דיכאון וחרדה

כמונידיכאון וחרדהחדשותאישה מאושרת – חיים מאושרים

אישה מאושרת – חיים מאושרים

מחקר מספק תובנה חשובה: האושר של האישה קריטי יותר לחיי נישואים מאושרים מהאושר של הבעל

מאת אלה הר-נוי
14/09/14
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

רוצה חיים מאושרים? תדאג שאשתך תהיה מאושרת. מחקר חדש מצא שככל שהאישה מרוצה יותר מהנישואים, כך הבעל מאושר יותר בחייו – בלי קשר לאופן בו הוא מרגיש כלפי הקשר.

 

חוקרים מאוניברסיטאות Michigan ו-Rutgers ביקשו לבחון את הגורמים המשפיעים על איכות הנישואים, מאחר ואיכות הנישואים עשויה להשפיע על הבריאות ותחושת הרווחה האישית של בני הזוג. לשם כך הם ניתחו נתונים מ-394 זוגות נשואים מבוגרים. לפחות אחד מבני הזוג היה בן 60 או יותר. הזוגות היו נשואים 39 שנים בממוצע.

 

כדי להעריך את איכות הנישואים, המשתתפים נשאלו מספר שאלות כמו אם בן הזוג שלהם מעריך אותם, מתווכח איתם, מבין את רגשותיהם או עולה על העצבים שלהם. המשתתפים גם התבקשו למלא יומנים מפורטים על מידת האושר הזמני שלהם ב-24 השעות האחרונות בנקודות זמן שונות.

 

המשתתפים דירגו את שביעות הרצון הכללית שלהם מהחיים באופן טיפוסי כ-5 מתוך 6. הבעלים נטו לדרג את הנישואים שלהם באופן חיובי יותר בהשוואה לנשים. בשני בני הזוג, נישואים שדורגו כבעלי איכות גבוהה יותר נקשרו לשביעות רצון גדולה יותר מהחיים ואושר יומיומי רב יותר.

 

ניתוח הנתונים, שממצאיו פורסמו בכתב העת Journal of Marriage and Family, העלה שככל שהאישה מרוצה יותר מהקשר, כך הבעל מאושר יותר בחייו. החוקרים מאמינים שממצא זה עשוי לנבוע מכך שכאשר אישה שבעת רצון מהנישואים היא נוטה לעשות יותר בשביל בעלה, מה שמשפיע באופן חיובי על חייו. גברים לעומת זאת נוטים פחות לבטא רגשות לגבי מערכת היחסים שלהם ולכן רמת חוסר האושר שלהם עשויה לא לעבור לנשים.

 

ככל שהאישה מרוצה יותר מהקשר, כך הבעל מאושר יותר בחייו (צילום: Shutterstock)

 

החוקרים מספרים כי המחקר מראה שכאשר הבעל נהיה חולה, האישה נהיית פחות מאושרת, בעוד שהאושר של הבעל לא משתנה כאשר אשתו חולה. הם מסבירים שכאשר הבעל חולה, פעמים רבות מי שמטפל בו זו האישה, וטיפול בחולה עלולה להיות חוויה רוויית מתחים. לעומת זאת, כאשר אישה חולה, היא נוטה יותר להסתמך על הבת שלה ולא על הבעל.

 

מחקרים קודמים הראו כי איכות הנישואים משפיעה על הבריאות של בני הזוג. כך לדוגמה מחקר שפורסם בשנת 2010 בכתב העת The Journal of Pain מצא כי אנשים עם דלקת מפרקים שגרונית הנשואים באושר סובלים מפחות כאב מפרקים, הם בעלי תפקוד טוב יותר ופחות נכויות, מאשר אנשים עם דלקת מפרקים שגרונית שנמצאים בנישואים שאינם טובים.

 

במסגרת מחקר אחר שפורסם ב-2008 בכתב העת Annals of Behavioral Medicine, כ-300 מתנדבים חוברו למכשיר שמדד את לחץ הדם שלהם במשך 24 שעות ביממה. נמצא כי לאנשים הנשואים באושר לחץ דם נמוך יותר מאשר רווקים. אנשים נשואים לא מאושרים היו בעלי לחץ דם גבוה יותר משתי הקבוצות האחרות.

 

מחקר שפורסם בשנת 2011 בכתב העת Health Psychology מצא כי נישואים מאושרים יותר ממשלשים את הסיכוי לשרוד 15 שנים לאחר ניתוח מעקפים. בעוד שנישואים היטיבו עם סיכויי ההישרדות של הגברים – לא משנה מה מצב הנישואים, סיכויי ההישרדות של נשים עלו רק אם הן היו מרוצות מהיחסים הזוגיים שלהן.

 


Journal of Marriage and Family, 2014; 76 (5): 930

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: