מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמונינשימהמדריכיםכשהעצים גורמים לנו לדמוע

כשהעצים גורמים לנו לדמוע

מהי אלרגיה? איך מאבחנים אלרגיות? ואיך אפשר להקל על התסמינים?


(צילום: panthermedia)
(צילום: panthermedia)

האביב הגיע. למעלה ממיליון ישראלים יקבלו את בואו ברגשות מעורבים, כי עבורם האביב מבשר בעיקר נזלת מימית דמעות והתעטשויות. כל זאת בגלל העצים, הדשאים והעשבים שפורחים בעיקר בתקופה זו.

 

מהי אלרגיה?

 

אלרגיה היא נטייה גנטית המתבטאת ביצור נוגדנים מסוג IgE נגד מרכיבים שונים הנמצאים בסביבתנו ונקראים אלרגנים. אלרגנים הנמצאים באוויר - בין אם בבית או מחוצה לו - נקראים אלרגנים נשאפים, מכיוון שהם נשאפים אל דרכי הנשימה.

 

בין האלרגנים הנשאפים נמנים קרדית אבק הבית, הפרשה של תיקנים, עובשים שונים, אלרגנים של חיות מחמד כמו חתולים וכלבים וכמובן האלרגנים הנמצאים בגרגרי האבקנים של עצים וצמחי בר, שמספרם עולה לאין שיעור בעונת האביב.

 

רק אותם אנשים שיש להם נוגדנים ספציפיים נגד אותם אבקנים יסבלו מאלרגיה, כל השאר לא ירגישו בכלל בחלקיקים הזעירים המתעופפים באוויר.

 

אם אתם סובלים מגירוד באף, בעיניים ובחיך, מנזלת מימית, התעטשויות אינסופיות ואולי אף קוצר נשימה והתקפי אסתמה כשמתחיל האביב, סביר להניח שאתם אלרגים וסובלים מ"קדחת השחת" - אלרגיה לאבקנים של צמחים ועצים שונים. 

 

איך יודעים אם מדובר באלרגיה?

 

כדי לאבחן אלרגיה צריך להיבדק אצל מומחה לאלרגיה (אלרגיולוג). בבדיקה יתבצעו תבחיני עור שבמסגרתם יטפטפו טיפות על הצד הפנימי של אמת היד. כל טיפה כזו מכילה תמצית טהורה של האלרגן הנבדק. לאחר מכן תתבצע דקירה קטנה כעקיצת יתוש בכל טיפה, כדי לחדור את העור. אחרי רבע שעה תיבדק היד. אם תופיע נפיחות מעל גודל מסוים עם אודם סביב במקומות מסוימים, נדע שהטיפות שטופטפו שם הן האלרגנים שאליהם אתם רגישים.

 

כאשר לא ניתן לבצע תבחיני עור - בגלל שנטלתם כדור נגד אלרגיה או בגלל שהעור רגיש ומכוסה בתפרחת - ניתן לבצע בדיקת דם למדידת הרמה של אותם נוגדנים. בדיקה זו אינה טובה יותר מהתבחין העורי והתוצאה מתקבלת רק אחרי מספר ימים או שבועות.

 

למה אנחנו אלרגים?

 

העצים שגורמים לרוב מקרי האלרגיה בארץ הם הזית, הברוש (כולל שיחי ערער) ועץ הפקאן. גם אלון, אלה ושיטה פורחים בעונה, אך חשיבותם כגורמי אלרגיה פחותה. יש לזכור שמדובר בפריחת העצים ולא בפרי, ולכן מותר לאדם שאלרגי לפריחת הזית או הפקאן לאכול זיתים או אגוזי פקאן.

 

אמנם באזורי מגורים כפריים כמות האבקנים באוויר גבוהה יותר מאשר בעיר, אך גם בעיר ניתן למצוא עצי זית נטועים, כמו גם ברושים וערערים, בכיכרות ובגינות הבתים. גם הדשא התרבותי או זה שצומח בר ברחבי הארץ מהווה גורם משמעותי לתסמיני "קדחת השחת" באביב.

 

איך אפשר להימנע מאלרגנים עונתיים?

 

1. אם אפשר, רצוי לטייל כמה שפחות בטבע בעונה זו.


2. אסור לכסח את הדשא או להיות בסביבה כשמישהו אחר עושה זאת.


3. מומלץ לשהות בבית עם חלונות סגורים ומסנני אוויר או מזגנים בעלי פילטר ניתן לרחיצה.


4. חשוב לנקות את האבק המצטבר בבית ומכיל גרגרי אבקה מבחוץ, בעזרת מטלית לחה.

 

איך אפשר להקל על התסמינים?

 

גם אם תבצעו את ההמלצות, לא ניתן להימנע לחלוטין מפריחה המתעופפת באוויר ונישאת על-ידי הרוח לכל פינה ופינה. לשמחתנו יש היום תרופות יעילות ביותר המקלות על תסמיני האלרגיה בילדים ומבוגרים.

 

הטיפול הוא בדרך כלל משולב וכולל תרסיסים לאף, טיפות עיניים אנטי-אלרגיות וכדורים אנטיהיסטמינים מהדור השני שנלקחים פעם ביום ואינם גורמים לישנוניות (חלקם אף אושרו לשימוש אצל טייסים).

 

את הטיפול המשולב מומלץ לקחת מהופעת הסימנים הראשונים באופן רציף עד תום העונה - מדובר בדרך כלל בחודשים מרץ אפריל ומאי, אך העונה מתארכת או מתקצרת בהתאם לכמות הממטרים בחורף ובחמסינים של הקיץ.

 

באם הטיפול התרופתי אינו מספק ניתן לעבור לקו שני בטיפול - הטיפול החיסוני (אימונותרפיה). מדובר בסדרת זריקות אשר מכילות את האלרגן אליו רגישים (לדוגמה תמצית פריחת עץ הזית או דשא מסוג ברמודה וכדומה).

 

הזריקות ניתנות אחת לשבוע במשך מספר חודשים ובהמשך אחת לחודש במשך מספר שנים (כשלוש עד חמש). הטיפול ניתן אך ורק על-ידי מומחה לאלרגיה. שיעורי הצלחת החיסון עומדים על כ-75% מהמחוסנים, שחווים הקלה נכרת בסימפטומים לטווח ארוך.

 

 

* ד"ר יעל גרייף היא מנהלת מרפאת אלרגיה בבית החולים בילינסון, מרכז רפואי רבין

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: