מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

כאב בטרשת נפוצה

טרשת נפוצה עלולה לגרום לסוגים רבים של כאבים כמעט בכל אזורי הגוף. האם הכאב שלך קשור למחלה?


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

טרשת נפוצה היא מחלה אוטואימונית כרונית. אצל אנשים עם טרשת נפוצה תאי מערכת החיסון תוקפים את המיאלין - החומר המבודד ומגן על סיבי העצב במערכת העצבים המרכזית (המוח וחוט השדרה). משמעות האיבוד של החומר המבודד היא פגיעה ביכולת העצבים להעביר מידע. פגיעה זו מובילה לתסמינים שונים, בהתאם למיקום בו נגרם הנזק למיאלין.

 

חלק ניכר מהמאובחנים עם טרשת נפוצה מדווחים על כאב כרוני. מחקרים מצביעים על שכיחות של כאב בקרב 50%-65% מאוכלוסיית המטופלים במחלה. בעוד שכל האנשים עם טרשת נפוצה בכל השלבים עלולים לסבול מכאב, שכיחותו עולה ככל שגיל המטופל מבוגר יותר, שנות המחלה רבות, מהלך המחלה פרוגרסיבי וה-EDSS (מדד המעריך את רמת חומרת הפגיעה הנוירולוגית) גבוה.

 

הכאב בטרשת נפוצה יכול להיות מורגש כמעט בכל חלקי הגוף, אך המטופלים מתלוננים באופן תדיר יותר על כאבים באזור הרגליים, הזרועות וכפות הרגליים.

 

כאב נוירופטי

 

כאב נוירופטי הוא סוג הכאב השכיח ביותר בטרשת נפוצה. הוא נגרם בעקבות הדה-מיאלנזיציה (הפגיעה במעטפת המיאלין) כחלק מתהליך המחלה. הכאב מתרחש בעקבות תגובה של קולטני הכאב. קולטני הכאב (Nociceptors) הם קצוות עצבים המיועדים לזיהוי גירויים כואבים. כאשר ישנה פגיעה במיאלין, משתבשת ההולכה החשמלית בתוך תאי העצב. מסרים חשמליים הנעים בתוך תאי העצב יכולים "לסטות מדרכם" ולהגיע לקולטני הכאב. ברגע שקולטני הכאב מקבלים מסר עצבי (גם אם הגיע אליהם בטעות) הם "מדווחים" על הכאב למוח ואז נוצרת תחושת הכאב.

 

בטרשת ישנם כמה סוגים של כאב נוירופטי:

 

אלודיניה (Allodynia)

 

אלודיניה הוא סימפטום תחושתי. כאב זה מופיע בעקבות גירוי קל לעורו של המטופל. הכאב מופיע בתגובה לגירוי שלרוב לא גורם לכאב כמו מגע קל או אפילו ליטוף, לבישת בגדים, התחושה של הסדינים במיטה, חום או קור ברמה מתונה או תנועה נורמלית של השרירים. הכאב נמשך כל עוד הגירוי (המגע, התחושה) נמשך ומפסיק כאשר הגירוי נעלם.

 

נוירלגיה טריגמינלית (Trigeminal neuralgia)

 

כאב זה לרוב מתואר כחמור ביותר מבין סימפטומי הטרשת הנפוצה. זהו כאב המופיע בחלקו התחתון של הפנים באזור הלחי והלסת שלרוב מופיע בעקבות לעיסה, שתייה או צחצוח שיניים. הכאב מתואר כחמור, עוצמתי, חד ומפתיע. הכאב החמור הוא קצר וחולף ונמשך החל ממספר שניות עד 2 דקות, אך ישנם מקרים בהם ישנו גם כאב כרוני מתמשך. אנשים הסובלים מטריגמינל נוירולוגיה פעמים רבות נמנעים מלבצע פעולות המעוררות את הכאב וכך יוצא שאוכלים רק בצד אחד של הפה ונמנעים מצחצוח השיניים בחלקים מסוימים. בחלק מהמקרים הכאב מפורש בטעות ככאב שיניים ומטופלים פונים לרופא השיניים במקום לנוירולוג.

 

"חיבוק הטרשת" (MS Hug)

 

סימפטום זה לרוב יורגש בין המותניים לחזה, אך לעיתים נדירות יותר מדווח כי הוא מופיע גם בכתפיים ובצוואר. כמו רבים מהסימפטומים במחלת הטרשת הנפוצה, גם ל"חיבוק הטרשת" מספר תחושות ותיאורים. אנשים שחשים את הסימפטום מדווחים על תחושה הדומה לחגורה או מחוך שמהדקים חזק מידי על הגוף. בנוסף לתחושות הלחיצה, הידוק או מחיצה, יכולות להיות תחושות של כאב באותו האזור המתוארות כדקירות של מחטים, חום שורף או קור שאינו נעים, דגדוג, צריבה, גירוד או תחושה של נמלים תחת העור. ישנם מטופלים שאינם מדווחים על כאב, אלא על תחושה של לחץ או חוסר נעימות באזור זה שקשה להגדירה. הסימפטום יכול לבוא לידי ביטוי באופן אחר אצל אותם אנשים בימים שונים. הכאב יכול להיות ממוקד באזור אחד או להתפשט לשאר הגוף, לזמן קצר או מתמשך.

 

פרסטזיה (Parasthesia)

 

פרסטזיה מרגישה כמו הירדמות של חלק מהגוף, סיכות ומחטים, צריבה, דגדוג, נימול, גירוד או תחושה של ויברציה של האיבר. לרוב הכאב הזה מוגדר כמציק או מעצבן, אך הוא יכול להגיע גם לעוצמות גבוהות ומטרידות.

 

כאבי ראש

 

בחלק מהמאמרים המדעיים מצוין שאנשים עם טרשת נפוצה נוטים לחוש יותר כאבי ראש הדומים למיגרנה .עם זאת, ישנה מחלוקת בקרב הרופאים והחוקרים באשר לקשר שבין טרשת נפוצה לכאבי ראש.

 

דלקת עצב הראיה, נויריטיס אופטית (Optic Neuritis)

 

רוב האנשים שיש להם דלקת בעצב הראיה חווים כאב כאשר הם מזיזים את העיניים. כאב זה לרוב חולף לאחר מספר ימים, גם אם הראייה עדיין נותרה פגועה.

 

כאבים שאינם עצביים

 

בנוסף לכאב הנוירופטי המזוהה עם טרשת נפוצה, ישנן קבוצות כאבים נוספות מהן סובלים אנשים עם טרשת נפוצה - כאבים שהם תוצאה של סימפטומים אחרים של טרשת נפוצה כמו כאב בעקבות ספסטיות (תחושת נוקשות או התכווצות בלתי רצונית של השרירים) או כאב שנוצר בגלל עומס על אחד האיברים שנובע מחולשה של איבר אחר שנפגע.

 

כאבים הנובעים מהטיפול התרופתי

 

קבוצה אחרת היא של כאבים שמקורם בתופעות לוואי של תרופות לטרשת נפוצה - אם כאב שנובע בגלל ההזרקה או העירוי, או כאב בגלל תופעות לוואי של החומר עצמו.

 

כאבים שאינם קשורים למחלה

 

באנשים הסובלים מטרשת נפוצה עשויים כמובן להופיע כאבים שאינם קשורים למחלת הטרשת הנפוצה. לדוגמה, כאבי הגב והראש השכיחים באוכלוסייה הכללית פוגעים בשכיחות דומה גם באנשים עם טרשת נפוצה.

 

בטרשת נפוצה יכול להיות שכאב במקום אחד נובע משילוב של כמה מקורות לכאב. לדוגמה, כאב ברגליים (שהוא השכיח ביותר בטרשת נפוצה) יכול לנבוע גם מכאב עצבי (כמו פרסטזיה), גם מכאב בעקבות ספסטיות וגם בשל מאמץ יתר של הרגליים. במקרים מסוג זה יש צורך בשיתוף פעולה בין הנוירולוג למטופל בכדי לאבחן את שלושת המקורות ולתת מענה וטיפול לכל אחד מהם כדי להשיג את ההקלה המקסימאלית.
 

 

ד--ר-גור-רות
29/09/14 23:36

ואני מוסיפה המלצה להכנס לקהילת הכאב. 

ד"ר גור. 

Gh7
28/09/14 16:30

ערן, אלה וכל מי שהגיב...תודה

אלה-הר-נוי
26/09/14 20:36

שלום GH, 

בנוסף להמלצות של ערן ממליצה לך לשאול את השאלה על קיר קהילת נפגעי חוט שדרה באתר:

http://www.camoni.co.il/communities-%D7%97%D7%95%D7%98%20%D7%A9%D7%93%D7%A8%D7%94

שם יש גם מומחים המכירים את הנושא, ולא פחות חשוב - אנשים שאולי מתמודדים עם מצב דומה שיכולים לספר לך על פתרונות מניסיונם. 

תרגיש טוב

ושתהיה שנה טובה 

ערן-ברקוביץ
26/09/14 18:03

שלום GH

ישנו כיום מגוון רחב של שיטות לטיפול בכאב. לכל אחד הנוירולוג המטפל צריך להתאים את מקבץ הטיפולים התרופתיים והשיקומים שיעזרו לו. יש צורך בהכרה מקיפה יותר של המצב כדי להמליץ, אך רק לשם הדוגמה לטיפול בכאב הנובע מספסטיות: ישנם כדורים להפחתת הספסטיות ובמקרים בהם דרוש מינון גבוה וקבוע גם משאבת בקלופן, פיזיותרפיה ולימוד של מתיחות (אם בעצמך או עזרה ממטפל בבית) עוזרת לטיפול בספסטיות, ישנן טכניקות פסיכולוגיות וטיפול פסיכולוגי לפהחתה והתמודדות עם הכאב, וניתן להוסיף טיפולי ריפוי בעיסוק, הידרותרפיה. בתחום הרופאה המשלימה - דיקור סיני נמצא במספר מחקרים כמסייע להתמודדות עם הכאב ומפחית אותו.

במידה ואתה מרגיש שהנוירולוג המטפל אינו נותן מענה לכאב, כיום ישנן מרפאות המתמחות בתחום זה (ולעיתים נוירולוגים ורופאי משפחה מפנים אל מחלקות ייעודיות אלו): מרפאות כאב או מרפאות לשיקום כאב שמכירות ומכילות את כל הטיפולים שיכולים לעזור. לעיתים יש צורך בניסוי וטעיה כדי לגלות מהו מקבץ הטיפולים היעיל ביותר בשבילך, אך כיום ישנם דרכים רבות בהן ניתן לעזור וכדאי להשתמש בהם.

בהצלחה ושנה טובה.

Gh7
26/09/14 12:20

היי...

אני אחריי פגיעה בחוט השדרה (לא טרשת) סובל מספסטיות קשה ממקום הפגיעה ומטה (D5,6) וכתוצאה גם מאלודיניה שהוא סימפטום תחושתי. כאב שמופיע בעקבות גירוי קל לעורו של המטופל.

יש למישהו/י עצות איך לטפל?

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: