מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמונינשימהמדריכיםעל אסתמה ואלרגיה

על אסתמה ואלרגיה

דברים שכדאי לדעת על אסתמה ועל הקשר של המחלה לאלרגיות

מאת ד"ר יוסף פנסוף
תגובות 1

(צילום: panthermedia)
(צילום: panthermedia)

 

אסתמה היא מחלה שכיחה הפוגעת בעיקר בצעירים. היא יכולה להתבטא בספקטרום רחב מאוד של חומרה, החל ממטרד קל מאוד, דרך הפרעה בולטת באיכות החיים ואפילו עד סכנת חיים ממשית. בכל שנה יש מקרי מוות (בודדים) כתוצאה מאסתמה ולרוב ניתן היה למנוע אותם אם החולים היו מקבלים התייחסות טיפולית מתאימה.

 

יש הרבה מיתוסים ודעות קדומות סביב המחלה, כולל טיפולים שונים (ומשונים...) המוצעים לקהל הסובלים, חלקם ללא בסיס מדעי. אומנם אין פתרונות קסם, אבל קיימת עדיין אפשרות להגיע למצב בו חולה האסתמה ישן טוב בלילה, מתפקד טוב ביום, ובעיקר- לא מאפשר למחלה להכתיב לו את אורח חייו, אלא להיפך.

 

במאמר אענה על מספר שאלות נפוצות בנוגע לאסתמה, מעמדת המומחה במחלות אלרגיות:

 

האם אסתמה זו מחלה פסיכוסומאטית?

 

יש הסבורים כי אסתמה זו מחלה פסיכוסומאטית, אך זה לא נכון. מתח נפשי וגורמים פסיכולוגים אומנם עלולים להשפיע לרעה על המחלה, אך הם לא מייצרים אותה. הם לכל היותר "מנצלים" נקודת חולשה (תורשתית), במקרה הזה- אסתמה, בעוד שבבן-אדם אחר אותם מצבים יחמירו מחלות קיימות אחרות.

 

למעשה, אסתמה היא סוג של דלקת כרונית לא זיהומית לאורך ריריות דרכי הנשימה. דלקת נגרמת על-ידי תגובה חריגה (אלרגית) של המערכת החיסונית כנגד גורמים סביבתיים הנשאפים על-ידי כולנו באופן שוטף (כמו קרדית אבק הבית, עובשים למיניהם, חיות וצמחים).

 

בקרב הגורמים המשניים המחמירים את המחלה, ניתן למנות זיהומים חיידקיים ונגיפים שונים, עישון, השמנת יתר וזיהום אוויר.

 

האם הטיפול המונע פוגע במערכות גוף אחרות?

 

באסתמה קלה נוטלים משאף להקלה מיידית, בו משתמשים לפי הצורך. כשהשימוש גובר לכמה פעמים בשבוע, מומלץ לעבור לטיפול מונע המבוסס על משאפים המכילים סטרואידים. זו בדיוק הבעיה בעיני הרבה מטופלים, שנרתעים משימוש בתרופות אלו וכך מסכנים את עצמם.

 

נכון, לסטרואידים יש המון תופעות לוואי ואיני מכיר רופא שירצה תופעות לוואי למטופליו. אבל, מתן טיפול מבוסס על סטרואידים דרך משאף (ישירות לריאות) מאפשר לנו לתת מנה נמוכה ביותר ועקב כך למעשה ללא תופעות לוואי. לעומת זאת, כשנותנים תרופות אלו בכדורים או זריקות, המנה בהכרח פי כמה וכמה יותר גבוהה, מתפזרת בכל הגוף ועל כן ההשפעות השליליות.

 

רצוי לזכור תמיד: כשאנחנו לא בריאים ויש לנו מחלה המצריכה טיפול, אנו חייבים לבחור בין ההשפעות השליליות של המחלה עצמה לבין תופעות הלוואי של הטיפול. אין ספק שעדיף לחולה האסתמה להיות מטופל ומאוזן לעומת להיות "נקי" מסטרואידים במשאף אך חולה...

 

יש לי גם נזלת מה הקשר לאסתמה?

 

כ70% מחולי האסתמה סובלים גם מנזלת כרונית. אין זה מקרה ששתי המחלות הללו מופיעות במקביל- התהליך האלרגי גורם לדלקת כרונית לאורך כל הריריות, מקצה האף ועד לעומק הריאות. נזלת כרונית גורמת התעטשויות רבות, נזילה מתמדת וחוסר יכולת לנשום דרך האף. אם לכל זה נוסיף את התלונות הנובעות מהאסתמה, אז אין ספק שהפגיעה באיכות החיים תהיה ניכרת. טיפול מצוין באסתמה ללא טיפול הולם לנזלת, זה למעשה חצי עבודה. ישנן לא מעט עבודות המראות שעצם הטיפול בנזלת הכרונית מביא לשיפור לא רק בנזלת עצמה, אלא גם במדדי האסתמה.

 

מה תפקידו של מומחה באלרגיה בטיפול באסתמה?

 

כפי שהסברתי קודם, הדלקת הכרונית בריריות הנשימה היא שילוב בין תורשה המתבטאת על-ידי תגובה חריגה (אלרגית) של המערכת החיסונית, לבין גורמים אלרגיים שבסביבתנו. המומחה באלרגיה נוקט גישה הוליסטית ורואה את החולה בכללותו על מגוון הביטויים של התהליך האלרגי. לכן הוא ייתן התייחסות אבחונית וטיפולית לאסתמה אך גם לנזלת, לדלקת לחמיות, לביטויים עוריים ומחלות אחרות. את כל זאת יעשה מומחה האלרגיות, עם מתן דגש לפרטים נוספים כאזור מגוריו של המטופל (איזה גורמי אלרגיה ישנם באותו אזור?), עיסוקו (מהם הגורמים התעסוקתיים המשפיעים על מחלתו?), מחלות אחרות וכדומה. כחלק מהתוכנית הטיפולית ניתן דגש רב על זיהוי הגורמים שלגביהם החולה אלרגי ומתן הדרכה יעילה בהקטנת החשיפה.

 

האם חולי אסתמה אמורים להקטין את הפעילות הגופנית?

 

ההפך הוא הנכון. פעמים רבות אסתמה לא מאוזנת מתבטאת גם בזמן פעילות גופנית ולכן החולים מקטינים את הפעילות הגופנית, ובעצם- מתאימים את עצמם למחלה. למעשה, ההפך הוא רצוי: יש לטפל במחלה, כאשר אחת המטרות היא להגיע לפעילות גופנית מלאה. פעילות גופנית אירובית (כמו הליכה, שחייה, אופניים) הגיונית ומומלצת מאוד. כאן המקום לזכור שיש לא מעט דוגמאות של ספורטאי צמרת הסובלים מאסתמה.

 

כרופאים, נכון להיום, אין ביכולתנו להעלים לתמיד את המחלה (מה שנכון גם למחלות כרונית רבות אחרות) אך יש לנו את היכולת לשלוט באסתמה ולא לתת לה לשלוט בנו.

 

 

* ד"ר יוסף פנסוף הוא רופא בכיר במחלקה לאלרגיה של כללית במרכז רפואי לין

ראם1
16/06/17 8:53
בנוגע למשאף (נלקח מהאתר astma.org): "הסיכונים הקיימים בלקיחה סדירה של משאף הוונטולין הם אי סדירות לבבית, עלייה בקצב הלב, התכווצויות שרירים, חולשה או בלבול." "תופעות הלוואי אשר עלולות להופיע הן עצבנ...
בנוגע למשאף (נלקח מהאתר astma.org):
"הסיכונים הקיימים בלקיחה סדירה של משאף הוונטולין הם אי סדירות לבבית, עלייה בקצב הלב, התכווצויות שרירים, חולשה או בלבול."
"תופעות הלוואי אשר עלולות להופיע הן עצבנות, יובש בגרון, רעד או גירוי, סחרחורת, כאבי ראש, בעיות שינה או בחילות."

והשאלות שלי:
- האם לקחת משאף שיש בו סטרואידים באופן קבוע כל החיים מגיל 30 עד סוף החיים לא מקצרת חיים?
- ישנה דעה שנשמעת הרבה שרצוי להימנע מתרופות רפואיות ככל הניתן, האם לגבי משאף אסתמה זה גם נכון?
- אם יש פתרון טבעי שיכול ורצוי שיחליף את המשאפים?

תודה דוקטור!
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: