סרטן השחלות

כמוניסרטן השחלותמדריכיםתרופות ביולוגיות לסרטן השחלות

תרופות ביולוגיות לסרטן השחלות

אילו טיפולים ביולוגיים קיימים לסרטן השחלות? איך הם פועלים? איך הם ניתנים? מהן תופעות הלוואי? ובאילו מצבים הם כלולים בסל הבריאות?

מאת דן אבן
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מעבר לטיפולי כימותרפיה, קיימות תרופות ביולוגיות המשמשות לצורך טיפול מכוון לסרטן השחלות (Targeted Therapy), שמאתרות את הגידול הסרטני ונלחמות בו באופן ספציפי. 

 

נוגדנים חד-שבטיים (מונוקלונליים)

 

אחד הטיפולים התרופתיים המכוונים בסרטן השחלות הוא הטיפול בנוגדנים חד שבטיים, טיפול המשתמש בנוגדנים המיוצרים בתנאי מעבדה מתאי המערכת החיסונית, אשר מסוגלים לזהות תאים של הגידול הסרטני ונלחמים בו, או לחילופין מזהים חומרים בגוף שעלולים להאיץ את התפתחות הגידול הסרטני ובולמים את פעילותם. טיפולים בנוגדנים חד שבטיים ניתנים באמצעות אינפוזיה, לעתים במנה בודדת, ולעתים בשילוב עם תרופות כימותרפיות או חומרים רדיואקטיביים שונים, ישירות לאזור התפתחותו של הגידול הסרטני.

 

אווסטין

 

התרופה אווסטין (Avastin) המכילה את החומר הפעיל בווציזומאב (Bevacizumab) היא נוגדן חד שבטי שמשמש בשילוב עם כימותרפיה לטפל בסרטן שחלות אפיתליאלי, בסרטן החצוצרות, או בסרטן ראשוני-חוזר של חלל הצפק (החלל הפריטוניאלי).

 

אווסטין פועלת באופן ממוקד כנגד כלי הדם המזינים את הגידול. על מנת לגדול ולהתפשט, גידולים סרטניים זקוקים לאספקת דם מוגברת מעבר למה שמספקים להם כלי הדם הקיימים ברקמה באופן רגיל. לשם כך, תאי הגידול מפרישים ביתר חלבון הקרוי VEGF - Vascular endothelial growth factor. חלבון זה מעודד יצירת כלי דם חדשים בתוך הגידול ובסביבתו, וכך מזין את הגידול ומאפשר את המשך צמיחתו. התרופה נקשרת ספציפית לחלבון VEGF, מעכבת את פעולתו ועל-ידי כך מונעת יצירת כלי דם חדשים המזינים את הגידול. פעילות זו של התרופה פוגעת באספקת חומרים חיוניים לצמיחת הגידול, וכך עשויה למנוע את התפשטותו ואף להביא לנסיגתו.

 

בנובמבר 2014 אישר מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) את האווסטין לטיפול בסרטן השחלות בשילוב עם כימותרפיה מסוג פקליטקסל/טקסול, טופוטקאן או דוקסורוביצין.

 

סל הבריאות: אווסטין כלולה בסל הבריאות הממלכתי כטיפול קו ראשון בסרטן שחלות אפיתליאלי מתקדם (שלבים 3B, 3C ו-4) לאחר ניתוח, ובחולות המצויות בסיכון גבוה לחזרת המחלה, בטיפול שלא עולה על 12 חודשים; וכן לחולות עם סרטן שחלות אפיתליאלי מתקדם חוזר או סרטן אפיתליאלי של החצוצרות חוזר או סרטן אפיתליאלי פריטונאלי (של חלל הבטן) ראשוני חוזר כקו טיפול שני או שלישי, כשמדובר בסרטן עמיד לטיפולים בכימותרפיה מבוססת פלטינום.

 

כשאווסטין ניתנת כקו טיפול ראשון בסרטן אפיתליאלי מתקדם, היא כלולה בסל הבריאות לחולות עם מחלה בשלבים 3B ו-3C, רק במידה שנותרה שארית גידולית לאחר הניתוח ולחולות עם מחלה בשלב 4. 

 

אופן השימוש: אווסטין ניתנת בהזרקה לווריד.

 

תופעות לוואי: תופעות הלוואי האפשריות של התרופה כוללות בחילות והקאות, כאבי ראש, עייפות, שלשולים, אובדן תיאבון, כאבים בפה ושינויים בחוש הטעם, לחץ דם גבוה, הורדת כמות טסיות הדם וסיכון לדימומים פנימיים וסיבוכים בתפקוד הכליות.

 

מעכבי PARP

 

קבוצה נוספת של תרופות המיועדות לטיפול בסרטן השחלות קרויות 'מעכבי PARP', קיצור של Poly ADP-ribose Polymerase Inhibitors, קבוצת תרופות שמעכבת שינויים במטען הגנטי הדי.אנ.איי, באופן שעשוי לעודד את מותם של תאים סרטניים. תרופות אלו המכוונות כנגד מוטציות גנטיות שנקשרו לסרטן השחלות ניתנות בכדורים לבליעה.

 

לינפארזה

 

התרופה לינפארזה (Lynparsa) המכילה את החומר הפעיל אולפריב (Olaprib) היא תרופה מכוונת לסרטן השחלות ממשפחת מעכבי PARP המיועדות לחולות בסרטן שחלות מתקדם על רקע מוטציות באחד מהגנים BRCA1 ו-BRCA2 ("המוטציה האשכנזית").

 

סל הבריאות: התרופה אושרה על ידי מנהל התרופות האמריקאי (FDA) בדצמבר 2014, ונוספה בשנת 2016 לסל הבריאות הממלכתי בישראל כקו טיפול שני – טיפול אחזקה בסרטן השחלות שנמצא רגיש לכימותרפיה מבוססת פלטינום (platinum sensitive) לנשאיות מוטציה בגן BRCA1 או BRCA2.

 

אופן השימוש: התרופה ניתנת בכדורים לבליעה.

 

תופעות לוואי: תופעות הלוואי האפשריות של התרופה כוללות בחילה, עייפות, הקאות, שלשולים, שינויים בטעם, כאבי ראש, אובדן תיאבון, תסמיני שפעת, שיעול, כאבי שלד-שריר, כאבי מפרקים, כאבי שרירם, כאבי גב, פריחה וכאבי בטן. תופעות לוואי חמורות שדווחו בקרב מטופלות כוללות תסמונת מיאלודיספלסטית המתבטאת בהתפתחות בלתי תקינה של מח עצם ובירידה של תאי דם מסוגים שונים וכן דלקת ריאות, לוקמיה מיאלואידית.

 

קיימות תרופות נוספות ממשפחת מעכבי PARP הנמצאות בשלבי מחקר לטיפול בסרטן השחלות. זו המצויה בשלבי מחקר מתקדמים היא תרופה המכילה את החומר הפעיל רוקפריב (Rucaparib) ששמה תחת פיתוח הוא כרגע AG 014699. יעילות התרופה נחקרת לטיפול בנשים עם סרטן השד או סרטן השחלות על רקע הימצאותה של מוטציה בגנים BRCA1 או BRCA2, וקיימות הערכות כי גם 20% מהחולות בסרטן השחלות שאינן נשאיות של מוטציה בגנים אלה עשויות ליהנות מיעילותה. התרופה ניתנת בכדורים לבליעה.

 

עוד על הטיפול בסרטן השחלות 

למידע נוסף על בדיקת תגובה לטיפול בסרטן

 

עדכון אחרון: פברואר 2016

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: