מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מחלות לב

כמונימחלות לבמדריכיםאיך מאבחנים אי ספיקת לב?

איך מאבחנים אי ספיקת לב?

על כל הבדיקות המשמשות לאבחון אי ספיקת לב


(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

בעזרת סקירת ההיסטוריה הרפואית, בדיקת הכושר הגופני והתפקוד במאמץ, צילומי אולטרא סאונד ולעתים גם צנתור, ניתן לזהות אי-ספיקת לב ולהתאים לה את הטיפול המיטבי

 

היסטוריה רפואית


סדרת בדיקות זו מאבחנת את התסמינים שסובל מהם החולה, כמו גם את הסיבה לאי ספיקת הלב. במהלך הבדיקות נשאל החולה על הסימפטומים שהוא חש, על מחלות שמהן סבל בעבר או סובל בהווה,  על רמת הפעילות הגופנית שלו ועל פעילויות יומיומיות דוגמת נשימה, שינה, אכילה ועוד.

 

בדיקה גופנית

 

-מדידת לחץ דם, דופק ורמת חמצן בדם.

-הערכת צבע ומצב העור.

-בדיקת הוורידים בצוואר - אם קיים לחץ מוגבר בעליה הימנית, ורידי הצוואר מתנפחים ובולטים.

-האזנה לרחשי הריאות והלב באמצעות סטטוסקופ - חרחורים לחים במהלך הנשימה יכולים להצביע על הצטברות נוזלים בריאות. רשרושים בלב עשויים להעיד על בעיה בפעילות המסתמים.  ניתן גם לזהות הצטברות נוזלים בין קרומי הריאה.

-בדיקת חלל הבטן, הקרסוליים והרגליים אשר עלולים להתנפח בשל הצטברות נוזלים.

-שקילה (הצטברות נוזלים בגוף מובילה לעליה במשקל). 

 

 

בדיקות עזר לאבחון:

 

 

בדיקת אק"ג


הבדיקה, הנקראת בשפה המקצועית אלקטרוקרדיוגראמה, רושמת את קצב הלב ואת פעילות מערכת ההולכה החשמלית שלו. היא אינה כרוכה בכאבים ונמשכת כחמש דקות. תרשים האק"ג יכול לאתר התקף לב שהתרחש בעבר, הגדלה של שריר הלב ולעתים גם הפרעות בקצב הלב או בהולכת הפעימות החשמליות.

 

צילום חזה


צילום רנטגן של בית החזה משקף את הלב, הריאות וכלי הדם הגדולים ומאפשר לזהות הגדלה של הלב וסימנים לגודש ריאתי או לדלקת ריאות. ניתן גם לגלות בצילום רמזים למחלות ריאה, שהתסמינים להן דומים לאלו הקיימים אצל הסובלים מאי ספיקת לב.

 

אקו לב


באמצעות גלים על קוליים (אולטרא סאונד) ניתן לבדוק את מבנה הלב, תפקודו וזרימת הדם בין חלליו השונים ודרך המסתמים. התרחבות של חדרי הלב תצביע על עומס יתר על שריר הלב.

 

אקו במאמץ


בדיקה המשלבת מבחן מאמץ ואולטרא סאונד של הלב ("אקו לב") ומאפשרת להעריך את יכולת התכווצות שריר הלב ואת תפקוד המסתמים במאמץ. לעיתים, כדי למנוע מהחולה את הצורך לבצע מאמץ, מוזלפת לו תרופה בשם דובוטמין. התרופה מגבירה את הדופק ואת ההתכווצות הנמרצת של שריר הלב ומדמה תפקוד במהלך ביצוע פעילות גופנית. בעזרת בדיקת אקו במאמץ ניתן לזהות אזורים בלב שבהם נפגע כושר ההתכווצות. 

 

מיפוי לב


בדיקה המשלבת מבחן מאמץ (או חומר רפואי המדמה מאמץ, בשם דיפירידמול) עם הזרקת חומר רדיואקטיבי המשמש לסימון האזורים הלקויים בשריר הלב. החומר הרדיואקטיבי מוזרק בשיא המאמץ ומתפזר בשריר, בהתאם לאספקת הדם באזוריו השונים: אזור בריא יקלוט את הסמן הרדיואקטיבי, לעומת זאת, באזור שהדם מתקשה להגיע אליו (בגלל היצרות כלי הדם או פגם אחר) יימצא גם פחות חומר רדיואקטיבי. מדובר בבדיקה אמינה ובטוחה לחלוטין.

 

תפקודי ריאה


למחלות ריאה מסוימות יש תסמינים דומים לאלו של אי ספיקת לב ובמקרים רבים הן מופיעות לצד אי ספיקה. הבדיקה הנפוצה ביותר נקראת ספירומטר, ומאבחנת כמה אויר מסוגל  מסוגל החולה להעביר דרך הריאות ובאיזו מהירות.


הנבדק נדרש לשים כיסוי על אפו, המבטיח שאוויר לא יעבור דרך האף בזמן הבדיקה. לאחר מכן עליו לנשוף לתוך פיה המחוברת למכשיר מדידה (ספירומטר). תוצאות הבדיקות יעזרו לצוות הרפואי לגלות את הסיבה לבעיות הנשימה ולאבחן אם אכן מדובר במחלת ריאות.

 

מבחן מאמץ


במידה וכלי הדם סתומים, הלב יסבול בעת מאמץ מחוסר חמצן שיתבטא בשינויים אופייניים בנתוני האק"ג. אם הלב פועל היטב, גם תחת מאמץ רב יופיע תרשים אק"ג תקין.

 

הבדיקה כוללת רישום של קצב הלב, הנשימה, לחץ הדם ופעילות מערכת ההולכה החשמלית של הלב בזמן אימון על הליכון. הנבדק מחובר לאמצעי ניטור ונדרש ללכת על ההליכון או לדווש על אופני כושר, שמהירותם עולה בהדרגה. הבדיקה היא כלי חיוני לאבחון מחלות לב כליליות, שהן גורם סיכון מרכזי לאי ספיקת לב.

 

תהודה מגנטית של הלב (MRI)


נעשה באמצעות מכונת MRI חדישה, הסורקת את החזה בעזרת גלי רדיו וגלים מגנטיים המספקים תמונה של פנים הגוף. התהליך אורך בין שלושים לארבעים וחמש דקות ובמהלכן הנבדק נדרש לשכב ללא תזוזה. בבדיקה זו ניתן למדוד את זרימת הדם בלב ובעורקים המרכזיים. תוצאותיה יאפשרו לזהות בעיות בתפקוד ובמבנה הלב.

 

צנתור שמאלי


בדיקה שבה מוכנס צנתר דרך אחד העורקים הגדולים במפשעה או ביד. קצה הצנתר ממוקם בפתח כל אחד מהעורקים הכליליים, המספקים את הדם לשריר הלב. בעזרת הזרקת חומר ניגוד לעורקים (חומר שקרני רנטגן אינן יכולות לעבור דרכו) ניתן לאבחן אם הם הוצרו. ניתן גם להזריק חומר ניגוד לתוך החדר השמאלי של הלב, להעריך את תפקודו ולזהות דליפות מסתמים בצד השמאלי.

 

צינתור ימני


בבדיקה זו מוכנס הצנתר דרך וריד לחדר הימני ולעורקי הריאה. בבדיקה נמדדים לחצי דם בעלייה הימנית, בחדר הימני ובעורק הריאה. כמו כן מחושבת תפוקת הלב.
 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: