חוט שדרה

כמוניחוט שדרהמדריכיםפגיעות חוט שדרה: כך תשמרו על הבריאות

פגיעות חוט שדרה: כך תשמרו על הבריאות

כשתגיע התרופה לנפגעי חוט שדרה, כדאי מאוד להיות במצב גופני טוב כדי ליהנות ממנה. כיצד ניתן לשמור על הבריאות עד אז?

מאת אנה רייזמן
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

ירידה בכוח ובמסת השריר

 

הבעיה: כמו אצל אדם בריא, ירידה בפעילות השריר גורמת לירידה בחוזק שלו ובגודלו. הדבר משפיע בעיקר על שרירי הרגליים, שעד הפגיעה היו רגילים לעבוד נגד כח המשיכה.

 

הפתרון: שילוב תרגילי גמישות וכוח עם תרגול נגד כוח המשיכה (כמו הליכה חלקית). בנוסף, ספסטיות שומרת במידה מסוימת על כוח שריר וגם גירוי חשמלי לשריר יכול לשמור על מסתו.

 

קיצור טווח התנועה של מפרקים

 

הבעיה: הבעיה השניה היא קיצור טווח התנועה של מפרקים שונים - לדוגמה, ברך שאינה מונעת ונשארת מכופפת לאורך זמן לא תוכל להתיישר יותר. הבעיה נובעת מקיצור של סיבי השריר ושינוי ברקמות החיבור הסובבות. חוסר תנועה, טראומה, זיהום, בצקות ועוד מחמירים את המצב.

 

הפתרון: תרגילי מתיחה של המפרק עד לטווח התנועה המלא ימנעו את הגבלת טווח התנועה, גם פעילות גופנית סדירה, טיפול בספסטיות, טיפול בחום (בפיזיותרפיה על ידי אולטרה סאונד למפרק, הידרותרפיה או פראפין), חיזוק השרירים בצד ההפוך לקיצור (לברך מכופפת, לדוגמה, נחזק את השרירים המיישרים את הברך).

 

לצורך טיפול, ניתן להיעזר בסד דינמי - סד ששמים על המפרק ובכל יום מאריכים אותו מעט עד לטווח התנועה המלא, גבסים סדרתיים הפועלים בדומה לסד וניתוחי הארכת גידים.

 

אוסטיאופורוזיס 

 

הבעיה: העצמות בגופנו מתחדשות כל הזמן ונמצאות במאזן של הרס ובנייה. חוסר בפעילות גופנית וחוסר הפעלה כנגד כוח המשיכה, יחד עם גורמים נוספים, גורמים להרס מוגבר ובנייה ירודה של העצם. הדבר מעלה את הסיכון לשברים המאלצים את החולה לשכב במיטה ללא תנועה, דבר ששוב מחליש את מסת העצם. שברים אצל נפגעי חוט שדרה מתרפאים בקצב איטי יותר בשל סיבה זו. השברים יכולים להופיע בחוליות עמוד השדרה, מה שגורם לעיוות במבנה, כאבים ועוד.

 

הפתרון: פעילות גופנית לאזורים המועדים לפורענות ופעילות נגד כוח המשיכה יעודדו בניית עצם. חשוב למנוע נפילות - למניעת שברים. לעתים יש להשתמש בתרופות המכילות סידן וויטמין D (התורמים לבניית עצם) או בתרופות מסוג ביפוספנטים (המונעות פירוק של עצם).

 

פצעי לחץ

 

הבעיה: פצעי לחץ נגרמים בגלל מחסור בחמצן לרקמות שונות בגוף ומתרחשים לרוב בעת שכיבה ממושכת ללא תזוזה

 

הפתרון: יש לשים לב בעת הרחצה לסדקים חדשים או פצעים בעור ולפנות לעזרה רפואית בהקדם. מניעת פצעי לחץ (שינויי תנוחה, דחיפות יזומות וכו'), פצעים אחרים וכוויות תשפר את אורח החיים ותמנע סבל מיותר. בחן את עצמך: האם אתה עושה כל מה שצריך כדי למנוע פצעי לחץ?

 

זיהומים

 

הבעיה: זיהומים בקרב נפגעי חוט שדרה נפוצים בעיקר בריאות ובמערכת השתן.

 

הפתרון: הופעה של ספסטיות מוגברת, כאבים נוירופטיים חדשים, חום או תחושה כללית רעה מחייבים התייחסות. בדיקת שתן פשוטה וצילום חזה יכולים בדרך כלל לאתר את מקור הבעיה. בדיקות תקופתיות אחת לשנה הכוללות בדיקה כללית, בדיקות דם ועוד יכולות לגלות בעיות בשלב מוקדם ולמנוע סיבוכים.

 

מודעות ודאגה לגוף

 

ישנם נפגעים המחליטים שמעתה הם אינם אנשים אלא נכים. הנכות מייצגת אותם ככרטיס ביקור ומשמשת תירוץ בגללו הם אינם עובדים, אינם לומדים, אינם מקימים משפחה (או אינם ממלאים את תפקידם הקיים במשפחה) ואינם מוצאים תחביבים. חשוב דווקא להמשיך בחיים עד כמה שניתן - לעבוד, ללמוד, לאהוב וליהנות. 

 

לעמוד בפיתוי של טיפולי קסם 

 

כשהמצב קשה, לפעמים מוכנים לתת הכל כדי לחזור למצב הקודם. אם שמעתם מהשכנה (או קראתם בעיתון) על אדם שמרפא פגיעות כמו שלכם, או ניסוי חדש שמחזיר לאנשים את היכולת ללכת, כדאי להגיע להחלטה מודעת - בקשו פרטים על הטיפול, על העלות שלו, הבסיס המדעי, תופעות הלוואי והסיכונים. כדאי גם לדעת אם הטיפול הפיך או קבוע, לדבר עם מישהו שעבר אותו ולבקש עצה מאיש מקצוע - ורק אז להגיע להחלטה.

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: