כמונימפרקיםמדריכיםדלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית

מהי דלקת מפרקים פסוריאטית (PsA)?מהם התסמינים של המחלה? ומי בסיכון מוגבר לפתח אותה?

מאת ד"ר דבי זיסמן
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

פסוריאזיס (ספחת) הינה מחלת עור דלקתית כרונית, ששכיחותה נעה בין 1% ל-3% בקרב האוכלוסייה. 15%-20% מהסובלים מפסוריאזיס יפתחו דלקת מפרקים פסוריאטית (ארטריטיס פסוריאטית) – מחלה כרונית בה מערכת החיסון של הגוף תוקפת את המפרקים בתהליך דלקתי. קיימים אף דיווחים מחמירים לפיהם עד 40% מחולי הפסוריאזיס יפתחו דלקת מפרקים.

 

ברוב המקרים, דלקת המפרקים מתפתחת כמה שנים - בממוצע כ-10 שנים - לאחר התפתחות הפסוריאזיס, אך בחלק מהמקרים שתי התופעות מתפרצות בו זמנית. במיעוט המקרים - סביב 10% - דלקת המפרקים אף מקדימה את הפסוריאזיס, דבר שיכול להקשות על האבחון בשלבים הראשוניים.

 

דלקת מפרקים פסוריאטית נמנית כאחת מקבוצת דלקות המפרקים הספונדילוארתרופתיות (SpA) להן מספר מאפיינים משותפים.

 

מהם התסמינים של דלקת מפרקים פסוריאטית?

 

אין תסמין מסוים או מקבץ תסמינים המגדיר דלקת מפרקים פסוריאטית. המחלה מתבטאת באופן שונה באנשים שונים. המאפיינים המשותפים המרכזיים של דלקת מפרקים פסוריאטית הם אותם מאפיינים של דלקות מפרקים אוטואימוניות אחרות: כאב מפרקי דלקתי שהוא חזק יותר במנוחה ומשתפר עם תנועה, נפיחות ואודם במפרקים הנגועים וקישיון בוקר - נוקשות משמעותית של המפרקים שנמשכת מעל לשעה ומקשה מאוד על התפקוד בשעות הבוקר במיוחד.

 

תופעות ייחודיות לדלקת מפרקים פסוריאטית המופיעות בחלק מהמקרים הן אצבעות ידיים ורגליים המושפעות מהמחלה שעשויות להידמות לנקניקיות תפוחות (מה שמכונה בעגה המקצועית "אצבע נקניקייה") ולכאוב. בנוסף, הכאב עלול להופיע לא רק במפרקים, אלא גם בחיבור של הגיד למפרק.

 

כאמור, דלקת מפרקים פסוריאטית מתפתחת בקרב חולי פסוריאזיס, לרוב אחרי שהופיעה מחלת העור או במקביל להתפרצותה, ולכן קיימת גם מעורבות עורית אופיינית לפסוריאזיס. מבין חולי הפסוריאזיס, דלקת מפרקים פסוריאטית נפוצה יותר בקרב אלה שמחלתם מערבת ציפורניים.

 

בנוסף, כמו עם דלקות מפרקים נוספות מקבוצת דלקות המפרקים הספונדילוארתרופתיות, יש שכיחות גבוהה של דלקות עיניים ויכולה להופיע דלקת כרונית של המעי. 

 

מעבר לכך, בקרב הסובלים מדלקת מפרקים פסוריאטית ישנה שכיחות גבוהה של סוכרת, השמנת יתר ותחלואה לבבית בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.

 

כמו מחלת הפסוריאזיס העורית, גם דלקת מפרקים פסוריאטית מאופיינת בתקופות של התלקחות של המחלה וביניהן תקופות של הפוגה.

 

מהם הסוגים של דלקת מפרקים פסוריאטית?

 

לדלקת מפרקים פסוריאטית מספר תצוגות קליניות, כאשר במהלך השנים החולים יכולים לעבור מצורה אחת לשנייה. הצורות הן:

 

1. דלקת במפרקים פריפריים בודדים (עד 3 מפרקים) - למשל מפרק ברך או קרסול - המכונה אוליגוארתריטיס (Oligoarthritis).

 

2. דלקת מפרקים המערבת לרוב מפרקים קטנים ודומה מאוד בצורת ההתבטאות לדלקת מפרקים שגרונתית.

 

3. סוג המכונה Ankylosing spondylitis, המערב בעיקר את עמוד השדרה וגורם לכאב גב דלקתי.

 

4. דלקת מפרקים המערבת מפרקים מרוחקים של כפות הידיים המכונה DIP.

 

5. דלקת מפרקים הרסנית הפוגעת בצורה קשה בתפקוד היומיומי, המכונה Arthritis mutilans.

 

בחולים צעירים ההופעה הנפוצה יותר היא של דלקת מפרקים עם מעורבות מספר מוגבל של מפרקים או דלקת הפוגעת בעמוד השדרה. במבוגרים – בעיקר בנשים – נפוצה יותר דלקת המערבת מספר רב של מפרקים כהתבטאות הראשונה של המחלה.

 

מה גורם לדלקת מפרקים פסוריאטית?

 

כיום לא ברור מה בדיוק גורם לדלקת מפרקים פסוריאטית. עם זאת, נראה כי למחלה יש גם רכיב גנטי - ידוע כי לחלק לא מבוטל מהסובלים מדלקת מפרקים פסוריאטית יש בני משפחה הסובלים מדלקת מפרקים פסוריאטית או מפסוריאזיס.

 

איך מאבחנים דלקת מפרקים פסוריאטית?

 

חשוב מאוד לאבחן דלקת מפרקים פסוריאטית בהקדם, כדי למנוע נזק למפרקים באמצעות טיפול מתאים. האבחון של דלקת מפרקים פסוריאטית מבוצע על ידי ראומטולוג והוא תלוי בהיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של המטופל, בתסמינים ובתוצאות של בדיקה גופנית, בדיקות דם, צילומי רנטגן ולפעמים בדיקות הדמיה נוספות שמטרתן בעיקר לקבוע את חומרת המחלה.

 

עוד על אבחון דלקת מפרקים פסוריאטית 

 

האם ניתן לרפא דלקת מפרקים פסוריאטית?

 

כיום לא קיים טיפול שביכולתו לרפא את המחלה, אך קיים מגוון טיפולים שעוזרים להפחית את התסמינים ואת הדלקתיות העלולה להוביל לנזק למפרקים. הטיפול בדלקת מפרקים פסוריאטית מחייב שימוש בתכשיר אשר ייטיב הן עם העור והן עם המפרקים.

 

עוד על הטיפול התרופתי בדלקת מפרקים פסוריאטית 

 

 

*ד"ר דבי זיסמן היא מנהלת היחידה לראומטולוגיה בבית חולים כרמל מחוז חיפה וגליל מערבי ומנהלת בקהילת מפרקים בכמוני

 

אלי40
02/06/18 22:09
אני אמור להתחיל מחר עם אנברל ויש לי סוכרת ואני עם משאבת אינסולין, האם אין חשש?
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: