חוט שדרה

כמוניחוט שדרהמדריכיםאוסטיאופורוזיס אצל נפגעי חוט שדרה

אוסטיאופורוזיס אצל נפגעי חוט שדרה

נפגעי חוט שדרה מתקשים יותר להתאושש משברים בעצמות. נזקי אוסטיאופורוזיס אצל אותם חולים עלולים לשבש את יכולתם להשתקם

מאת אנה רייזמן
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

העצמות בגופינו מתחדשות כל הזמן ונמצאות במאזן של הרס ובנייה. חוסר פעילות גופנית וחוסר בפעולה נגד כוח המשיכה בשילוב עם גורמים נוספים, גורמים להרס מוגבר ולבנייה ירודה של העצם, אותם ניתן לאבחן בבדיקת צפיפות עצם. הדבר מעלה את הסיכון לשברים, המאלצים את החולה לשכב במיטה ולהמעיט, שוב, בפעילות גופנית.

 

שברים אצל נפגעי חוט שדרה מתרפאים בקצב איטי יותר בשל סיבה זו. השברים יכולים להופיע גם בחוליות עמוד השדרה, דבר שיגרום לעיוות במבנה, כאבים ועוד. בדיקת צפיפות עצם מומלצת בעיקר לנפגעי חוט שדרה עם פגיעה ממושכת ולאו דווקא בשנים הראשונות.

 

שימוש בתרופות המכילות סידן וויטמין D (התורמים לבניית עצם), או בתרופות מסוג ביספוספונטים (המונעות פירוק של עצם), מהווה חלק מהטיפול. פעילות גופנית וכן הקפדה על עמידה פסיבית יומית יכולים לעכב את התהליך. שיטות נוספות שהוכחו כיעילות למניעה ואף לטיפול באוסטיאופורוזיס הן שימוש בגירויים חשמליים להפעלה פסיבית של הגפיים.

 

אבחון וטיפול מוקדם בשברים הנובעים מאוסטיאופורוזיס חשובים מאוד. שבר לא מאובחן בגפיים העליונות עלול לעכב את התהליך השיקומי ולמנוע מהמטופל להגיע למטרות התפקודיות. שבר לא מאובחן בגף התחתון יחמיר את העוויתות ואת הכאב הנוירופתי, עלול לגרום לדיסרפלקסיה אוטונומית ולמנוע מאדם המסוגל ללכת להצליח בכך.

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: