מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהמדריכיםטרשת נפוצה: בעיות בשלפוחית השתן

טרשת נפוצה: בעיות בשלפוחית השתן

רוב האנשים עם טרשת נפוצה סובלים מבעיות במתן שתן, אך כיום הן ניתנות לטיפול. חשוב להיבדק

מאת ערן ברקוביץ'
תגובות 8

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

בעיות בשלפוחית השתן הינן נפוצות בטרשת נפוצה. מספר מחקרים מראים כי בעיות אלו שכיחות בקרב כ-75% מן החולים, ברמות חומרה שונות. לעיתים אנשים מתביישים לגשת לטיפול ואף נמנעים משתייה מרובה, אך כיום הבעיות ניתנות לטיפול.
 

איך מתפקדת שלפוחית שתן בריאה?

 

שלפוחית השתן מקבלת את השתן אשר מיוצר בכליות - זוהי אחת הדרכים של הגוף להיפטר מפסולת. שלפוחית השתן מתפקדת ככלי אחסון לאותה הפסולת, והיא למעשה שריר שיכול להתרחב ולהתכווץ. כאשר השלפוחית מתכווצת יוצא השתן דרך פתח השופכה, המתפקד כמעין שסתום.

 

כשהשלפוחית מתמלאת עד לגבול מסוים, תאי עצב מעבירים מסר מן השלפוחית אל עבר האזור בעמוד השדרה שאחראי על רפלקס ההתרוקנות. כשהגיע המסר אל עמוד השדרה, עמוד השדרה מעביר את המסר אל המוח, דרך תאי העצב.

 

המוח מקבל את המסרים מעמוד השדרה כי השלפוחית מלאה, אך בכוחו להתעלם ולעכב את המסרים למשך כשעה או שעתיים. כאשר ישנו מצב המתאים להתרוקנות, שולח המוח מסר חזרה לעמוד השדרה ועמוד השדרה מעביר את המסר לשלפוחית. המסר אומר לשלפוחית השתן להתכווץ (כדי להתרוקן) ולפתח השופכה להרפות ("לשחרר את השסתום"), כדי לאפשר התרוקנות.

 

מהי פעילות נורמלית של שלפוחית השתן?

 

ישנה שונות רבה בפעילות שלפוחית השתן בקרב אנשים שונים. בדרך כלל מתייחסים לפעילות נורמלית כאשר האדם מתרוקן 6-8 פעמים ביום במרווחי זמן שבין 3-5 שעות, תלוי בכמות הנוזלים שהאדם צורך. שלפוחית בריאה יכולה להכיל 300-500 מ"ל של נוזלים ונדיר שהיא מתרוקנת לחלוטין - טבעי שתישאר שארית שתן בנפח של כ-10% מהתכולה המלאה.

 

מהן הבעיות בשלפוחית האופייניות לטרשת נפוצה?

 

נהוג לחלק את הבעיות בשלפוחית השתן לשתי קבוצות: בעיות בשמירה על השתן או בעיות בהתרוקנות. בעיות בשמירה על השתן הן הנפוצות יותר. בין הסימפטומים האופיינים לבעיות שמירה על השתן, תכיפות ודחיפות במתן השתן במהלך היום והלילה וקשיי שליטה בסוגרים. הסימפטומים האופיינים לבעיות בהתרוקנות הינם קושי להתחיל את ההתרוקנות, תחושה שהשלפוחית אינה מתרוקנת וזרם חלש. ישנם מצבים בהם יש שילוב של בעיות בשמירה על השתן וגם בעיות בהתרוקנות.

 

מה עושים כשיש בעיות בשלפוחית? 

 

במידה ושמת לב כי יתכן והנך סובל מאחד או יותר הסימפטומים שצויינו, עלייך לפנות לאחות או לנוירולוג המטפלים בך במרכז הטרשת בו אתה מטופל. המשך הטיפול ובירור הבעיה נעשה על ידי נוירו-אורולוג, אשר יפנה אותך לבדיקות שיעזרו לו להתאים לך את הטיפול הטוב ביותר.

 

כיום ישנו ידע רב בנושא והבעיות הללו ניתנות לטיפול. לעיתים ישנה מבוכה סביב נושא זה שמקשה על אנשים להציג את הבעיה לרופא או לאחות. הנוירולוג והאחות במרכז הטרשת בו אתם מטופלים מכירים תופעות אלו והם ישמחו לעזור בבעיה שיש לה השפעה כה רבה על איכות החיים - וניתנת לטיפול.

 

חשוב להדגיש: לעיתים אנשים מזיקים לעצמם ללא צורך - לעיתים מטופלים מדווחים כי הם נמנעים מלשתות כדי להקל על הסימפטומים בשלפוחית השתן. על כל אדם להשתדל ולשתות כ-2 ליטר מים ביום (6-8 כוסות). ישנם סיבוכים מסוכנים היכולים להתרחש בקרב אלו המצמצמים בשתייה, לדוגמא החוסר בנוזלים יכול להביא לשתן מרוכז אשר מהווה סביבה המעודדת זיהומים ודלקות בדרכי השתן. לכן, יש לפנות לעזרה מקצועית ולא להסתכן.

 

 

הכותב הוא פסיכולוג ומנהל קהילת טרשת נפוצה ברשת החברתית-בריאותית "כמוני"

.1chaim
17/12/17 13:38
אני מצטרף לכל התיאורים הכי קטסטרופליים ותוסיפו לזה 5-6 פעמיים של קימה בלילה .... עד לפני כשנה שאז השתנו חיי ללא היכר כי הזדמן ליידי ספר שכתב אותו אדם דתי בשם יחזקאל אסחייק מבני ברק לספר קוראים חיים בר...
אני מצטרף לכל התיאורים הכי קטסטרופליים ותוסיפו לזה 5-6 פעמיים של קימה בלילה .... עד לפני כשנה שאז השתנו חיי ללא היכר כי הזדמן ליידי ספר שכתב אותו אדם דתי בשם יחזקאל אסחייק מבני ברק לספר קוראים חיים בריאים כהלכה ואם נדלג על כל ההקדמות וכו' יש לו שם עיקרון ברזל של הפרדת המזון המוצק מהנוזלי ז"א התחלת האוכל חצי שעה אחרי גמר השתייה והתחלת השתייה רק שעתיים אחרי גמר האוכל, ועד משהוא לא יושנים עד שעתיים אחרי האוכל, זה קשה וביותר בימי הקייץ אבל תאמינו לי שאני ישן "כל" הלילה רצוף ולא רץ משירותים לשירותים זה כבר עובד שנה ללא פשרות וללא זיופים (כשניסיתי לזייף זה חזר אלי כבומרנג) שווה לנסות....

מצורף הקישור http://www.toratemetfreeware.com/online/f_01957.html

לקניה https://www.steimatzky.co.il/%D7%90%D7%A1%D7%97%D7%99%D7%99%D7%A7-%D7%99%D7%97%D7%96%D7%A7%D7%90%D7%9C/%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%90%D7%99%D7%9D-%D7%9B%D7%94%D7%9C%D7%9B%D7%94.htmlhttp://www.aron-hasfarim.co.il/product.asp?productid=241
ערן-ברקוביץ
26/10/16 17:27
כן. השינויים בשלפוחית השתן כוללים גם את הצורך ללכת פעמים רבות לשירותים, וגם את התחושה שאי אפשר להתאפק. דחיפות ותכיפות. לפעמים קשה להתאפק וניתן לראות סימנים על התחתון ואף בריחה של שתן. גם אם הסימנים ק...
כן. השינויים בשלפוחית השתן כוללים גם את הצורך ללכת פעמים רבות לשירותים, וגם את התחושה שאי אפשר להתאפק. דחיפות ותכיפות. לפעמים קשה להתאפק וניתן לראות סימנים על התחתון ואף בריחה של שתן.

גם אם הסימנים קלים יש לשתף את הנוירולוג ובמקרה הצורך לפנות גם לנוירו-אורולוג.

חשוב לציין שגם גורמים אחרים יכולים לגרום לסימפטומים אלו, גורמים נפשיים כמו לחץ וחרדה או גורמים רפואיים אחרים המשפיעים על השלפוחית ועל כן חשוב הבירור והאבחון המדוייק.
בלבלונת
26/10/16 16:49
אחה"צ טובים,האם בקטגוריה הזו נכלל גם מצב שבו ההרגשה היא שעלי להתפנות באופן מיידי, ולא אוכל להמתין אפילו מספר דקות?
ערן-ברקוביץ
09/05/14 7:34

שלום 61. יש היום טיפולים רבים לבעיות בשלפוחית השתן ואני מקווה שמכיוון ולצערי נתקלת בתרופות שלא היו יעילות דיין, לא תפסיק להתייעץ עם הנוירולוג והאורולוג ולהגיע לתרופה שתתאים. אני מצרף  קישור למ...

שלום 61. יש היום טיפולים רבים לבעיות בשלפוחית השתן ואני מקווה שמכיוון ולצערי נתקלת בתרופות שלא היו יעילות דיין, לא תפסיק להתייעץ עם הנוירולוג והאורולוג ולהגיע לתרופה שתתאים. אני מצרף  קישור למדריך שלנו להתמודדות עם בעיות בשלפוחית השתן:http://www.camoni.co.il/index.php?idr=400&p=210029. וכמובן כמובן ממליץ להצטרץ לקהילת שלפוחית רגיזה שם עולים כל הזמן עדכונים כיצד נכון ואפשר להתמודד עם הבעיה.


dokravzov61
07/05/14 16:20

ניסיתי טיפולים תרופתיים, אך הם הזיקו לי. בקרתי אצל האורולוג, היפנה אותי שוב לפיזיוטרפיה של האגן. אתן לזה הזדמנות נוספת.

קראתי בלוג , שרחלי בהרל טופלה אצל הומאופט, שרקח עבורה תרופה. היא לא...

ניסיתי טיפולים תרופתיים, אך הם הזיקו לי. בקרתי אצל האורולוג, היפנה אותי שוב לפיזיוטרפיה של האגן. אתן לזה הזדמנות נוספת.קראתי בלוג , שרחלי בהרל טופלה אצל הומאופט, שרקח עבורה תרופה. היא לא כתבה מה תוצאות הטיפול ואם אכן עזר לה.


ערן-ברקוביץ
06/05/14 21:07

היי 61

הפגיעה בשלפוחית השתן אכן יכולה לפגוע עד מאוד באיכות החיים. צר לי לשמוע שכך את מושפעת מן הבעיה, אשר אני חייב לציין יותר שכיחה מכפי שרוב האוכלוסיה חושבת. אני שמח שויתרת על הימנעות מש...

היי 61הפגיעה בשלפוחית השתן אכן יכולה לפגוע עד מאוד באיכות החיים. צר לי לשמוע שכך את מושפעת מן הבעיה, אשר אני חייב לציין יותר שכיחה מכפי שרוב האוכלוסיה חושבת. אני שמח שויתרת על הימנעות משתיה כאסטרטגיה לטיפות בשלפוחית השתן, היא מובילה לפגיעה בתחומים אחרים ואף יכולה להיות מסוכנת - ודאי וודאי שאנו מתקרבים לימי הקיץ החמים.תיארת בעיקר טיפולים משלימים לטיפול בשלפוחית השתן, האם גם ניסית טיפולים תרופתיים? מתי הייתה הפעם האחרונה שביקרת אצל אורולוג? אני מקווה שאולי נצליח לעזור ולכוון.


dokravzov61
06/05/14 12:58

השלפוחית שולטת בי, זה גיהנום. הסבל רב. איני יוצאת לטיולים ,שאותם אני אוהבת, בהצגות ובסרטים יושבת במעבר. אני יודעת לשרטט את מפת המקומות שיש בהם שירותים , ברחבי הארץ...אני ונכדי משתמשים באותו מו...

השלפוחית שולטת בי, זה גיהנום. הסבל רב. איני יוצאת לטיולים ,שאותם אני אוהבת, בהצגות ובסרטים יושבת במעבר. אני יודעת לשרטט את מפת המקומות שיש בהם שירותים , ברחבי הארץ...אני ונכדי משתמשים באותו מוצר! לצערי .....ניסיתי את כול השיטות. ( פאולה, ביופידבק, אנסה שוב...אין פתרון, ואין איכות חיים....בתחילה נמנעתי מלשתות, זה לא מנע את התכיפות במתן השתן. אך הוביל לכאבי ראש אדירים, ולזיהומים. זו הייתה טעות. אני מאוד סובלת.יש לשתות בלגימות. קצת עוזר . 


שביט
27/03/21 14:05
קראתי את התיאור על השלפוחית אשמח לדעת מה הפתרון לבעית הדחיפות ביום ובלילה?
הצגתי עשרות פעמים את הבעיה לנוירולוג המטפל .אין שינוי ומוכן לנסות כל פתרון.
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: