טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהמדריכיםזוגיות וטרשת נפוצה

זוגיות וטרשת נפוצה

אחד הנושאים החשובים שעולים בחדר הטיפול הוא נושא הזוגיות, נישואין, גילוי נושא המחלה לבן זוג חדש או אבחנה שהתקבלה בזמן שקיימת זוגיות. איך כדאי לנהוג?

מאת מור לביא
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

לאורך שנות עבודתי במרכז לטרשת נפוצה בבית החולים שיבא תל השומר, החלו יחסי זוגיות רבים, בחורות ובחורים נישאו, ואנשים חיים באושר זוגי גם עם מחלת הטרשת הנפוצה. להלן מספר עצות למטופלים המתלבטים האם לשתף את בן זוגם וכיצד.

 

האבחנה מתבצעת כשיש זוגיות חדשה

 

נושא זה משמעותי ביותר ומעלה חרדה ולחץ. אנשים שונים מעלים אפשרויות שונות לחשיפת המחלה לבן זוג חדש:

 
- לספר אחרי 3-5 פגישות. הטענה היא כי קיימת כבר היכרות מסוימת אשר יכולה להעיד על התחלת קשר יותר קבוע, אך עדיין אין התקשרות חזקה מאוד אשר עלולה להביא למפח נפש באם בן הזוג יחליט כי אינו מעוניין בקשר.


- לספר אחרי כחודשיים של יחסים / זמן ארוך יותר של יחסים. "אם הוא כבר נקשר אלי, גם אם אספר לו על המחלה, הוא לא ירצה להפרד". החשש הוא כי תהיה תחושה של "בגידה": "אנחנו בקשר הדוק כבר הרבה זמן, איך לא סיפרת לי עד עכשיו?". רבים אומרים כי ההסבר של: "לא רציתי לספר עד שלא ראיתי שהקשר רציני" הוא הסבר מספק.


לא לספר כלל עד שיהיה התקף. "בן הזוג אינו צריך לדעת כלל כי יש לי טרשת. אם יהיה התקף אספר לו כי יש לי אבחנה חדשה". יש לזכור כי תמיד קיים החשש כי "השקר" עלול להתגלות, ויחסי הזוגיות עלולים לעבור ליחסים בהם קיים כעס רב מבן הזוג שהסתירו ממנו משהו. חשוב לציין כי לחיות עם סוד הוא מצב קשה ביותר, ולעיתים הרבה יותר קשה מאשר לספר על המחלה ולראות כי "השד אינו נורא כל כך".

 

האבחנה מתבצעת כאשר יש זוגיות רצינית

 

פעמים רבות ישנה תמיכה רבה מבן הזוג אשר עובר יחד עם המטופל את כל שלבי האבחנה המתוחים. הקשר יכול להתהדק, וקיימת תחושה של תמיכה ללא סייג.


ישנה חשיבות לאחר תקופת האבחנה וההתמודדות איתה לחזור כמה שיותר לשגרה (בעיקר אם ההתקף הסתיים והגוף מתפקד כרגיל). אין ספק כי קיימת "עננה" אשר עלולה להגביר את החרדה, אך חזרה לשגרה חשובה מאד גם לזוגיות. יש צורך להראות לבן הזוג כי החיים יכולים להמשיך בשגרה למרות הטרשת הנפוצה, גם אם היא יכולה להשתנות בגלל מעקבים רפואיים, טיפולים תרופתיים ולעיתים בדיקות. למרות אלו, ניתן לחזור לשגרה ויש חשיבות רבה למלחמה עליה.

 

 

אל תגיד "יהיה בסדר" 

 

הכותבת היא פסיכולוגית שיקומית מומחית, המרכז לטרשת נפוצה, שיבא, תל השומר

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: