מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

סיוגרן (sjogren)

כמוניסיוגרן (sjogren)מדריכיםתסמונת סיוגרן – איך מטפלים?

תסמונת סיוגרן – איך מטפלים?

מה הטיפולים המומלצים לחולים שאובחנו עם תסמונת סיוגרן כדי להקל על תסמיני המחלה? ומה המעקב הרפואי המומלץ?

מאת דן אבן
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

הטיפול התרופתי בתסמונת סיוגרן (שיוגרן Sjogren) מכוון בעיקרו להתמודד עם תסמיני המחלה – יובש בפה ובעיניים, ובמקרים מסוימים גם דלקות המפרקים הנלוות, כשמדובר בטיפול סימפטומטי שמתמודד עם התסמינים ופחות בטיפול שמשפיע על הפעילות הדלקתית שבבסיס המחלה.

 

"אין כיום טיפול כללי שמרפא את המחלה, אלא רק טיפולים מקומיים שמסייעים להפחית תסמינים. אמנם קיימות תרופות ביולוגיות שמסייעות לאנשים עם מחלות אוטואימוניות שונות, אבל אין אחידות דעים ליעילותן בטיפול בתסמונת שיוגרן", מסביר פרופ' דורון אפרמיאן, מנהל המרפאה לרפואת הפה והמרפאה להפרעות בתפקוד בלוטות הרוק בבית החולים הדסה עין-כרם, המנהל גם את המרכז לתסמונת סיוגרן בבית החולים.

 

כיום הטיפול בתסמונת סיוגרן ניתן על ידי הרופא המומחה הקשור בתסמין שמאפיין את המחלה: יובש בעיניים מטופל אצל רופא עיניים, יובש בפה מטופל לרוב על ידי מומחה לרפואת פה ולסת (בהבדל מרופא שיניים) וכאבי מפרקים מטופלים אצל רופאים מומחים לריאומטולוגיה.

 

קראו על התסמינים של תסמונת סיוגרן בקישור הבא

 

יובש בעיניים

 

כיום, בהיעדר טיפול שמרפא את בסיס הדלקתיות של המחלה המוביל ליובש בעיניים, הטיפול הוא מקומי להפחתת תסמיני היובש, לרבות באמצעות מגבונים, תחליפי דמעות, טיפות עיניים שמיוצרות מנוזל הדם (סרום) של החולה, ולעתים עדשות ייחודיות שמסייעות נגד יובש.

 

טיפול פולשני עדין שמוצע לאחרונה לחולים הוא ביצירת פקקים בעיניים להגברת הדמע – Punctal Plugs. לדברי פרופ' אפרמיאן, "מערכת הדמע בעיניים מורכבת מבלוטת דמע שמשפרישה את הדמעות לעיניים, אך היא מכילה צינורות ניקוז מתחת לעפעף העליון ובעפעף התחתון שמנקזות את הדמעות שיוצאות מהעיניים לכיוון האף. לאנשים עם יובש בעיניים ניתן להציע לסתום את הצינורות הללו באמצעות פקקים עדינים כדי להותיר את הדמעות לאורך זמן בעין". הפרוצדורה מבוצעת על ידי מומחים לרפואת עיניים בבתי חולים ובקהילה ללא צורך בהרדמה.

 

יובש בפה

 

כיום, בהיעדר טיפול שמרפא את בסיס הדלקתיות של המחלה שגורם ליובש בפה, הטיפול ניתן בתרופות שמגרות באופן כימי את בלוטות הרוק ומעודדות הוצאת רוק. בנוסף, במקרים בהם הצינוריות שמובילות רוק מהבלוטות לחלל הפה נחסמות וגורמות לנפיחויות ודלקות שונות – ניתן לפתוח את החסימות ולהרחיב את הצינורות בשיטת אנדוסקופיה (צנרור), בכניסה מחלל הפה ותוך מעורבות כירורגית מינימאלית.

 

מכשיר נוסף שפותח בישראל על ידי ד"ר אנדי וולף בשם סליוול Sliwell – הוא מכשיר שמגרה את בלוטות הרוק באמצעות אלקטרוסטימולציה. "המכשיר מורכב כפלטה שהמטופל מכניס לפה, המכילה מיקרופרוססור שמוצב במיקום הסמוך לעצב הלינגוואלי, מגרה את בלוטות הרוק ומשחרר פולסים שגורם להפעלת הבלוטות ולהוצאת רוק", מסביר פרפ' אפרמיאן.

 

בשנים האחרונות פותחו גם מגון גדול של ג'לים ותכשירי ספריי ושטיפות פה שנותנים תחושת שמנוניות בפה ומקלים על יכולת הבליעה והדיבור בקרב אלו הסובלים מיובש קשה בחלל הפה, בין השאר על רקע תסמונת סיוגרן. בישראל פותחה גם טבליה שנדבקת לחיך ומשחררת חומרי סיכה באופן מושהה לתת תחושת סיכוך בפה לאורך זמן – פיתוח שנמכר כיום כתוסף תזונה ללא מרשם בארה"ב.

 

יובש בפה גורם לעתים גם לפגיעות קשות בשיניים ולעששת מתקדמת, ולכן נדרשים גם טיפולים אצל רופאי שיניים ושינניות, לשמירה על היגיינה ובריאות הפה והשיניים.

 

מאחר ויובש בפה עלול להחמיר את הסיכון לזיהומים עקב היעדר רוק שמכיל חלבונים ואנזימים המגנים על הפה מפני זיהומים הנגרמים על ידי מיקרואורגניזמים – לעתים נדרש טיפול לפטרת הפה, במידה וזו מאובחנת בקרב החולים.

 

דלקות מפרקים

 

אנשים שמפתחים דלקות מפרקים אוטואימוניות על רקע תסמונת סיוגרן מטופלים בתרופות וזריקות בדומה לטיפולים הניתנים על ידי ריאומטולוגים לסובלים מדלקת מפרקים שגרונתית, אם כי לדברי פרופ' אפרמיאן, "הטיפולים הביולוגיים לדלקות מפרקים שקשורות לתסמונת סיוגרן במקרים רבים לא הוכחו כמסייעים לחולים באופן חד משמעי במחקרים".

 

לסובלים מדלקות מפרקים ישנם גם טיפולים תומכים שונים שהוכחו כיעילים בסיוע להתמודדות עם כאבים, לרבות טיפול התנהגותי-קוגניטיבי (CBT) והידרותרפיה (טיפול במים) וכן פעילות גופנית ככל שניתן.

 

טיפולים עתידיים

 

כיום אין טיפולים מונעים לתסמונת סיוגרן, אם כי לדברי פרופ' אפרמיאן, "ככל שהמחלה מאובחנת מוקדם יותר, כך יש אפשרות רבה יותר להאט את התקדמותה". 

 

בימים אלה מפותחים טיפולים נוספים בשאיפה להקל על הסובלים מתסמונת סיוגרן. בין השאר מפותחת בישראל בלוטת רוק מלאכותית בטכנולוגיית תאי גזע והנדסת רקמות (tissue engineering), שנמצאת בשלבי ניסויים בבעלי חיים, ותוכל אולי בעתיד לאפשר חידוש של הפרשת רוק בקרב החולים. 

 

בשנים האחרונות גוברות העדויות על שינוי  תזונתי שעשוי להועיל לסובלים ממחלות אוטואימוניות, כשההנחה היא כי ישנם מזונות שמפחיתים דלקתיות שמומלץ להגביר את צריכתם, ולצדם מזונות מעוררי דלקת מהם מומלץ להימנע. יחד עם זאת, מחקרים בתחום פחות בוצעו בקרב חולים עם תסמונת סיוגרן, ומתייחסים לרוב לסובלים ממחלות אוטואימוניות אחרות, כשיעילותם ביחס לתסמונת סיוגרן טרם נחקרה לעומק. 

 

מעקב רפואי

 

המעקב הרפואי אחר חולים שאובחנו עם תסמונת סיוגרן נדרש אצל רופאים מכמה תחומי מומחיות, מאחר והמחלה מערבת תסמינים שבתחום אחריותם וידיעתם של מומחים שונים.

 

המעקב הרפואי הכללי אחר אלו שאובחנו עם תסמונת סיוגרן מבוצע אצל רופא המשפחה ונדרש אחת לשנה, לרבות באמצעות ביצוע בדיקות דם לשלילית האפשרות להתפתחות סרטן הלימפומה שהחולים מצויים בסיכון גבוה יותר לפתח אותו. לאנשים שאובחנו עם תסמונת סיוגרן סיכון גבוה פי 6.5 ללימפומה שאיננה הודג'קין ובאופן ספציפי סיכון גבוה פי אלף ללימפומה בבלוטות הרוק הקרויה לימפומה מסוג MALT, אשר ב-80% מהמקרים מתפתחת סביב בלוטת הפרוטיס שמאחורי האוזן (Parotid Gland). 

 

לימפומה עשויה להתאפיין גם בתסמינים כלליים, ובייחוד בירידה במשקל או הזעות לילה, עייפות גוברת ונפיחויות במקומות מסויימים בגוף, לכן חשוב ליידע את החולים לזהות את התסמינים, ולפנות לרופא המשפחה במידה והם מופיעים, מעבר לביקור מעקב שנתי.

 

בנוסף, מומלץ לסובלים מהתסמונת להגיע לבדיקות מעקב אחת לחצי שנה אצל מומחה לרפואת פה ולסת לגבי מצב הפה ואצל רופא עיניים לגבי מצב העיניים, וזאת על רקע הסיכון לסיבוכים כתוצאה מיובש מוגבר, ובייחוד סיכון לפגיעה בקרנית שעלולה להוביל מצדה לפגיעות בראיה וסיכון להתפתחות זיהומים בפה ועששת חמורה בשיניים. לדברי פרופ' אפרמיאן, "המעקב הרפואי חשוב בשלוש הדיסציפלינות - רופאי משפחה, רופאי פה ולסת ורופאי עיניים, וגם אם לחולה שאובחן עם סיוגרן אין יובש בעיניים, מומלץ שיפנה לרופא עיניים לצורך מעקב, מאחר והנזק לעיניים עלול שלא להיות מורגש".

 

סייע בהכנת הכתבה פרופ' דורון אפרמיאן, מנהל המרכז לתסמונת סיוגרן בבית החולים הדסה עין-כרם

 

(עודכן לאחרונה בתאריך 14.12.2015)

סיגי2
02/02/18 18:42
נשמח לקבל פרטים על הטבליה הנדבקת לחיך
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: