כמוניכליותחדשותד''ר, מותר לי לצום?

ד''ר, מותר לי לצום?

צום עם מחלה כרונית עלול לפגוע בבריאות ובמקרים מסוימים אף לסכן את החיים. למי מותר ולמי אסור לצום?

מאת אלה הר-נוי
15/09/18
תגובות 1

חשוב שכל אדם עם מחלה כרונית ייוועץ עם הרופא לגבי צום במצבו (צילום: Shutterstock)
חשוב שכל אדם עם מחלה כרונית ייוועץ עם הרופא לגבי צום במצבו (צילום: Shutterstock)

לקראת צום יום כיפור, מטופלים רבים עם מחלות כרוניות עומדים בפני הדילמה - לצום או לא לצום? הצום עלול לפגוע במצבם הבריאותי של מטופלים ובחלק מהמקרים אף לסכן את חייהם. ריכזנו עבורכם את המלצות המומחים לגבי צום עם מחלות כרוניות.

 

מחלות מעי דלקתיות

 

ד"ר דן טרנר, מנהל המרכז למחלות מעי דלקתיות בילדים והיחידה לגסטרואנטרולוגיה ותזונה בילדים, באוניברסיטה העברית ומרכז רפואי שערי-צדק, ומנהל תחום קרוהן וקוליטיס בכמוני:

 

בסובלים ממחלות מעי דלקתיות, ככלל, אין בעיה לצום מבחינת הדלקת עצמה. יתרה מכך, מחלת קרוהן של המעי הדק לעיתים מגיבה באופן חיובי להפסקת כלכלה ומתן מנוחה למעי. באופן נדיר אנו אף נזקקים לטיפול זה בזמן אשפוז עבור מחלה קשה ועקשנית. אך יש לציין כי במקרים אלו, בניגוד לצום דתי רגיל, אנו מזינים את המטופל בהזנה תוך ורידית כך שהגוף בכל זאת מקבל את מלוא התצרוכת הקלורית והתזונתית.

 

אדם עם מחלת מעי דלקתית במצב תזונתי טוב שמחלתו ברגיעה ומרגיש טוב בסך הכל, יכול בעקרון לצום, למעט נטילת תרופות, בכפוף להמלצת הרופא המטפל. כל חולה שמחלתו פעילה או שמצבו התזונתי מתחת לרצוי חייב להתייעץ באופן פרטני עם הרופא המטפל.

 

מצבים בהם תתכן בעיה לצום:

 

• במידה והמצב התזונתי ירוד ואנו במאמץ מרוכז להשלים חוסרים ולהעלות במשקל, יום צום מוחלט יכול להוות גורם מעכב בשיפור.

 

• יש להמשיך לקחת את התרופות באופן שגרתי. שימו לב - יש תרופות שאין ליטול על בטן ריקה (כגון פרדניזון) וכדאי לקחת משהו קטן לאכול לפני כן.

 

• במחלה פעילה בדרך כלל יש צורך לפחות בשתייה, בכדי למנוע התייבשות ושינויים אלקטרוליטיים.

 

• במחלה לא פעילה קלינית אבל מלווה בתחושת חולשה משמעותית (למשל כשיש חוסר ברזל או ויטמינים) או כשהדלקת עדיין קיימת במעי למרות ההרגשה הקלינית הטובה, צום מלא יכול להיות להחמיר את ההרגשה ואף לגרום לעילפון.

 

מוזמנים להתייעץ עם מומחים בקהילת מחלות מעי דלקתיות 

 

סוכרת

 

ד"ר יעקב פוגלמן, מומחה לטיפול בעודף משקל מטעם האיגוד האירופאי לחקר וטיפול בהשמנת יתר: 

 

• היוועצו עם רופא - סוכרתיים צריכים להיוועץ עם הרופא המטפל כיצד לנהוג בעת הצום ולהתאים את כמויות המזון שניתן לאכול ואת תוכנית הטיפול באינסולין ובתרופות. בין השאלות שיש לשאול את הרופא: האם חייבים לאכול? כמה לאכול? באיזו תדירות? האם יש לשנות את מינוני התרופות או להפסיק את השימוש בהן? כמה אינסולין יש לצרוך?

 

• ציוד רפואי - יש לדאוג מראש שיהיו סוללות תקינות במכשירים כמו משאבות אינסולין ומכשירים לבדיקת רמת סוכר בדם. מומלץ לשמור בבית ובבית הכנסת מלאי של כל הדרוש כמו תרופות, מזרקים, מכשיר לבדיקת רמת סוכר בדם, סוכריות למקרה של היפוגליקמיה (נפילה חדה ברמות הסוכר) וכדומה. חשוב להבטיח שמישהו בבית הכנסת יודע שהנך חולה בסוכרת ויודע מה לעשות במקרי חירום.

 

• תזונה מקדימה - במשך היום שלפני הצום ובעיקר בארוחה המפסקת, מומלץ לאכול פחמימות מורכבות ומלאות בעלות אינדקס גליקמי נמוך. לפני הצום מומלץ לא לשתות משקאות תוססים ולהימנע מאלכוהול. במשך היום שלפני הצום מומלץ לשתות 8 עד 10 כוסות מים.

 

• אינסולין - הפסקת הטיפול באינסולין בעת הצום היא אחת הסיבות המרכזיות לאשפוז לאחר הצום. לחולי סוכרת סוג 1 אסור להפסיק לקחת אינסולין בצום. שימוש בתערובת אינסולין (המכילה אינסולין לטווח קצר ואינסולין לטווח ארוך) מסוכנת בימי צום. אין להשתמש באינסולין לטווח קצר אם לא אוכלים.

 

• מעקב אחר רמות סוכר - יש למדוד בעזרת גלוקומטר את ערכי הסוכר בדם באופן שוטף ולשמור על רמת סוכר בטוחה.

 

• טיפול במצבי היפוגליקמיה - במקרי היפוגליקמיה קלה ניתן לצרוך סוכריות חמוצות המכילות כמות מספקת של פחמימות או טבליות גלוקוז. במקרים קשים, שמגיעים לכדי אובדן הכרה, יש להזריק גלוקגון.

 

מוזמנים להתייעץ עם מומחים בקהילת סוכרת 

 

שבץ

 

ד"ר איתן אוריאל מומחה בנוירולוגיה, רופא בכיר במחלקה הנוירולוגית והמרפאה הנוירואימונולוגית במרכז הרפואי תל אביב ומנהל קהילת שבץ בכמוני:

 

אני ממליץ לא לצום במשך השנה הראשונה לאחר שבץ מוח, לאחר מכן כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל שמכיר היטב את החולה ומצבו העדכני.

 

בנוסף, חשוב לא להגזים באכילה במהלך הסעודה המפסקת ובסעודה לאחר הצום ולזכור להימנע מאוכל שמן, עשיר בנתרן או מעודף פחמימות פשוטות כמו לחם לבן או אורז לבן.

 

מכל מקום, גם במהלך הצום אין חולים לאחר שבץ רשאים להפסיק נטילת תרופות קבועות.

 

מוזמנים להתייעץ עם מומחים בקהילת שבץ 

 

הפרעות אכילה

 

מיכל אפק, פסיכולוגית קלינית במרכז להפרעות אכילה ומשקל בשיבא:

 

בניגוד לשאר חגי ומועדי ישראל, בהם נהוג לשחרר את המאושפזים לביתם, אצלנו במחלקה להפרעות אכילה בתל השומר נהוג באופן קבוע להשאיר את כל המאושפזים במחלקה ביום הכיפורים.

 

הסיבה נעוצה בכך שאחד ממנהגי יום הכיפורים, אם לא המרכזי שבהם, הוא הצום, וידוע שעבור מי שסובל מהפרעת אכילה - אנורקסיה וגם בולימיה - אין דבר אטרקטיבי יותר, גם אם הרסני במידה רבה, מהזדמנות לצום.

 

יש מטופלים במצב קשה אשר צום עבורם עלול להוות סכנת חיים מיידית או לגרור הידרדרות מחודשת של הפרעת האכילה שתביא סכנה של ממש.

 

מקובל במצבים של חולי שיש בו משום סכנה ממשית לבריאות וחלילה לחיים, להחשיב מצב זה כפיקוח נפש. כאשר אדם נמצא בסכנת נפשות, הרי שמטעמי פיקוח נפש הוא מחויב להציל את עצמו. לכן, חולה שיש חשש שמא בעקבות הצום ימות - פטור מהצום, שכן גם ספק פיקוח נפש - ספק שמא הצום יסכן את החיים ואפילו אם החשש קטן - דוחה את מצוות הצום. הדין לגבי הפרעות אכילה וצום יום הכיפורים צריך להיות פיקוח נפש, דין שאין חשוב ממנו.

 

ועוד נקודה חשובה למחשבה - אדם שחולה באנורקסיה חווה תענית כמעט כל יום, וכל כך מתרגל אליה, עד שלעיתים כבר אין לה את המשמעות המקורית שאליה כיוונה מצוות הצום, ואפילו נהפוך הוא.

 

מוזמנים להתייעץ עם מומחים בקהילת הפרעות אכילה 

 

טרשת נפוצה

 

ד"ר איתן אוריאל מומחה בנוירולוגיה, רופא בכיר במחלקה הנוירולוגית והמרפאה הנוירואימונולוגית במרכז הרפואי תל אביב ומנהל קהילות טרשת נפוצה ושבץ בכמוני:

 

אין המלצות גורפות וחד משמעיות לגבי צום בחולי טרשת נפוצה. חשוב לזכור כי מדובר במחלה בעלת מנעד קליני נרחב ביותר - חלק מהחולים הינם ללא כל חוסר נוירולוגי ומתפקדים באופן מלא, בעוד שאחרים מרותקים לכיסא גלגלים וסיעודיים. בנוסף, חולשה כללית ועייפות מהווים תסמין שכיח של המחלה גם בחולים מאוזנים.

 

אני ממליץ להתייעץ לפני הצום עם הרופא המטפל המכיר את החולה באופן פרטני. מכל מקום, אין להפסיק נטילת תרופות ויש להפסיק את הצום במקרה של חולשה או הרגשה רעה.

 

מוזמנים להתייעץ עם מומחים בקהילת טרשת נפוצה 

 

מחלת כליות

 

ד"ר נעמי לוין-יינה, מומחית ברפואה פנימית ונפרולוגיה:

 

לפני תחילת הצום יש להיוועץ עם הרופא המטפל ו/או הנפרולוג האם הצום מותר מבחינה רפואית וכיצד לנהוג במהלכו.

 

שתייה - באנשים עם מחלות כליה, על פי רוב אין מניעה לא לאכול, אולם יש להימנע מהתייבשות מאחר וזו עלולה לגרום לפגיעה חריפה בתפקוד הכליות. לכן, יש להקפיד על שתייה מספקת במהלך הצום, גם אם לא אוכלים. אין לצום צום מלא, כולל הפסקת שתייה, ללא קבלת אישור לכך מהרופא המטפל. ההחלטה תלויה במחלת הכליה הספציפית, בתפקוד הכלייתי, בתרופות אותן נוטלים באופן קבוע ועוד.

 

תרופות - יש להמשיך ולקחת את התרופות הקבועות במהלך הצום. את התרופות יש להמשיך וליטול בהתאם להנחיות הרגילות, משמע, במידת הצורך ליטול אותן עם אוכל ועם שתייה מספקת.

 

יש להיוועץ עם הרופא המטפל ו/או הנפרולוג לגבי המשך נטילת תרופות כגון תרופות משתנות (דיזותיאזיד ופוסיד למשל) ותרופות מקבוצת מעכבי ACE ו-ARB, העלולות לתרום לפגיעה כלייתית חריפה כאשר קיימת התייבשות, אפילו קלה.

 

מוזמנים להתייעץ עם מומחים בקהילת מחלות כליה

 

אי ספיקת לב

 

אנריקה שטרמר, דיאטן בתוכנית אי ספיקת לב של מכבי שירותי בריאות במחוז צפון:

 

הצום עלול להוות סיכון בריאותי עבור חולי אי ספיקת לב. עבור מטופלים מסוימים יום של צום עלול אף להוביל למצב בו יש סיכון חיים. לכן, יש לברר מול הרופא המטפל והצוות האם ניתן לצום והאם ישנן הגבלות אישיות אחרות הקשורות לצום. ככל שהחולה מורכב יותר (למשל חולה אי ספיקת לב שיש לו גם אי ספיקת כליות או סוכרת) כך הצום מהווה סכנה של ממש עברו והמגבלות שלו רבות יותר. לכל חולה ההמלצות יהיו בהתאם למצבו.

 

שימו לב - במהלך הצום עלולים להופיע תסמינים של שינויים ברמות סוכר, שינויים בלחץ הדם ושינויים במשק המלחים. על המטופל לקבל הדרכה ולדעת כיצד עליו לנהוג בכל אחד מהמצבים הללו.

 

שתייה - לבוחרים לצום, מומלץ לא לוותר על שתיית מים במשך שעות היום. התייבשות היא אחד הגורמים העיקריים המובילים לכל השינויים החדים שצוינו.

 

תרופות - חולי אי ספיקת לב נוטלים משתנים. מומלץ לא להפסיק ליטול את הטיפול הקבוע אלא אם כן המטופל קיבל את אישור הרופא המטפל. באופן עקרוני כדאי להיוועץ ברופא או באיש מקצוע לגבי אופן נטילת התרופות השונות - כמו אם לקחת לפני או אחרי האוכל - ולא לקבל החלטות באופן עצמאי. חשוב ליידע את הרופא וגם את בני המשפחה בכל שינוי מתוכנן.

 

הארוחה המפסקת - הסעודה המפסקת צריכה להיות משביעה ומזינה תוך הקפדה על הגבלת הנתרן. מומלץ להתייעץ עם הדיאטן/נית לגבי דרכים לצמצם נתרן בארוחה המפסקת ובארוחה שלאחר הצום. כדאי לצרוך פחמימות מורכבות ככל הניתן ומנה גדולה של חלבונים. החלבונים מספקים תחושת שובע ממושכת יותר. כדאי להגיע לסעודה לאחר ששתיתם די הצורך ועל פי ההנחיות הרפואיות שלכם (מטופלי אי ספיקה - לפי הגבלת הנוזלים שלהם).

 

שבירת הצום - שבירת הצום צריכה להיעשות במנות קטנות ובהחזר נוזלים איטי והדרגתי.

 

מוזמנים להתייעץ עם מומחים בקהילת מחלות לב 

 

 

* העצות אינן מהוות תחליף לייעוץ רפואי. מומלץ לכל אדם עם מחלה כרונית להיוועץ עם הרופא לגבי צום במצבו הפרטני.

* גרסה ראשונה של הכתבה פורסמה בשנת 2013 

 

 

orti
01/10/17 8:11
פחות מסכימה עם ההיתר הגורף לא לצום לאנשים עם הפרעת אכילה..צריך לבחון כל מקרה לגופו. שנים אני צמה. הרופא שלי מאשר לי. הבעיה במחלקה בתל השומר שהדין גורף לכולם (כמו גם הטיפול, ומכאן נובעים כשלונות ואכזבו...
פחות מסכימה עם ההיתר הגורף לא לצום לאנשים עם הפרעת אכילה..צריך לבחון כל מקרה לגופו. שנים אני צמה. הרופא שלי מאשר לי. הבעיה במחלקה בתל השומר שהדין גורף לכולם (כמו גם הטיפול, ומכאן נובעים כשלונות ואכזבות רבים כ"כ- שהרי לא לכולם אותו גוף, אותה מערכת עיכול, אותו מבנה וכו'). דווקא היחס האישי למטופלים שונה מאחד לשני, וזה חבל! איך יתכן שבן אדם אחד (בן אדם!!) קובע למי מגיע יותר עזרה ולמי פחות? למי מגיע יחס חיובי ומי צריך לסבול ולקבל יחס שלילי?! אבל זה כבר לא הנושא כרגע...
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: