מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מחלות לב

כמונימחלות לבמדריכיםכל הטיפולים לפרפור פרוזדורים

כל הטיפולים לפרפור פרוזדורים

תרופות, מכת חשמל, צריבה ואפילו השתלת קוצב – ריכזנו מידע על כל הטיפולים להפרעת הקצב פרפור פרוזדורים


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

הלב הוא משאבה שמספקת דם מועשר בחמצן לכל חלקי הגוף על ידי התכווצויות סדירות. ההתכווצויות הן פעולה מכאנית הנגרמת על ידי הפעלה חשמלית שיוצר קוצב טבעי שנקרא קשרית הגת (sinus node). פרוזדורי הלב - המכונים גם עליות - הם שני החללים העליונים של שריר הלב שתפקידם, בין היתר, להעביר דם ממחזור הדם לחדרי הלב.

 

פרפור פרוזדורים מתרחש עקב פעילות חשמלית שנוצרת בעליות במוקדים עצמוניים רבים (שאינם קשורים אל קשרית הגת) ללא התאמה, וגורמת להתכווצות בלתי סדירה של הלב ולפעימות מאוד מהירות.

 

פרפור פרוזדורים יכול להוות מטרד בלבד, אבל גם עלול להוביל לסיבוכים להם השלכות קשות. הסיבוך המשמעותי ביותר של פרפור פרוזדורים הוא היווצרות של קרישי דם העלולים להיסחף למקומות שונים בגוף ובעיקר למוח. סיבוך משמעותי נוסף הוא אי ספיקת לב. מאחר והעליות תורמות בין 15 ל-20 אחוז מתפוקת הלב, במצב של פרפור פרוזדורים תפוקת הלב יורדת באופן משמעותי. לאורך זמן, מצב זה עלול לגרום או להחמיר אי ספיקת הלב. השלכות הפחות הקשות של הפרעת הקצב הן תחושה לא נעימה, עייפות ויכולת מופחתת לבצע מאמצים (עוד על פרפור פרוזדורים, התסמינים, הסיכונים ודרכי האבחון תוכלו לקרוא כאן).

 

איך מטפלים בפרפור פרוזדורים?

 

כשמגלים פרפור פרוזדורים, השאלה הראשונה שצריכה להישאל היא כיצד למנוע קרישי דם ואירועים תסחיפיים כמו שבץ מוחי. כבר בביקור הראשון יוחלט אם המאובחן זקוק לטיפול מונע - ואם כן לאיזה. ברוב המקרים הטיפול יהיה באמצעות תרופות נוגדות קרישה כמו קומדין או תרופות חדשות יותר - קסרלטו, אליקוויס ופרדקסה (על כל הטיפולים למניעת קרישי דם תוכלו לקרוא כאן). רק בשלב הבא יחל טיפול בהפרעת הקצב עצמה.

 

את הטיפולים להפרעת הקצב עצמה אפשר לחלק לשני סוגים מרכזיים: טיפול להסרת פרפור - המחזיר את הלב לקצב סינוס סדיר, וטיפול להסדרת פרפור - שלא מונע את הפרפור אבל מאפשר שליטה על קצב התכווצויות הלב, ושומר על דופק בטווח של 60-90 פעימות לדקה.

 

יש לציין שלפי עבודות מחקר ברורות וטובות, אין הבדל בתוחלת חיים בין שתי ההתערבויות האלה, לכן היום הולכים יותר ויותר לטיפולים שהם פחות מסוכנים למטופלים.

 

היפוך קצב הלב

 

פעולה יחסית פשוטה שמטרתה להחזיר את מקצב הלב למקצב סינוס, או על-ידי תרופות אנטי-אריתמיות (עליהן נפרט בהמשך) או על ידי מתן מכת חשמל מסונכרנת. הפעולה בדרך כלל מתבצעת בבית חולים במסגרת אשפוז, לרוב דורשת דילול דם מקדים ובמקרה של היפוך קצב חשמלי – נדרשת גם הרדמה/טשטוש.

 

תרופות לשליטה על קצב הלב

 

קיימות תרופות לשליטה על קצב הלב כמו ריתמקס, טמבוקור, סוטלול, מולטאק ופרוקור. התכשירים הללו, במנגנונים שונים, גורמים לדיכוי מוקדים של פרפור הפרוזדורים. היעילות של תכשירים אלה לא עולה על 50-70 אחוז לאורך זמן, והם כרוכים בסיכון לתופעות לוואי שהן אומנם לא שכיחות, אבל עלולות להיות קשות מאוד - אפילו מוות פתאומי או הפרעה חמורה בהרבה מפרפור פרוזדורים.

 

צריבה (אבלציה)

 

פרוצדורה בה מבודדים את אזור ורידי הריאה בעליה השמאלית, באמצעות גלי רדיו או גלי קור. אזור ניקוז ורידי הריאה בעליה שמאל נחשב כמקור העיקרי להיווצרות מעגלים חשמליים אשר גורמים לפרפור פרוזדורים. הפרוצדורה מתבצעת בדרך כלל תחת הרדמה כללית. בחלק מהמקרים עלולים להיות סיבוכים. ב-3 עד 6 החודשים הראשונים לאחר הפרוצדורה נדרש לדלל את הדם. בהמשך, מתן תרופות נוגדות קרישה יהיה להחלטת הרופא על בסיס מצב המטופל. יותר ויותר קרדיולוגים חושבים שאחרי מספר שנים עם מעקב סדיר, במידה ואין חזרה של פרפור, אפשר לוותר על התרופות. אבל סוגיה זו עדיין שנויה במחלוקת.

 

הגישה השמרנית

 

קיימת גם גישה שמרנית יותר - תרופות ששומרות שהדופק לא יצא מטווח של 60-100 פעימות לדקה. יש שלוש קבוצות של תרופות המשמשות למטרה זו: חוסמי בטא, חוסמי תעלות סידן ודיגוקסין. תרופות אלה מאטות את קצב הלב. התרופות עלולות להיות מסוכנות לאנשים עם נטייה לדופק לב איטי. לפעמים אפשר בשילוב עם התרופות להשתיל קוצב לב, שישמור שקצב הלב לא ירד מדי.

 

השתלת קוצב

 

במקרים בהם יש קושי לשלוט על פרפור הפרוזדורים באמצעות תרופות או צריבה, ניתן להשתיל קוצב לב שישלוט לגמרי על קצב הלב, אחרי שגורמים לחסימה מלאכותית של מעבר אותות חשמליים מהפרוזדורים לחדרי הלב על-ידי צריבה של קשרית העלייתית-חדרית. במצב זה האדם תלוי לגמרי בפעילות הקוצב, אך בעידן בו קוצבי הלב נחשבים אמינים, הפעולה מספקת פתרון טוב למקרים מורכבים.

 

 

* ד"ר זאזא יעקבישוילי הוא מנהל השירות לטיפול דחוף בחולי לב ורכז המרפאה הקרדיו-אונקולוגית בבית החולים בילינסון ומזכיר החוג הישראלי לטיפול נמרץ לב באיגוד הקרדיולוגי

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: