טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותאומגה 3 לטרשת נפוצה?

אומגה 3 לטרשת נפוצה?

חוקרים בחנו באמצעות מחקר קליני מבוקר את יעילות הטיפול באומגה 3 להאטת התקדמות מחלת הטרשת הנפוצה

מאת ערן ברקוביץ'
24/04/12
תגובות 2

אין לאומגה 3 השפעה על התקדמות מחלת הטרשת הנפוצה (צילום: Shutterstock)
אין לאומגה 3 השפעה על התקדמות מחלת הטרשת הנפוצה (צילום: Shutterstock)

 

אנשים עם טרשת נפוצה לעיתים לוקחים תוספות של אומגה 3 בכדי לשפר את מצבם ולהאט את התקדמות המחלה. יעילות האומגה 3 מתבססת על ההנחות שחומצת השומן היא בעלת אפקט אנטי-דלקתי ובעלת תכונות המגנות על תאי העצב מפני הפגיעה המתרחשת במחלת הטרשת הנפוצה. אך האם תוסף התזונה אכן מסייע? 


ניסוי נורווגי חדש שתוצאותיו פורסמו בכתב העת המדעי Archives of Neurology, הראה כי נטילה של תוסף אומגה 3 אינה בעלת השפעה מטיבה על פעילות המחלה בקרב אנשים עם טרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי.


הניסוי נערך תחת התנאים המחמירים בהם מתנהל ניסוי קליני מבוקר - שימוש בקבוצת ביקורת המקבלת פלצבו וסמיות כפולה - כלומר, לא הנבדק ולא הנסיין יודעים האם ניתן אומגה 3 או פלצבו.

 

במחקר השתתפו 92 אנשים שחולקו באופן רנדומאלי לקבוצת ניסוי שקיבלה אומגה 3 או קבוצת ביקורת שקיבלה פלצבו. כדי לבדוק את התקדמות המחלה עברו הנבדקים סריקות MRI והחוקרים עקבו אחר השינוי בכמות הנגעים. בנוסף נבחנו בטווח הארוך (לאחר 9 חודשים ו- 24 חודשים) גם קצב ההתקפים, רמת הפגיעה הנוירולוגית, עייפות, איכות חיים ותופעות הלוואי. באף אחד מהמדדים שנבחנו, לא נמצאו הבדלים בין קבוצת הניסוי לקבוצת הביקורת.


יש לציין כי יעילות האומגה 3 נבחנה גם כטיפול בלעדי וגם בשילוב אינטרפרון בטא-1 (הידוע בשמו המסחרי – רביף), בשני המקרים לא נמצא הבדל בין קבוצות הניסוי.

 

החוקרים מציינים כי אין לאומגה 3 השפעה על התקדמות מחלת הטרשת הנפוצה. עם זאת, הם הוסיפו כי לא נמצאו תופעות לוואי בעקבות השימוש באומגה 3 וגם לא השפעה מזיקה אחרת לתוסף זה.


מחקר זה מציג את הבדיקה המקיפה ביותר שנעשתה עד כה בנושא ומחדש את ההמלצות שעלו ממחקרים קודמים והמלצות של תזונאים. חשוב לציין שאין מניעה לקחת אומגה 3 ואין מחקר זה מבטל את שאר יתרונותיו הבריאותיים.

 

קרא עוד על סטרואידים לטיפול בטרשת נפוצה

 

Archives of Neurology, April 16, 2012
 

לינדה-ברוך
16/07/12 19:16

חשוב לציין שאין ליטול אומגה 3 מזוהמת מכספית ועופרת!!!

יש גם אומגה 3 מדגים שחיים במים מטוהרים שהיא לא מזוהמת ובזכות אנזים מיוחד יודעת להגיע לתאי המוח ושם לפעול, שם אנחנו רוצים אותה.קראו עוד


חשוב לציין שאין ליטול אומגה 3 מזוהמת מכספית ועופרת!!!יש גם אומגה 3 מדגים שחיים במים מטוהרים שהיא לא מזוהמת ובזכות אנזים מיוחד יודעת להגיע לתאי המוח ושם לפעול, שם אנחנו רוצים אותה.לינדה 0525670921


נירית-ללא-כינוי
02/05/12 8:35
 אם כבר ליטול אומגה 3 צמחית כמו מרווה מרושתת ולא אומגה 3 מדגים בגלל זיהום הים והעופרת שהדגים אוכלים. נירית מעמותת "הבית"
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: