מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניכאבחדשותמחקר ענק: פרצטמול אינו יעיל לרוב מצבי הכאב

מחקר ענק: פרצטמול אינו יעיל לרוב מצבי הכאב

סקירת מחקרים מאוסטרליה מצאה כי משכך הכאבים הפופולארי פרצטמול אינו מועיל יותר מטיפול דמה לכאבי גב תחתון וכאבים בעמוד השדרה, וכי אין עדויות ליעילותו לטיפול בסוגים רבים של כאבים כתוצאה מפציעות ומחלות שונות

מאת דן אבן
לפני 5 ימים
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בעשורים האחרונים עולה בהתמדה מספר המשתמשים בתרופות לשיכוך כאבים והורדת חום, לרבות היקפי השימוש בתרופות שנמכרות ללא מרשם רופא, ובכללן 'פרצטמול' הקרוי גם 'אצטמינופן'; איבפרופן המשתייך למשככי הכאבים מקבוצת NSAIDs; ודיפירון. על רקע השימוש הרווח גם מתרבים הדיווחים על מטופלים שחוו הרעלות כתוצאה משימוש יתר במשככים הללו.

 

עם זאת, סקירת מחקרים חדשה ומקיפה מעמידה בספק את יעילותו של משכך הכאבים פרצטמול, שהוא מהפופולאריים ביותר במדינות המערב, ונמכר בישראל במגוון אופני נטילה, לרבות בקפסולות, כדורים, נרות ותמיסה לעירוי באינפוזיה, בין השאר בשמות אקמול, דקסמול, רוקמול, נובימול, פראמול, פנדול, אבקמול, טברולט, אפרמול וסנסמול. החוקרים מאוסטרליה מצאו כי יעילות הפרצטמול לשורה ארוכה של מצבים רפואיים שמתבטאים בכאבים על רקע מחלות ופגיעות שונות – אינה עולה על יעילותן של תרופות דמה (פלסבו).

 

החוקרים מאוניברסיטאות סידני וניו סאות' ווילס באוסטרליה, ביקשו להעריך את התועלת של שיכוך כאבים באמצעות פרצטמול, שמהווה את התרופה הפופולארית ביותר לשיכוך כאבים במדינה, וביצעו לשם כך סקירה בספרות הרפואית של סקירות שאיגדו מחקרים בנושא שפורסמו לאורך עשור, מינואר 2010 עד אפריל 2020. החוקרים איתרו 36 סקירות בנושא שבחנו את השימוש של פרצטמול לשיכוך כאבים ב-44 מצבים רפואיים שונים.

 

עדויות ליעילות ב-4 מתוך 44 מצבים 

 

עדויות חזקות שנאספו במחקר מצביעות על כך שפרצטמול אינו יעיל לטיפול בכאבי גב תחתון על רקע מחלה או פגיעה. בנוסף, פרצטמול לא נמצא יעיל יותר מטיפול דמה לשיכוך כאבים בעמוד השדרה, למרות שרמות אנזימים בכבד שנבחנו בבדיקות דם עלו בשכיחות גבוהה פי 3.8 בקרב המטופלים בפרצטמול בהשוואה למטופלים בתרופת דמה במצב זה.

 

המחקר לא מצא די עדויות שיכולות לתמוך בתועלת של פרצטמול לשיכוך כאבים במגוון מצבים רפואיים, לרבות כאבי ראש כתוצאה ממיגרנות; כאבים לאחר ניתוחי עיניים, ניתוחים נוירוכירורגיים, ניתוחים גינקולוגים, ניתוחים אורתופדיים וניתוחים במערכת העיכול; כאבים כתוצאה מטיפולי שיניים; כאבים בעקבות אבנים בכליות; כאבים באוזניים על רקע זיהומים בילדות; כאבי בטן; כאבים אצל חולות בסרטן שד גרורתי; וכאבים בקרב תינוקות.

 

כמו כן, היו מעט עדויות על חוסר תועלת של פרצטמול לטיפול בכאבי גרון כתוצאה מהצטננות; מיגרנות אצל ילדים ומתבגרים; כאבים בבדיקות צילומי רחם; כאבים בקרב יילודים; התכווצויות ברחם וכאבים לאחר ניתוח וגינאלי.

 

עדויות לא עקביות ונמוכות במיוחד נאספו על התועלת של פרצטמול לשיכוך כאבים על רקע החדרת קטטר לשלפוחית השתן; כאבים בארבע השעות הראשונות לאחר ניתוחים; כאבים לאחר ניתוחי כפתורים באוזניים לילדים, ניתוחים להחלפת מפרק ברך או ירך, ניתוחים בריאטריים, ניתוחי לב, ניתוחים להסרת שקדים וניתוחים במערכת העיכול; מניעת כאבים אחרי ניתוחים; וכן כאבים המאפיינים דלקת מפרקים שגרונתית.

 

לא נמצאו כל עדויות בסקירות שנבחנו על השפעת הפרצטמול על כאבים אצל חולי סרטן; כאבים כלליים בילדים ומתבגרים; כאבים לאחר שבר בצוואר הירך;  וכאב נוירופטי ממקור עצבי.

 

בעבודה נמצא כי פרצטמול מועיל רק למספר מוגבל מצבים רפואיים, וזוהתה תועלת מתונה עד חזקה לטיפול בפרצטמול לשיכוך כאבים רק בארבעה מתוך 44 המצבים הרפואיים שנבדקו: הסקירה איתרה עדויות חזקות כי פרצטמול מועיל במידה מתונה לשיכוך כאבים על רקע מחלת מפרקים ניוונית שמתבטאת בכאבים בירך ו/או בברך וכן כאמצעי לשיכוך כאבים לאחר ניתוחים נוירוכירורגיים במוח הכרוכים בפתיחת הגולגולת – המכונים 'ניתוחי קרניוטומה'. כמו כן, נאספו עדויות מתונות על יעילות של פרצטמול לשיכוך כאבים למשך כשעתיים במצב של כאב ראש מתחי, ונמצאו עדויות על תועלת בשיכוך של 50% מעוצמת הכאבים אצל נשים לאחר לידה.

 

החוקרים מסכמים כי "לרוב המצבים הרפואיים שנבדקו, הראיות על התועלת של פרצטמול אינן מספקות כדי להציג מסקנות ברורות", וקוראים לביצוע מחקרים נוספים כדי לבחון את הסוגייה ולברר האם נדרש שינוי בהמלצות הרפואיות המקובלות לטיפול בפרצטמול כמשכך כאבים.

 

המחקר נתמך על ידי מענק מטעם המועצה הלאומית למחקרי רפואה ובריאות באוסטרליה (NHMRC), וממצאיו מדווחים בכתב העת MJA, Medical Journal of Australia שיוצא לאור מטעם ההסתדרות הרפואית האוסטרלית.

 

דיכוי אנזים ה-COX

 

בראיון לתקשורת אמרה החוקרת הראשית, ד"ר כריסטינה אבדל שאהיד, כי "לרוב המצבים הרפואיים שנבחנו היו חסרות עדויות כדי לקבוע אם הטיפול בפרצטמול מועיל או לא. חסר לנו מידע כדי לצאת בהצהרות חד משמעיות על יעילות משכך הכאבים". שאהיד אף קראה בראיון לשנות את הקווים המנחים הרפואיים המקובלים לטיפול בכאבי גב תחתון ולהפסיק להמליץ על טיפול בפרצטמול למצב זה.  

 

פרצטמול נחשב לאחד ממשככי הכאבים הפופולאריים בעולם ואף בישראל, ונכלל ברשימת התרופות החיוניות של ארגון הבריאות העולמי (WHO). בארה"ב זהו משכך הכאבים בשימוש הנרחב ביותר בקרב ילדים.

 

בהשפעתו הביולוגית, פרצטמול מדכא את פעילותו של האנזים ציקלואוקסיגנאז (COX) במערכת העצבים המרכזית, אם כי לא בצורה מוחלטת כמו משכך הכאבים אספירין, ובכך מפחית מהייצור של חומרים מעוררי כאב מסוג פרוסטגלנדינים, וכמו כן יש עבודות שמצאו כי הוא משפיע גם על המעבר של חומרים קנבינואידים במוח ושיש לו פעילות מדכאת בהשפעתה על המוליך העצבי סרוטונין, אם כי לא באופן משמעותי כמו נוגדי דיכאון פופולאריים מקבוצת SSRI.

 

קווים מנחים של ארגונים רפואיים רבים משלבים המלצות לטיפול בפרצטמול לשיכוך כאבים קלים על רקע פציעות וחבלות ומצבים רפואיים שונים.

 

ממצאי המחקר מתיישבים עם עבודות נוספות לאחרונה שמצביעות על חוסר התועלת של פרצטמול בשיכוך כאבי גב תחתון. בשנת 2014 פורסם מחקר קליני נרחב בכתב העת Lancet שמצא כי אקמול אינו יעיל יותר מטיפול דמה לשיכוך כאבי גב תחתון, ובעקבות זאת בהתאחדות הקולג'ים לרפואה בארה"ב (ACP) עדכנו את הקווים המנחים לטיפול בכאבי גב שפורסמו באפריל 2017 בכתב העת Annals of Internal Medicine, אשר ממליצים מעתה כקו טיפול ראשון בכאבי גב על תרופות מקבוצת NSAIDs ולא על פרצטמול.

 

כמו כן, פרצטמול נקשר בעבודות שונות גם לסיבוכים מסוימים. בין השאר, בשנת 2010 פורסם מחקר בינלאומי שמצא ראיות כי פרצטמול מעלה את הסיכון לאסתמה בקרב בני נוער; בשנת 2013 זיהו חוקרים אמריקאים כי שימוש בפרצטמול עלול להוביל להתלקחות של מחלת קרוהן; בשנת 2014 מצאו חוקרים מארה"ב ודנמרק כי שימוש בפרצטמול בהיריון מעלה את הסיכון להפרעות קשב וריכוז אצל היילודים בהמשך חייהם; ובשנת 2016 אף נאספו עדויות במחקר אמריקאי כי פרצטמול עלול להקות רגשות, לרבות רגשות חיוביים.

 

 

MJA, Medical Journal of Australia, doi: 10.5694/mja2.50992

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: