2013

10 החידושים החשובים בבריאות לשנת 2013

החידושים הצפויים לשנות את פני הרפואה בשנה הבאה: מניתוחים בריאטריים ועד מכשיר ידני לזיהוי מלנומה

מאת אלה הר-נוי
31/10/12
תגובות 1

במקום הראשון: ניתוחים בריאטריים לשליטה על סוכרת (צילום: Shutterstock)
במקום הראשון: ניתוחים בריאטריים לשליטה על סוכרת (צילום: Shutterstock)

בכל שנה רופאי מרפאת קליבלנד (Cleveland Clinic) מפרסמים רשימה של עשרת החידושים החשובים ביותר הצפויים להשפיע על פני הרפואה בשנה הקרובה. ניתוחים בריאטריים לשליטה על סוכרת נבחרו להיות החידוש מספר 1 ברפואה לשנת 2013. עוד בין החידושים: שיטה המאפשרת לזהות תוך זמן קצר את החיידקים הגורמים לזיהום ומכשיר ידני המאפשר לזהות נגעים בעור העלולים להעיד על מלנומה, ללא ביופסיה. מה עוד ברשימה?

 

1. ניתוחים בריאטריים לשליטה על סוכרת

 

למרות שהם לא באמת חדשים, הניתוחים הבריאטריים נבחרו להיות החידוש מספר 1 - וזאת לא בגלל יכולתם לסייע לירידה במשקל, אלא בגלל המידע הרב שהצטבר על יכולתם לרפא סוכרת סוג 2, או לפחות לשפר מאוד את מצבם של החולים. מחקר שפורסם מוקדם יותר השנה על ידי רופאים ממרפאת קליבלנד מצא כי ניתוח בריאטרי יעיל יותר מתרופות מתקדמות בהשגת שליטה על רמות הסוכר, בסוכרתיים עם עודף משקל או שמנים. בהשוואה לסוכרתיים שטופלו בתרופות וייעוץ לשינוי אורח חיים, לאלה שעברו ניתוח בריאטרי היה סיכוי גבוה הרבה יותר להיות נקיים מסוכרת או להפחתה בתלות בתרופות. נראה שגם בישראל התקבלה הבנה דומה. לאחרונה פרסם משרד הבריאות הנחיות חדשות לניתוחים בריאטריים המרחיבות את ההתוויות לניתוחים בריאטריים גם לבעלי BMI של 30 ומעלה עם סוכרת לא מאוזנת.

 

2. נוירו-מודולציה למיגרנות וכאבי ראש מקבציים

 

טיפול המתבסס על מכשיר זעיר לגירוי עצבי, בגודל של שקד, הממוקם בחיך העליון באמצעות חתך ניתוחי קטן. כאשר מטופל חש שכאב ראש מופיע, הוא מניח מכשיר על הלחי, המעביר הוראה ליצירת גירוי החוסם את כאב הראש.

 

3. ספקטרוסקופיית מסות לזיהוי חיידקים

 

ספקטרוסקופיית מסות היא טכנולוגיה הקיימת כבר כ-50 שנה לזיהוי מולקולות. הטכנולוגיה החדשנית לזיהוי חיידקים המכונה MALDI, מבוססת על טכניקת יינון רכה שהיא פחות הרסנית, כי היא לא פוגעת במולקולות גדולות. לאחר היינון שנעשה באמצעות לייזר, תוכנת מחשב משווה את ספקטרום החתימה של האורגניזם למאגר נתונים, ואם יש התאמה, זיהוי מתרחש בתוך דקות. חידוש זה מאפשר לזהות חיידקים תוך דקות, מה שמאפשר לרופאים לטפל באופן מהיר יותר ונכון יותר בזיהומים.

 

4. תרופות חדשניות לסרטן ערמונית מתקדם

 

בשנתיים האחרונות אושרו חמש תרופות חדשות לסרטן ערמונית מתקדם, העובדות באמצעות חסימת גדילה לא תקינה של תאים.

 

5. סורק אופטי ידני למלנומה

 

מלנומה היא הסוג הקטלני ביותר של סרטן העור, אבל אם היא נתפסת בזמן, שיעורי ההחלמה גבוהים ביותר. מכשיר חדש שאושר על-ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הוא מכשיר ידני דמוי מייבש שיער, המספק לרופאי עור מידע נוסף המסייע להם לזהות נגעים בעור שיש להם מאפיינים של מלנומה – ללא חיתוכים בעור. המכשיר משתמש בטכנולוגיית הדמיה שבפחות מדקה אחת מדמה את מבנה הנגע מתחת לפני העור. המכשיר מדרג את הסבירות של הנגע להיות מלנומה וחוסך ביופסיות מיותרות.

 

6. מכשיר לייזר מתקדם מסוג Femtosecond לניתוחי קטרקט

 

ניתוח לטיפול בקטרקט הוא ניתוח העיניים השכיח ביותר ומטרתו לתקן את הראייה בשל מצב של עכירות עדשת העין הטבעית. לאחרונה הניתוח שופר באמצעות סוג חדש של טכנולוגיית לייזר. המכשיר מאפשר למנתח ליצור את פתחי הכניסה בקרנית העין בדיוק רב יותר והוא גורם לפחות דלקתיות מהניתוח הרגיל. השנה המכשיר הגיע גם לישראל, אך ניתוח באמצעותו כרוך בתשלום של כ-5,000 שקלים.

 

7. מערכת Ex-Vivo ל"שטיפת" ריאות

 

אנשים רבים עם מחלות ריאה כמו COPD, סיסטיק פיברוזיס ויתר לחץ דם ריאתי ממתינים להשתלת ריאה, לאחר שלא נותרו להם אופציות אחרות. הבעיה היא (לפי נתונים מארצות הברית) שכ-80% מהריאות הנתרמות לא ניתנות לשימוש מכיוון שהן מלאות מידי בנוזלים, מזוהמות בחיידקים או ניזוקו מסיבות אחרות. דרך חדשה לטפול בריאות האלה, המכונה פרפוזיה (זילוף) של ריאות ex-vivo (משמע – מחוץ לגוף), עשויה בקרוב להעלות באופן משמעותי את הריאות הזמינות להשתלות איברים. התהליך המכונה גם "שטיפת ריאות" מערב 4 עד 6 שעות בהן תמיסה מיוחדת מוחדרת לריאות כשהן מחוברות למערכת הנשמה. זה יכול לתקן נזק לריאות ולייבש נוזלים עודפים. הפרוצדורה אושרה בינתיים באירופה ובקנדה, שם מושתלי ריאה הגיעו לתוצאות חיוביות אחרי שקיבלו את הריאות המחודשות.

 

8. מכשירים מודולריים לטיפול במפרצות מורכבת

 

מפרצת היא התרחבות של כלי דם. כאשר מפרצת מסתיימת בקרע, התוצאות עלולות להיות קטלניות. טכנולוגיה חדשה מאפשרת לטפל במפרצת באמצעות שתל בד המתרחב ומחזיק במקום סטנט (תומכן) מתכתי. בזכות טכנולוגיה זו מנתחים יכולים לטפל באנשים עם מפרצות מורכבות ללא צורך בנטילת מדידות מדויקות ואז המתנה של שבועות עד שישלחו אליהם שתלים מותאמים אישית.

 

9. בדיקת טומוסינתזיס של השד (ממוגרפיה תלת ממדית) 

 

טכנולוגיות הדמיה זו משפרת את דיוק האבחנה של סרטן השד. הפרוצדורה מאפשרת ליצור תמונת ממוגרפיה תלת־ממדית של השד בצילום מזוויות שונות וכך מספקת לרופאים וטכנאי ממוגרפיות לגלות תאים סרטניים קטנים, במיוחד במקרים של נשים עם מרקם שד צפוף, אצלן פעמים רבות גידולים לא מתגלים.

 

10. תוכנית תמריצים לבריאות טובה

 

כמעט 3/4 מההוצאות הרפואיות בארה"ב הן על 4 מחלות כרוניות: מחלות לב וכלי דם, השמנה, סוכרת וסרטן. 60 עד 90 אחוז ממחלות אלה ניתנות למניעה. ב-2012 הוצג לקונגרס האמריקאי חוק כחלק מתוכנית לעודד אנשים לקחת יותר שליטה על הבריאות שלהם. לפי התוכנית, שכרגע נמצאת בדיונים של וועדה מיוחדת, יהיו ביקורים שנתיים אצל רופא בהם ימדדו ויקבעו שיפורים ב-6 נושאי מפתח בבריאות: השמנה (לפי BMI), מדדי סוכרת, לחץ דם, כולסטרול, סטאטוס חיסונים והשימוש במוצרי טבק. המשתתפים יקבלו עד 400$ לאחר בדיקות שהראו כי הם הגיעו למטרות בשנה השנייה והשלישית.

 

 

לפרטים נוספים באתר מרפאת קליבלנד

denur1
01/11/12 1:13

אצלינו עיניין הרפואה המונעת הוא בנתיים בסיסמאות בלבד כך נראה לי כסוכרתי בכללית.

מנגד הפיגור גם מועיל, עדיין לא הגענו לממדי ההשמנה שלהם, לדעתי בשל העובדה שכאן אוכלים יותר מזון טבעי, מכ...


אצלינו עיניין הרפואה המונעת הוא בנתיים בסיסמאות בלבד כך נראה לי כסוכרתי בכללית.מנגד הפיגור גם מועיל, עדיין לא הגענו לממדי ההשמנה שלהם, לדעתי בשל העובדה שכאן אוכלים יותר מזון טבעי, מכינים הרבה לבד ולא קונים הכל מוכן, המיקרוגל עובד פחות והכיריים והתנור יותר.


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: