גמילה מעישון

כמוניגמילה מעישוןחדשותהילד נוחר? ייתכן שאתם גרמתם לזה

הילד נוחר? ייתכן שאתם גרמתם לזה

ניתוח נתונים של 24 מחקרים העלה כי עישון פסיבי קשור לנחירות בילדים. מה יותר מסוכן עבור הילד - אב מעשן או אם מעשנת?

מאת אלה הר-נוי
08/07/18
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

הרשימה הארוכה של נזקי העישון מיד שנייה הולכת ומתארכת ונראה שכמו עישון סיגריות, גם עישון פסיבי פוגע כמעט בכל חלקה בגוף. ילדים חשופים יותר מהאוכלוסייה הבוגרת לנזקי עישון פסיבי, וזאת מאחר שקצב תחלופת האוויר אצלם גבוה יותר. כמו כן, ילד שואף יותר מזהמים מעשן הסיגריות ושיירי הסיגריות ביחס למשקל גופו בהשוואה למבוגר.

 

כעת מתפרסם בכתב העת Journal of Epidemiology & Community Health מחקר גדול – ניתוח נתונים מ-24 מחקרים שכוללים יחד כמעט 88,000 ילדים – ולפיו לילדים שנחשפו לעישון מיד שנייה לפני ואחרי הלידה סיכון מוגבר לפתח נחירות.

 

החוקרים מבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת צ'ינגדאו בסין חישבו כי בהשוואה לילדים שלא נחשפו לעשן סיגריות, ילדים שאביהם מעשן בסיכון גבוה ב-45% לנחירות ולילדים שאמם מעשנת סיכון גבוה ב-87%. הסיכון לנחירות היה גבוה כמעט פי שניים (ב-95%) בילדים שנחשפו לעשן כשהיו עוברים בבטן אמם.

 

עוד נמצא שככל שהילדים נחשפו יותר לעשן סיגריות, כך עלה הסיכון שלהם לנחירות, כאשר על כל סיגריה נוספת ביום שעישנו אנשים שגרו עם הילדים הסיכון לנחירות עלה ב-2.1%.

 

לממצאי המחקר חשיבות רבה, מאחר שנחירות פעמים רבות מקדימות מצב של דום נשימה בשינה שעלול להיות מסוכן ונקשרו למגוון רחב של בעיות בריאות נוספות לרבות לחץ דם גבוה, מחלות לב וכלי דם ובעיות התנהגות

 

מנזלת אלרגית ועד סרטן

 

עישון פסיבי נקשר לנזקים רבים בגוף, לרבות באף. לדוגמה, במטה אנליזה שערכו חוקרים מספרד ופורסמה במארס 2014 בכתב העת PLoS Medicine, נמצא כי עישון פסיבי מעלה את הסיכון לנזלת אלרגית ב-10% במבוגרים ו-9% בילדים ובני גיל ההתבגרות.

 

לפי מחקר ישראלי מבית החולים בילינסון שפורסם בשנת 2002, ילדים שחשופים לעישון פסיבי בביתם מציגים רגישות מופחתת לריחות שונים, ובבחינת 500 ריחות שונים התקשו הילדים לזהות בעיקר ריחות וניל, ורדים, נפטלין וריח טיפות להקלה על שיעול.

 

נוסף על כך במכון הלאומי לסרטן בארה"ב מציינים כי מחקרים העלו את האפשרות שעישון פסיבי מגדיל את הסיכון לסרטן חלל האף והסינוסים, אם כי העדויות אינן חד משמעיות כמו באשר לסרטן הריאות. בדו"ח של הרופא הראשי (Surgeon General) בארה"ב שניתח מחקרים בנושא, מצוין כי מספר מחקרים העלו כי חשיפה לעישון מיד שנייה מגדיל עד פי שלושה את הסיכון לסרטן חלל האף והסינוסים.

 

הדרך הטובה ביותר להפחית את הסיכון לילדים היא להיגמל מסיגריות, מאחר שלא מספיק לנסות להימנע מעישון לידם. גם כניסה לבית שעישנו בו בעבר, אפילו במרפסת – עלולה להוות סיכון בריאותי, בעיקר בקרב ילדים, וכך גם חשיפה לבגדים של מעשן. חשיפה זו מכונה עישון מיד שלישית.

 

 

 Journal of Epidemiology & Community Health, online June 15, 2018

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: