סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2מדריכיםסוכרת - כך תשמרו על בריאות העיניים

סוכרת - כך תשמרו על בריאות העיניים

אם לא מטפלים בסוכרת נגרמת פגיעה מתמשכת בכלי הדם, ובהם גם העיניים. איך ניתן לשמור עליהן?

מאת שירותי בריאות כללית, המחלקה לחינוך וקידום בריאות
תגובות 2

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

סוכרת היא מצב של חוסר איזון ברמת הסוכר בדם. עקב הפרעה בתהליכי ניצול הסוכר בגוף והפיכתו לאנרגיה, נגרמת עלייה משמעותית ברמת הסוכר בדם וברקמות השונות בגוף. אם לא מטפלים בסוכרת ומאזנים אותה, נגרמת פגיעה הולכת ומתמשכת בכלי הדם.

 

פגיעה זו עלולה להתבטא בנזק לאברים שונים, ובהם גם לעיניים. חשוב למנוע סיבוכים והחמרה של נזקים כתוצאה מהסוכרת באמצעות שמירה על אורח חיים נכון, טיפול קבוע בסוכרת בהתאם להמלצות הצוות המטפל, ביצוע בדיקות באופן קבוע ומעקב סדיר במרפאה.

 

חשוב לדעת, שניתן גם לגלות מוקדם נזקים בעיניים ולטפל בהם כדי למנוע פגיעה בראייה. אפשר לעשות זאת באמצעות בדיקות עיניים, כולל בדיקת קרקעית העין, שמומלץ לבצע פעם בשנה, או בהתאם להמלצת הרופא.

 

במדריך זה נתייחס לפגיעה בעיניים הנקראת רטינופתיה סוכרתית. המידע עשוי לסייע בהבנת הטיפול במחלה ולהפחית חששות מפני ההתמודדות עימה, אך הוא אינו בא במקום הביקור אצל רופא העיניים וההמלצות האישיות לטיפול שתקבלו ממנו.

 

על מבנה העין ותפקודה

 

כדי להבין כיצד הראייה עלולה להפגע מסוכרת, נציג תיאור קצר של מבנה העין: עינו של האדם היא כדורית בעלת קוטר של כ-25 מילימטר. גלגל העין נמצא בחזית ארובת העין, ואליו מחוברים שרירים המאפשרים את תנועת גלגלי העיניים בחופשיות.

 

את גלגלי העיניים מכסים העפעפיים, המגנים עליהם וגם מפזרים בצורה אחידה את הדמעות, כך שהרטיבות תגיע לכל החלקים הקדמיים של העין. העין בנויה משכבות: בחלקו הקדמי של גלגל העין מצויה הקרנית. זוהי רקמה שקופה, המאפשרת את חדירת קרני האור לעין. בסמוך לקרנית נמצאת רקמה הנקראת לובן (סקלרה), שהיא רקמת מגן לבנה ואטומה העוטפת את כל העין.

 

מאחורי הקרנית נמצא חלל הלשכה הקדמית ובתוכו נוזל שקוף. מאחורי חלל זה נמצאת הקשתית, המקנה לעין את הצבע האופייני לכל אחד מאיתנו. במרכז הקשתית מצוי חור הנקרא אישון, ודרכו חודר האור אל העין. הקשתית היא המשך של השכבה הנקראת דמית, ונמצאים בה נימי דם המספקים לעין את הדם הדרוש לה.

 

מאחורי הקשתית נמצאת העדשה. מאחורי העדשה נמצא חלל גדול יותר, הנקרא חלל הזגוגית, ומאחוריו נמצאת הרשתית, כחלק מדופן גלגל העין. הרשתית היא שכבה דקה ורגישה, הקולטת את קרני האור שחדרו לעין ומתרגמת אותן למידע עצבי (נוירולוגי) המועבר אל המוח.

 

במרכז הרשתית מול האישון נמצא מרכז הראייה הנקרא מקולה. המקולה אחראית לכך שאנו רואים את התמונה המרכזית שלפנינו בחדות ובבהירות ובצבעים הנכונים. המידע מהרשתית אל המוח מתרכז כולו בעצב הראייה, אשר אחראי על העברת המידע באמצעות סיבים המוליכים את המידע אל מרכזי המוח השונים, על מנת שנוכל להבין מה אנו רואים.

 

כיצד עלולה הסוכרת לפגוע בעיניים?

 

הסוכרת עלולה לגרום לכמה מחלות הפוגעות בעיניים, וכדי למנוע נזקים לראייה חשוב לאבחן אותן מוקדם ולטפל בהן. הפגיעה המשמעותית ביותר בעיניים עלולה להגרם בגלל פגיעה ברשתית כתוצאה מפגיעה ישירה בכלי הדם. מחלה זו נקראת רטינופתיה סוכרתית (רטינה – רשתית בלועזית).

 

מהי רטינופתיה סוכרתית?

 

רטינופתיה סוכרתית נגרמת עקב שינויים בכלי הדם של הרשתית. היא עלולה לגרום פגיעה בעיניים עד כדי עיוורון. זוהי אחת מהסיבות המובילות לעיוורון בעולם המערבי, כולל ישראל.

 

הפגיעה ברשתית עקב סוכרת עלולה להופיע באחוז ניכר מכלל הסוכרתיים. הופעת המחלה קשורה למשך הזמן שבו יש סוכרת (ככל שהזמן ממושך יותר – הסיכון עולה) ולחוסר איזון של הסוכרת. 

 

החדשות הטובות הן שניתן למנוע הרס בלתי הפיך של הרשתית ולשמור על הראייה אם מגלים את המחלה מוקדם מאד ומטפלים בה כנדרש.

 

איך ניתן למנוע את הפגיעה? 

 

הוכח ששמירה על איזון הסוכרת מפחיתה משמעותית את הסיכון לסיבוכים ברשתית. בנוסף, פעילות גופנית מבוקרת, שמירה על תזונה נכונה, הימנעות מעישון, איזון לחץ הדם וטיפול תרופתי כנדרש, הינם האמצעים המומלצים על מנת להישמר מפני סיבוכים אלה ואחרים.

 

כיצד מתפתחת המחלה? 

 

רטינופתיה סוכרתית מתפתחת בהדרגה וחשוב לאבחן את התפתחות המחלה בשלב מוקדם. קיימים שני שלבים עיקריים להתפתחות המחלה:

 

השלב הראשון - "השלב הלא-שגשוגי" (Non-Proliferative) - מתאפיין בפגיעה בדופן של כלי הדם בעין, שכתוצאה ממנה חומרים שונים דולפים מכלי הדם אל רקמת הרשתית ועלולה להיווצר בצקת במרכז הראייה (המקולה). אם לא מאבחנים ומטפלים בזמן, נסתמים כלי דם קטנים ואזורים שונים של הרשתית מקבלים פחות אספקת דם וחמצן.

 

השלב השני - "רטינופתיה שגשוגית (Proliferative Retinopathy) – שלב מתקדם יותר של המחלה. הוא מתאפיין בצמיחת כלי דם פגומים בעין הגורמים לסיכונים קשים לראייה, כמו היפרדות רשתית וגלאוקומה. כבר בשלבים המוקדמים עלול החולה להרגיש פגיעה משמעותית בראייה בגלל שטפי דם ובצקת במרכז הראייה.

 

מהם סימני המחלה?

 

לרטינופתיה סוכרתית מגוון סימנים, אך פעמים רבות מי שחי עם סוכרת אינו מרגיש בסימניה. לכן חשוב להיות במעקב באופן קבוע. סימני אזהרה המחייבים פנייה מיידית לרופא העיניים כדי לקבוע אבחנה ולקבל טיפול בהקדם הם:

 

טשטוש בראייה

ירידה בראייה

ראיית הבזקים וניצוצות

אובדן ראייה פתאומי

 

כיצד מאבחנים את המחלה?

 

האבחון נקבע על ידי רופא העיניים באמצעות בדיקות העיניים השגרתיות. בדיקות אלו יש לבצע מדי שנה, אלא אם כן המליץ הרופא אחרת.

 

הבדיקות השגרתיות הן:

 

בדיקת חדות הראייה
זוהי הבדיקה הראשונה אותה מבצעים בבדיקת העיניים. חדות הראייה נקבעת בעזרת לוח שהוא סטנדרטי בכל העולם. התוצאה נקבעת על פי המספר בעל הגודל הקטן ביותר אותו יכול הנבדק לזהות.

 

בדיקה באמצעות מנורת הסדק
זהו המכשיר העיקרי שבו יושב הנבדק מצד אחד והרופא בצד האחר ובעזרת מיקרוסקופ מיוחד רואה הרופא בהגדלה את הפרטים הנבדקים. בנוסף למכשור זה, נעזר רופא העיניים גם בעדשות שונות כדי לבדוק את פרטי הרשתית ועצב הראייה. הדבר נעשה לאחר הרחבת אישונים בעזרת טיפות מיוחדות. טיפות אלה פועלות תוך 20 – 30 דקות והשפעתן נמשכת עד כ-4 שעות.

 

ישנם מצבים שבהם יש צורך בברור נוסף באמצעות בדיקות העיניים הבאות:

 

אנגיוגרפיה עם פלואורסצאין
זהו צילום מיוחד שבו מוזרק חומר זורח, פלואורסצאין, לוריד אשר בזרוע. עם הגעתו של החומר לעיניים מצלמים סדרת צילומים, וכך מתאפשר אבחון מדוייק יותר של הרטינופתיה הסוכרתית ודרגת חומרתה.

 

הדמייה של הרשתית והמקולה
בשנים האחרונות הוכנסה לשימוש הדמייה חדשה הנקראת טומוגרפיה אופטית קוהרנטית - (OCT (Optical Coherence Tomography. בעזרת בדיקה זו, ניתן לקבל נתונים על בצקת, עובי רקמת הרשתית וממצאים מיוחדים בתוכה.

 

הבדיקות באמצעות אנגיוגרפיה עם פלואורסצאין והדמייה של הרשתית והמקולה מיועדות להערכת מחלה קיימת ברשתית, ולכן לא כל מי שיש לו סוכרת זקוק להן.

 

מהו הטיפול ברטינופתיה סוכרתית?

 

הטיפול במחלה זו מתחיל בשלבי המניעה שלה, כלומר: שמירה על איזון הסוכרת, איזון לחץ הדם, בדיקות עיניים סדירות וגילוי מוקדם של הממצאים הקשורים למחלה ברשתית. כל אלה עשויים, בצורה חד-משמעית, לעזור למי שיש לו סוכרת במניעת נזק בלתי הפיך לראייה.

 

הטיפול ברשתית מתמקד בכמה אמצעים:

 

 טיפול בלייזר - מזה למעלה מעשרים שנה מטפלים בהצלחה בנגעים השונים המופיעים ברשתית בעזרת לייזר. טיפולי הלייזר הראו בברור כי הם מורידים את הסיכון לאיבוד הראייה לטווח הארוך. הטיפולים השונים "סוגרים" את אזורי הדלף של כלי הדם. במקרים של שגשוג כלי דם, הטיפול בלייזר הורס את האזור עם כלי הדם הלקויים. כך מתאפשרת זרימת דם תקינה ואספקת חמצן מלאה לאזור מרכז הראייה.

 ניתוח - במקרים מסוימים ובעקבות שטפי דם חמורים יותר לתוך חלל העין יש צורך בניתוח שבו מטפלים בדימום הממושך על מנת להחזיר את הראייה. במקרים חמורים יותר, נדרשים ניתוחים לטיפול בסיבוכים שהתפתחו ברשתית.

 חומרים המוזרקים לעין - בשנים האחרונות הוכנס חידוש בתחום הטיפול ברטינופתיה סוכרתית. החידוש הוא בשימוש בחומרים שונים המוזרקים לחלל זגוגית העין במטרה לטפל בבצקות ובכלי הדם הבלתי תקינים.

 

מחלות עיניים נוספות המושפעות מסוכרת

 

 ירוד (קטרקט) - סוכרת עלולה לזרז הופעה של ירוד, המתבטאת בעכירות של העדשה הטבעית של העין. בגלל הסוכרת, עלול הירוד להתפתח כמה שנים מוקדם יותר מאשר אצל מבוגרים ללא סוכרת.
הטיפול בירוד קל יחסית, והוא נעשה באמצעות ניתוח הפותר לרוב את הבעיה. בניתוח מוציאים את העדשה עם הירוד ומשתילים עדשה מלאכותית במקומה. עדשה זו מחזיקה, בדרך-כלל, לכל החיים.

 גלאוקומה - הסוכרת עלולה לגרום גם לגלאוקומה, שהיא שכיחה יותר בקרב אנשים שיש להם סוכרת לעומת מבוגרים ללא סוכרת. זוהי מחלה הגורמת נזק לעצב הראייה ולשינויים משמעותיים בשדה הראייה עד כדי עיוורון. הנזק נגרם לרוב עקב לחץ תוך עיני מוגבר, אם כי לעתים, גם כשהלחץ התוך עיני תקין. אם מגלים את המחלה מוקדם ומטפלים בה בעקביות, ניתן למנוע נזק מתמשך ובלתי הפיך.

 

פרופ' דני געתון, מנהל מכון הגלאוקומה של הכללית בתל-אביב, ורופא בכיר במרכז הרפואי רבין
ייעוץ מקצועי: ד"ר מרגלית גולדפרכט, ד"ר דורית וייס, ד"ר דיאן לוין, כלנית קיי
עריכה וריכוז הפקה: שוש גן נוי, המחלקה לחינוך וקידום בריאות של הכללית 

 

דר--משה-זילבר
21/12/14 16:23

שלום רב,

עליך לגשת לרופא עיניים על מנת שיתבונן לך בקרקעיות העיניים (לאחר הרחבת האישונים עם טיפות) וכן ימדוד לחצים בתוך העיניים.

אם הכול תקין, די לבצע את הבדיקה אחת לשנה, וגם אין...

שלום רב,עליך לגשת לרופא עיניים על מנת שיתבונן לך בקרקעיות העיניים (לאחר הרחבת האישונים עם טיפות) וכן ימדוד לחצים בתוך העיניים.אם הכול תקין, די לבצע את הבדיקה אחת לשנה, וגם אין צורך בבדיקות מיוחדות.אם רופא העיניים מוצא משהו חריג - הוא כבר יאמר לך מה לעשות הלאה ומתי (בדרך-כלל כאן נכנסות לתמונה בדיקות מיוחדות וכו').בברכה,ד"ר זילבר 


גיורא
20/12/14 23:20

בחיים לא עשו לי את כל הבדיקות- פרט לבדיקה של הרחבת האישונים ובדיקה עם המכשיר המסנוור.

לפני שבועיים עשיתי בדיוק עברתי את הבדיקה הזאת שוב.

אני בקופ"ח כללית- לאיזה רופא עלי לפ...

בחיים לא עשו לי את כל הבדיקות- פרט לבדיקה של הרחבת האישונים ובדיקה עם המכשיר המסנוור.לפני שבועיים עשיתי בדיוק עברתי את הבדיקה הזאת שוב.אני בקופ"ח כללית- לאיזה רופא עלי לפנות ומה לבקש כדי שיערכו לי את הבדיקות האלה?


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: