כמוניכאבחדשות5 דברים לא לעשות כשסובלים ממיגרנות

5 דברים לא לעשות כשסובלים ממיגרנות

סובלים ממיגרנות? הנחיות חדשות שפורסמו בארה''ב מבהירות מה לא מומלץ לעשות בטיפול בכאבי הראש

מאת אלה הר-נוי
01/12/13
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

החברה האמריקאית לכאבי ראש פרסמה הנחיות חדשות, המפרטות חמישה דברים שלא מומלץ לעשות בטיפול בסובלים ממיגרנות. מטרת ההנחיות שפורסמו בכתב העת Headache, היא להפחית שימוש בבדיקות וטיפולים מיותרים ואף מזיקים.

 

1. אופיואידים אינם מומלצים כקו טיפול ראשון לכאבי ראש

 

תרופות אופיואידיות משמשות פעמים רבות כ"קו ראשון" לטיפול במיגרנות. אבל המומחים אומרים כי אין להשתמש בתרופות כאלה כאפשרות ראשונה, בגלל הסיכונים הכרוכים בשימוש בהן.

 

תרופות כמו אוקסיקודון או ויקודין עשויות לעבוד במקרה אחד של התקף מיגרנה, אבל אצל הסובלים ממיגרנות כרוניות הן עלולות להוביל לתלות או לנטילת מנת יתר – בעיות הולכות וגוברות כיום.

 

עוד הם מוסיפים כי התרופות עשויות לאבד את יעילותן ואף להעלות את הרגישות של האדם לכאב, מה שמחמיר את כאבי הראש.

 

2. אין להסתמך באופן קבוע על תרופות ללא מרשם

 

משככי כאב כמו אספירין או איבופרופן הניתנים ללא מרשם, יעילים להקלה במיגרנות מידי פעם. אבל שימוש תדיר בתרופות כאלה, עלול להוביל לכאבי ראש הנגרמים משימוש יתר בתרופות. בנוסף, תרופות רבות ללא מרשם עלולות לפגוע בכליות, בכבד ובקיבה בשימוש יתר. המומחים ממליצים לא להשתמש בתרופות יותר מפעמיים בשבוע.

 

3. יש להימנע מסריקות אם לא היה שינוי בכאבי הראש במשך הזמן

 

מכיוון שמטופלים הסובלים ממיגרנות כרוניות לא נמצאים בסיכון מוגבר לבעיות בריאות כמו תסחיף או גידול במוח, לפי ההמלצות החדשות, אין סיבה לעקוב אחר המצב באמצעות בדיקות הדמיה.

 

הופעה פתאומית של מיגרנות כרוניות עלולה לדרוש בדיקות הדמיה. אבל המומחים מסבירים כי לרוב הסריקות הללו לא משנות את מהלך הטיפול ולכן הן אינן מומלצות לאדם עם סימפטומים מוכרים המאפיינים מיגרנות, כשלא עולה חשד לבעיה אחרת.

 

4. אם נדרשת סריקה יש להעדיף MRI על פני CT

 

כשנדרשת סריקה בשל כאבי ראש, המומחים מליצים להימנע מסריקות CT, אלא אם כן מדובר במקרי חירום - לדוגמא כאשר יש חשש לדימום מוחי.

 

MRI יכול לאבחן גורמים רבים העלולים לגרום לכאבי ראש שה-CT יחמיץ. בנוסף, בניגוד ל-CT, ב-MRI הנבדק לא נחשף לקרינה העלולה לגרום לסרטן.

 

5. אין לבצע ניתוח לטיפול במיגרנות מחוץ למסגרת ניסויית

 

המומחים מבהירים כי ניתוחים לכאבי ראש הם טיפול ניסיוני ועדיין אינם מהווים טיפול מוכח ואינם מומלצים מחוץ למסגרת של ניסויים מבוקרים. כיום לא קיימות עדויות מספקות המראות כי ההטבות של הניתוח הבלתי הפיך – אם בכלל יש כאלה – גוברות על הסיכונים הפוטנציאלים.

 

 

Headache: The Journal of Head and Face Pain Volume 53, Issue 10, pages 1651–1659

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: