כמונילחץ דםמדריכיםמדוע לחץ דם גבוה מסוכן לבריאות?

מדוע לחץ דם גבוה מסוכן לבריאות?

יתר לחץ דם שאינו מטופל עלול לגרום לבעיות לב חמורות ולמחלות נוספות בהן אי ספיקת כליות, אירוע מוחי ועיוורון

מאת ד"ר אלון גרוסמן ופרופ' אהוד גרוסמן
תגובות 3

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

יתר לחץ דם לאורך זמן, במיוחד ללא טיפול, עלול לגרום לנזקים רבים: נזק מכני בעורקיקים (עורקים קטנים) אשר ניתן לראות בעיקר בקרקעית העיניים; פגיעה בכלי הדם הקטנים אשר דפנותיהם נחלשות ואף עלולות להיקרע בקלות ולגרום לדימומים; וחשיפה של העורקים הגדולים ללחץ דם מוגבר שמאיץ את הצטברות הרובד הטרשתי בתוכם. טרשת העורקים מפריעה לזרימת הדם לאיברים חיוניים, כגון הלב, המוח והכליות, ומחלישה את השכבה השרירית של העורקים, מה שעלול לגרום להתרחבות כלי הדם ולקריעתם. יתר לחץ דם פוגע גם באופן ישיר ברקמות הלב הכליה והמוח.


מחלות לב


יתר לחץ דם מאיץ את תהליך טרשת העורקים בכלי הדם הכליליים המספקים חמצן ללב ומאלץ את שריר הלב לפעול תחת לחץ גבוה יותר. כתוצאה מכך, הלב דורש יותר חמצן, אך מגיע אליו פחות דם. הדבר מעלה את הסיכון למחלת לב תעוקתית, שעלולה לגרום להתקף לב. תהליכים אלו מגבירים גם את הסיכון לאי-ספיקת לב, הפרעות קצב ומוות פתאומי.

 

התעבות שריר הלב


יתר לחץ דם גורם להתעבות סיבי שרירי הלב (היפטרופיה), שלרוב מופיעה בכל חלקי הלב במידה שווה. בחלק מהמקרים מתעבה רק של המחיצה שבין שני חדרי הלב. אבחון המחלה מתבצע בבדיקת אקוקרדיוגרם, המאפשרת למדוד את עובי דפנות שריר הלב וחללי הלב ולהעריך את משקל שריר הלב.

מקובל להגדיר היפרטרופיה כאשר עובי המחיצה בין החדרים או הדופן האחורית של חדר שמאל עולה על 12 מ"מ ומשקל הלב עולה על 134 ג/מ"ר בגבר או 110 ג/מ"ר באשה. היפרטרופיה של שריר הלב היא גורם סיכון בפני עצמו. טיפול התנהגותי או תרופתי להורדת לחץ הדם עשוי להוריד את ההתעבות.

הפרעה בתפקוד הלב 


פעולת שריר הלב היא דו-שלבית. בשלב הראשון, המכונה דיאסטולה, השריר עובר הרפיה ומתמלא בדם המגיע מהמערכת הורידית. בשלב השני, המכונה סיסטולה, השריר מתכווץ ומעביר את הדם מתוכו לעורקים. אצל חולים הסובלים מיתר לחץ דם, שריר הלב נוקשה מדי ומפריע ליכולתו של הלב להתרפות, לכן הוא קולט פחות דם בשלב הדיאסטולה.

בשלבים ראשונים של המחלה, כושר ההתכווצות של הלב נשמר ואף מוגבר בניסיון לשמור על תפקוד תקין של המשאבה. בשלבים מתקדמים יותר, נפגע גם כושר ההתכווצות והדבר מתבטא בירידה משמעותית בתפוקת הלב. מחקרים מראים שעד 75% מהסובלים מאי-ספיקת לב סובלים גם מיתר לחץ דם.

מחלת לב כלילית 


הלב מקבל את אספקת הדם שלו מהעורקים הכליליים המקיפים אותו. קוטרם של עורקים אלו מכתיב את יכולת אספקת הדם והחמצן לשריר הלב. טרשת בעורקים הכליליים תפגע באספקת הדם ללב ועשויה להוביל לירידה קריטית באספקת החמצן.

כאשר ההיצרות קלה, היא מתבטאת רק בזמן מאמץ. במקרה זה החולה סובל מכאבי חזה המופיעים במאמץ ומוקלים במנוחה, תופעה המוכרת כ"אנגינה פקטוריס". כשההיצרות חמורה, היא גורמת להפרעה באספקת הדם לשריר הלב גם במנוחה ועשויה לגרום לנמק של שריר הלב בשל מחסור ממושך בחמצן. במצב קיצוני יכול להיווצר במקום ההיצרות קריש החוסם את זרימת הדם באופן מוחלט וגורם לנמק של חלק משריר הלב. מצב זה מכונה אוטם שריר הלב, או בשפה עממית, התקף לב.

לאחר התקף, חלק משריר הלב מפסיק לתפקד. עשויה להיות ירידה זמנית בלחץ הדם בתקופה שלאחר ההתקף, אולם לרוב ערכי לחץ הדם חוזרים לשיעוריהם הקודמים. חשוב לעקוב אחר ערכי לחץ הדם ולטפל בהם בצורה קפדנית.

 

הפרעות בקצב הלב 


קצב פעימות הלב נשמר קבוע בזכות מערכת ההובלה החשמלית שלו. הפרעות קצב נובעות מבעיה בפעילות החשמלית של שריר הלב. הפרעות אלו עשויות להתפתח בעליות של הלב או בחדריו. לרוב הפרעות הקצב החדריות אינן משמעותיות ועשויות לחלוף ללא תסמינים כלל, אך חלקן עשויות להיות מסוכנות ולגרום למוות פתאומי.

חולי יתר לחץ דם נוטים לסבול יותר מהפרעות בקצב הלב, ובמיוחד מפרפור עליות. במצב זה העליות לא מתכווצות וקצב הלב אינו סדיר ולעיתים מהיר מדי. מעבר לתחושת אי הנוחות והירידה בתפוקת הלב הדבר עלול להגביר את יצירת קרישי הדם בלב. לכן, במצב זה מומלץ לשלב טיפול להאטת קצב הלב עם טיפול למניעת קרישת דם.

 

מחלות של כלי הדם הגדולים


יתר לחץ דם גורם לטרשת בעורקים רבים, לא רק בכליליים. טרשת עורקים בכלי הדם הגדולים נקראת בשפה המקצועית מחלת כלי דם היקפית, והיא גורמת להפרעה באספקת הדם לגפיים, בפרט לרגליים בזמן הליכה. המחלה מתבטאת בכאבים בשוקיים המופיעים בזמן הליכה וחולפים במנוחה.

גם אבי העורקים עלול להיפגע בעקבות יתר לחץ דם. דופן העורק עלולה להיחלש וליצור מפרצת - קרע בחלק משכבות אבי העורקים שהדם מחלחל דרכו. הואיל ומאבי העורקים יוצאים עורקים חיוניים רבים, ביניהם עורקים למוח, לגפיים ולאיברים אחרים, מסלול זרימת הדם החלופי עלול לפגוע בצורה קריטית באספקת הדם החיונית למוח. מצב זה מוביל לשיעורי תמותה גבוהים, בעיקר כאשר הקרע מתרחש לפני פיצול העורקים המוחיים מאבי העורקים.

 

מחלות מערכת העצבים המרכזית

 

אירוע מוחי הוא פגיעה ברקמת המוח בעקבות הפרעה בכלי הדם. האירוע עלול להתרחש בשל קריש דם החוסם את אספקת הדם והחמצן למוח, או בגלל קרע באחד מכלי הדם המוחים שגורם לדימום ברקמת המוח.

לעיתים האירוע המוחי נגרם עקב תסחיף (קריש נודד) שמקורו בלב או בעורקי הצוואר, המגיע לכלי דם במוח וסותם אותו. אירוע מוחי יכול לגרום לנכות קשה. הסיכון ללקות באירוע מוחי עולה ככל שלחץ הדם גבוה יותר. אירועים מוחיים מהווים היום את סיבת המוות השלישית בשכיחותה בגיל המבוגר.

 

מחלות כליה

 

לכליה תפקיד מפתח בויסות לחץ הדם והיא גם אחד האיברים המושפעים ביותר מערכי לחץ דם גבוהים. כאשר ערכי לחץ הדם גבוליים, מתחילים להופיע שינויים בכלי הדם הקטנים של הכליה, שבתחילה לא גורמים לתופעות לוואי ולבעיות בתפקוד.

 

בשלבים מתקדמים יותר, מופיעות כמויות קטנות של חלבון בשתן וערכי חומצת השתן בדם עולים באופן הדרגתי. תפקוד הכליות הולך ויורד בהדרגה, בפרט בקרב אנשים שלחץ דמם אינו מאוזן. בסופו של דבר עשויה להתפתח אי-ספיקת כליות. הפגיעה בכליות שכיחה בעיקר בחולים הסובלים מסוכרת ויתר לחץ דם, שילוב המהווה כיום את הסיבה העיקרית לאי ספיקת כליות.

 

מחלות עיניים

 

לחץ דם מהווה סיבה שכיחה בעולם המערבי לסיבוכים בעיניים, כגון היפרדות רשתית ועיוורון. בדיקת קרקעית העיניים מאפשרת לראות את כלי הדם ברשתית ולהעריך את מידת הפגיעה של לחץ הדם בכלי הדם הקטנים.

כאשר הפגיעה מתונה ניתן לראות היצרות של העורקים בקרקעית העין, במצבים קיצוניים יותר ניתן לראות שטפי דם, הופעת נוזל בקרקעית העיניים ואף טשטוש של עצב הראייה העלול לגרום לעיוורון.

 

 

אלון גרוסמן הוא רופא בכיר במחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי רבין קמפוס בילינסון. אהוד גרוסמן הוא מנהל המחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי שיבא בתל השומר

עידן1
02/04/11 22:23
יש המון גורמים ללץ דם גבוה למשל לחץ בעבודה זה אחד הגורמים המובילים לדעתי, לכן אני חושב שהשקעה בעולם שוק ההון (אפילו שגם היא מלחיצה) יכולה לגרום לאנשים להיות פחות בלחץ, וזאת בשל שאם הם יצליחו לייצר הכנ...
יש המון גורמים ללץ דם גבוה למשל לחץ בעבודה זה אחד הגורמים המובילים לדעתי, לכן אני חושב שהשקעה בעולם שוק ההון (אפילו שגם היא מלחיצה) יכולה לגרום לאנשים להיות פחות בלחץ, וזאת בשל שאם הם יצליחו לייצר הכנסה מתחום כגון מסחר בבורסה, אזהם יהיו בפחות לחץ נפשי מבחינה כספית כמובן שאני ממליץ ללכת ללמוד לימוד שוק ההון לפני שנכנסים לתחום.
אבי519
14/09/17 12:00
הפרסומת השיקרית זאת היא שיא החוצפה !
zingori
29/03/10 14:05
אני סובל גם מיתר לחץ דם וזה לא קל – קורס עיסוי עזר לי להמריץ דם לאיזור – תחום לימודים מאוד מעניין ומועיל – גם אשתי שבעבר היתה מורה קורס מזכירות כבר השתלבה בתחום יפה...
אני סובל גם מיתר לחץ דם וזה לא קל – קורס עיסוי עזר לי להמריץ דם לאיזור – תחום לימודים מאוד מעניין ומועיל – גם אשתי שבעבר היתה מורה קורס מזכירות כבר השתלבה בתחום יפה
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: