סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותהאם יש חמישה סוגים של סוכרת?

האם יש חמישה סוגים של סוכרת?

חוקרים זיהו חמישה סוגים שונים של מחלת הסוכרת. זיהוי תתי הסוגים של המחלה עשוי לסייע להתקדם לטיפול מותאם אישית ויעיל יותר

מאת אלה הר-נוי
03/03/18
תגובות 3

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

סוכרת – על כל סוגיה – היא מחלה כרונית המאופיינת ברמות סוכר גבוהות מדי בדם. באנשים עם סוכרת סוג 1 המחלה נובעת מתגובה אוטואימונית - מערכת החיסון מסיבה לא ברורה תוקפת את תאי הבטא, יצרני האינסולין והורסת אותם, עד שכבר אין תאי בטא מתפקדים בגוף. במצב זה, לא מופק אינסולין בגוף והמטופל נזקק לאינסולין ממקור חיצוני כדי לשרוד. בסוכרת מסוג 2, המאובחנת לרוב (אם כי לא תמיד) במטופלים שמנים או בעלי עודף משקל, התמונה מורכבת יותר – יש מטופלים שלא מפיקים מספיק אינסולין באמצעות תאי הבטא וכאלה שתאי הגוף שלהם לא מגיבים היטב להורמון, וקיימות רמות חומרה משתנות של המחלה.

 

כעת חוקרים משבדיה ופינלנד פיתחו מערכת סיווג חדשנית לסוכרת שמופיעה בגיל המבוגר, לאחר שזיהו חמש תת קבוצות של המחלה בהתבסס על חומרת המחלה והמנגנון העומד מאחוריה.

 

 

הסיווג החדש שפורסם בסוף השבוע בכתב העת Lancet Diabetes & Endocrinology מבוסס על מחקר המכונה ANDIS שהחל משנת 2008 ובחן את כל המאובחנים החדשים עם סוכרת בדרום שבדיה בגילי 18 עד 97 – כמעט 9,000 נבדקים. בהמשך נבחנו ארבעה מדגמים נוספים.

 

במסגרת המחקר נבדקו מדדים רבים, לרבות העמידות לאינסולין, הפרשת אינסולין, רמות הסוכר בדם, הגיל בו פרצה המחלה, מידת ההשמנה ונוכחות של נוגדני GADA, מול הסבירות להתקדמות הסוכרת, לצורך בהזרקת אינסולין ולהתפתחות סיבוכים שונים של המחלה. באמצעות מדדים אלה אופיינו חמישה תתי סוגים של המחלה. 

 

תת סוג 1 – סוכרת אוטואימונית חמורה (SAID). בדומה לסוכרת סוג 1 וסוכרת אוטואימונית חבויה של מבוגרים (LADA), בסיווג החדש סוג זה של סוכרת מאופיין בהתפרצות בגיל צעיר יותר, לצד BMI נמוך יותר, פחות איזון/שליטה ברמות הסוכר בדם, הפקת אינסולין פגומה ונוכחות של נוגדני GADA. רק 6.4% מהנבדקים במדגם השבדי התאימו לקבוצה זו.

 

תת סוג 2 – סוכרת חמורה עם מחסור באינסולין (SIDD). אנשים עם סוכרת סוג 2 בעלי מאפיינים מסוימים: כאלה עם המוגלובין מסוכרר (HbA1C) גבוה, הפרשת אינסולין פגומה ועמידות מתונה לאינסולין, ללא נוכחות של נוגדני GADA. בקרב קבוצה זו הייתה השכיחות הגבוהה ביותר של נזקים בעיניים. 17.5% מהנבדקים במדגם השבדי התאימו לקטגוריה זו.

 

תת סוג 3 – סוכרת חמורה עם עמידות לאינסולין (SIRD). אנשים שכיום מקבלים אבחנה של סוכרת סוג 2 והם בעלי BMI גבוה ועמידות חמורה לאינסולין. בקבוצה זו הייתה השכיחות הגבוהה ביותר של נזק כלייתי. 15.3% מהנבדקים במדגם השבדי התאימו לקטגוריה זו.

 

תת סוג 4 – סוכרת מתונה הקשורה להשמנה (MOD). גם השייכים לקבוצה זו בעלי BMI גבוה אך הם מאובחנים בגיל צעיר יחסית ואינם מאופיינים בעמידות גבוהה לאינסולין. 21.6% מהנבדקים במדגם השבדי התאימו לקטגוריה זו.

 

תת סוג 5 – סוכרת מתונה הקשורה לגיל (MARD). לקבוצה זו משתייכים מטופלים שאובחנו בגיל מבוגר יותר והפרופיל המטבולי שלהם בריא יותר. 39.1% מהנבדקים במדגם השבדי התאימו לקטגוריה זו.

 

החוקרים מתייחסים לסיווג החדש כשינוי פרדיגמה בהתייחסות לסוכרת וכצעד ראשון לכיוון רפואה מותאמת אישית - שעשויה להיות יעילה יותר משיטת הטיפול המסורתית. בהודעה לעיתונות הם אומרים כי שיטות האבחון והסיווג של סוכרת היום אינן מספקות ואין ביכולתן לנבא סיבוכים עתידיים או לסייע בבחירת הטיפול.

 

עם זאת, מחקר זה לבדו אינו מספיק כדי להוביל לשינויים בהנחיות הטיפול בסוכרת. נדרשים מחקרים נוספים במדגמים נוספים, לרבות מאוכלוסיות שונות ומגוונות, לפני שניתן יהיה לקבוע אם יש לחלק את מחלת הסוכרת לתתי-סוגים ולפי מה יש לבצע את החלוקה.

 

במחקר משנת 2015 שפורסם בכתב העת Science Translational Medicine חוקרים אמריקאים שהתחקו אחר גורמים גנטיים הקשורים למחלה זיהו שלושה תתי סוגים של סוכרת מבוגרים הקשורים לסיבוכים שונים של המחלה. לטענת החוקרים, העבודה מדגישה את הצורך בגישה טיפולית חדשה לסוכרת סוג 2 על בסיס רפואה מותאמת אישית, לפחות בכל הקשור לרפואה מונעת, על רקע המאפיינים הגנטיים של המחלה, גישה שמאפשרת לזהות אנשים בסיכון לסיבוכיה השונים של המחלה, במטרה להציע להם התערבויות מונעות ייעודיות להורדת הסיכון להתפתחותם של סיבוכים אלה באופן ספציפי. כך, למשל, לפי ממצאי המחקר, ניתן להמליץ לחולי סוכרת סוג 2 עם תת סוג 2 בדיקות רבות יותר לאיתור מוקדם של גידולים סרטניים; לחולה עם תת סוג 1 להמליץ על בדיקות ראייה תכופות יותר לאיתור נזקים לרשתית; ולהמליץ לחולים עם תת סוג 3 ביתר שאת על רפואה מונעת תחלואה לבבית, לרבות תזונה בריאה ופעילות גופנית סדירה.

 

 

Lancet Diabetes Endocrinol. Published online March 1, 2018

דרור68
17/03/18 10:38
מה עם סכרת שמקורה בגן מודי 2. היא לא עונה לקטיגוריות המצוינות
אלה-הר-נוי
08/03/18 14:46
שלום יואל. עדיין עובדים על סיווג הסוכרת לתת סוגים במטרה לאפשר בעתיד אבחון שכזה וטיפול מותאם אישית. כיום מבחינים בין 3 סוגים: סוכרת 1, סוכרת 2 וסוכרת LADA שהסבר עליה מצורף בלינק
יואל6
07/03/18 11:27
האם ניתן בארץ לבצע בדיקה כזו לסיווג סוג הסכרת או תת סכרת 2. אשמח לפרטים
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: