כמוניכאבמדריכיםהשתלת אלקטרודות לטיפול בכאב כרוני

השתלת אלקטרודות לטיפול בכאב כרוני

המטרה של השתלת אלקטרודות היא להקל על חיי החולה באמצעות שיבוש אותות הכאב שמועברים אל המוח

מאת חיה יוסף ועדה שמיס
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

השתלת אלקטרודות (Spinal Cord Stimulation) היא שיטה לטיפול בכאב הכרוני שמטרתה הפחתה משמעותית בעוצמת הכאב ובשימוש בתרופות. כל זאת על מנת לאפשר למטופל לחזור לשגרת חייו ולשפר את איכות החיים.

 

הטיפול מבוסס על החדרת אלקטרודות לתעלת עמוד השדרה, דרכן מועבר גירוי חשמלי לחוט השדרה. הגירוי מתורגם לאותות חשמליים המועברים אל המיקום המדויק של הכאב ובכך משבשים למעשה את העברת אותות הכאב אל המוח.

 

המערכת מורכבת משלושה חלקים עיקריים:

 

אלקטרודה – צינורית פלסטיק דקה ובתוכה סדרה של כבלים קטנים דרכם מועבר הגירוי החשמלי לעצבים שבחוט השדרה.

 

מקלט – מושתל מתחת לעור. מדובר למעשה בקופסית פלסטיק שטוחה המכילה סוללה (אשר יש להחליפה או להטעינה אחת למספר שנים), שבב מחשב הקולט אותות רדיו ממשדר חיצוני ושולח את המידע לאלקטרודה, וחיבור לאלקטרודה.

 

משדר – שלט המקנה שליטה על המערכת ומאפשר למטופל לכוון באופן עצמאי את תחושת הגירוי.

 

ביצוע ההשתלה 

 

שלב ראשון – בהרדמה מקומית מוחדרת אלקטרודה הזעירה לחלל האפידורלי (התעלה) ומנווטת לאורך המסילות העולות של העצבים התחושתיים לכיוון האזור הכואב. הפעולה מבוצעת בהנחיית שיקוף.

 

במהלך ההשתלה המטופל מתבקש לדווח על מיקום תחושת הגירוי ואופיו, בתקווה שנצליח להקיף את כל האזור הכואב. האלקטרודה מקובעת לעור ומחוברת לשלט על מנת שאפשר יהיה לשלוט בעוצמת הגירוי.

 

החדרת האלקטרודה הזמנית היא לתקופת ניסיון של 7-10 ימים, שלאחריה היא תוסר. בהתאם לתגובה לטיפול ושיכוך הכאב שיושג תתקבל החלטה האם להמשיך לשלב הבא.

 

שלב שני – השתלת אלקטרודה קבועה. בשלב זה יושתל המכשיר הקבוע באזור הבטן, מתחת לעור, ויחובר לאלקטרודה שדרכה מועבר גירוי חשמלי לחוט השדרה. הפעולה מבוצעת בחדר ניתוח בהנחיית שיקוף.

 

עם הקבלה ליחידה יקבל החולה הסבר נוסף מהרופא המטפל לפני חתימה על הסכמה מדעת לביצוע ההשתלה. יורכב עירוי למתן תרופות להרגעה וטשטוש וכן אנטיביוטיקה למניעת זיהום. בתום ההליך יכוסה האזור המנותח בחבישה סטרילית ומשם יועבר המטופל להשגחה בחדר התאוששות למשך כשעה נוספת לפני שישוחרר לביתו.

 

    אלקטרודה

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: