דיכאון וחרדה

כמונידיכאון וחרדהמדריכיםכך תזהו דיכאון לאחר לידה

כך תזהו דיכאון לאחר לידה

מה ההבדל בין דיכאון לאחר לידה לתחושת הדכדוך הנפוצה המכונה "בייבי בלוז"?

מאת אורית זאבי יוגב
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

למרות שזו אמורה להיות תקופה נפלאה, במציאות, נשים רבות מתמודדות עם קשיים נפשיים לאחר לידה. מתי מדובר בתחושות דכדוך תקינות ומתי יש חשש לדיכאון לאחר לידה העלול לפגוע באם ובתינוק?

 

יש להבחין בין "בייבי בלוז" - תחושת דכדוך קלה וחולפת המופיעה בימים הראשונים לאחר הלידה ונעלמת תוך ימים ספורים, לבין דיכאון לאחר לידה.

 

תופעת הדיכאון לאחר לידה מתרחשת ב- 10%-15% מהלידות. חשוב לדעת כי דיכאון לאחר לידה בדרך כלל אינו מופיע מייד לאחר הלידה, אלא מספר שבועות אחריה ועד מספר חדשים אחר כך.

 

 

 

הסימפטומים העלולים להופיע בדיכאון לאחר לידה מתבטאים ב:

 

• מצב רוח ירוד לאורך רוב שעות היום.

 

• איבוד עניין בדברים שקודם לכן סיפקו עניין והנאה כמו מפגש עם חברים, קניות, תכניות טלוויזיה וכדומה.

 

• נדודי שינה (גם כאשר התינוק ישן ואפשר לנוח).

 

• תאבון ירוד וירידה בולטת במשקל.

 

• עצבנות בולטת, התפרצויות כעס בלתי מובנות.

 

• קושי רב בתפקוד היומיומי כולל בטיפול בתינוק.

 

• קשיים בריכוז.

 

בדרך כלל גם האנשים הקרובים (משפחה וחברים) יכולים להעיד על שינוי מהותי בהתנהגותה ובמצב רוחה של האישה הסובלת מדיכאון לאחר לידה.

 

אישה הסובלת מדיכאון לאחר לידה עלולה לחוש אדישות כלפי התינוק ואף דחייה. דווקא רגשות קשים אלו, המדליקים את נורת האזהרה הקשה מכל, גורמים להן לחוש בושה עמוקה: "מה לא בסדר איתי? למה אני לא מצליחה לאהוב את התינוק שלי כמו כל האימהות?", והתחושה היא כל-כך מפחידה, ששיתוף בה איננו בא בחשבון.

 

חשוב לציין כי דיכאון לאחר לידה הינה תופעה שכיחה ויחד עם זאת מאובחנת לעיתים רבות באיחור רב. זאת לא רק בגלל קשייה של היולדת לשתף ברגשותיה, אלא גם משום שהסביבה נוטה לראות בתופעות שהוזכרו חלק נורמאלי מחוויית הלידה ומגידולו של תינוק רך.

 

על מנת למנוע נזק הן ליולדת והן לתינוק (שאינו זוכה לטיפול המגיע לו) חשוב לפקוח עיניים ולהבחין בין עייפות ועצבנות טבעיות לבין מצב של דיכאון. במצב זה, טיפול מוקדם ימנע נזקים רבים ליולדת, לתינוק ולסביבה הקרובה.

 

 

*הכותבת היא פסיכולוגית קלינית ומנהלת קהילת דיכאון וחרדה ברשת החברתית-בריאותית "כמוני"

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: