טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהמדריכיםהאם וירוסים גורמים לטרשת נפוצה?

האם וירוסים גורמים לטרשת נפוצה?

איך נגיף ה-EBV (אפשטיין-באר), שלמעלה מ-90% מהבוגרים נדבקו בו, משפיע על טרשת נפוצה?

מאת ערן ברקוביץ'
תגובות 2

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מזה שנים רבות נבחנת תיאוריה הגורסת שזיהום ויראלי של נגיף ה-EBV הינו בעל תפקיד משמעותי בהופעת טרשת נפוצה - אך האם לנגיף יש באמת השפעה על הסיכון לחלות?

 

נגיף האפשטיין-באר (Epstein bar virus), הינו נגיף הדומה לנגיף ההרפס התוקף תאים מיוחדים במערכת החיסון. למעלה מ-90% מהאוכלוסייה הבוגרת נדבקה בנגיף, אשר יכול במקרים קיצוניים להוביל לקדחת הבלוטות (מחלת הנשיקה, מונונוקליאוזיס זיהומית). השפעתו של הנגיף על טרשת נפוצה נחקרת ונבדקת גם בימים אלו.

 

העדויות מצביעות על כך שהסיכון לפתח טרשת נפוצה גבוה בלמעלה מפי 2 באנשים שנחשפו לנגיף ופיתחו תסמינים שלו או זיהום חמור יותר כמו קדחת הבלוטות. לעומת זאת, הסיכון לפתח טרשת נפוצה בקרב האחוז הקטן של אנשים שאין להם סימנים של EBV הוא נמוך מאוד.

 

 

על סיבות אפשריות אחרות לטרשת נפוצה.

 

הכותב הוא פסיכולוג ומנהל קהילת טרשת נפוצה ברשת החברתית-בריאותית "כמוני"

פרופ--איתן-אוריאל
02/02/14 7:16

חשיפה לוירוס מהווה גורם סיכון וכמובן לא את  מנגנון המחלה. מחלת הנשיקה וכן פיברומיאלגיה  כרוכות במגוון רחב של תסמינים. לנוירולוגים יש את הכלים באמצאות קבלת הההיסטוריה הרפואית ובצוע בדיקה נ...

חשיפה לוירוס מהווה גורם סיכון וכמובן לא את  מנגנון המחלה. מחלת הנשיקה וכן פיברומיאלגיה  כרוכות במגוון רחב של תסמינים. לנוירולוגים יש את הכלים באמצאות קבלת הההיסטוריה הרפואית ובצוע בדיקה נוירולוגית לזהות האם קיים חשש לטרשת נפוצה ואז להמליץ , במידת הצורך, על המשך הבירור.


ליאת10
30/01/14 21:01

לפני שבועיים עשיתי בדיקות דם. ובבדיקות ראיתי שמופיעות תוצאות גבוהות ביחס לנורמה של הוירוס הזה.(מעל 200) אני יודעת בוודאות,שחליתי במחלת הנשיקה(למרות שלא הובחנתי ע"י רופא .משום שלא הלכתי להבדק)ח...

לפני שבועיים עשיתי בדיקות דם. ובבדיקות ראיתי שמופיעות תוצאות גבוהות ביחס לנורמה של הוירוס הזה.(מעל 200) אני יודעת בוודאות,שחליתי במחלת הנשיקה(למרות שלא הובחנתי ע"י רופא .משום שלא הלכתי להבדק)חליתי במשהו שנראה כמו שפעת עם כאבי שרירים חזקים מאד! ללא יכולת לעמוד,מכאבים ורעידות של חום וחולשה. היו לי התקפים של חום והזיות,כאילו חליתי, ב"טיפוס הבטן" אני מנסה להזכר בשם הנכון של ההבחנה,פשוט לא הולך לי!(יש לי הרבה  היפוכי אותיות.אני לא ממש זוכרת מילים פשוטות! ובריאיה ויזואלית כשאני מבחינה בשגיאה,זה נראה לי לא בסדר ולא מוכר.)....יש לי הפרעות תנועה! הפרעות תחושה! הפרעות בראיה,לפעמים ,די הרבה! יש לי כמו עירבול בראיה,טשטוש...גם עם משקפיים. יש לי חוסר בויטמין D דיי הרבה זמן! עייפות! כאב! הרגשה כאילו החדר מסתובב. ורצון  לישון כאילו זו הנשימה האחרונה שלי!כשהייתי אצל הנווירולוגית.היא סרבה בתוקף,לחשוב על אפשרות שאולי אני סובלת "מטרשת נפוצה" ולא, מ"פיברומיאלגיה"!


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: