מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותגורמי סיכון למחלות לב וגם איך להפחית את הסיכון

גורמי סיכון למחלות לב וגם איך להפחית את הסיכון

עישון, פעילות גופנית, השמנה, סוכרת, כולסטרול ולחץ דם גבוה


בניתוח נתוני 4506 משתתפים (כמחציתם נשים) בריאים בתחילת המעקב, בגילים 20-59, נתונים שנאספו במשך כ- 30 שנה, נבנה מודל להעריך סיכון למחלות לב. המודל השלים מידע קודם שהשתמש בנתוני מעקב של 10 שנים, סקר פרמינגהם.
במהלך השלושים שנה היה שעור התקפי הלב ושבץ אצל הנשים 7.6% ואילו אצל הגברים היה יותר מכפול - 18.3%. גורמים נוספים שהיו קשורים עם עליה בשיעור התקפי הלב והשבץ - לחץ דם גבוה, טיפול להורדת לחץ דם, רמות כולסטרול, עישון, סוכרת. גם השמנה היתה קשורה עם סיכון מוגבר אבל בפחות בהירות.
Circulation. 2009 Jun 8. Epub ahead of print

 

ועוד מחקר (יותר מעשרים אלף גברים במשך כעשרים שנה) שבדק קשר בין הסיכוי למחלות לב ואורח חיים ומצא קשר להפחתה בחצי בסיכון למחלות לב, אם מקפידים על 5 מתוך ששת התנאים הבאים:
תזונה עתירת ירקות ופירות, התעמלות קבועה, משקל נורמלי, חוסר עישון, לא יותר מדי אלכוהול ותזונה הכוללת ארוחת בוקר קבועה.
JAMA. 2009, 302(4), 394-400
 

במעקב אחרי כעשרים אלף משתתפים במשך 38 שנים נמצא כי עישון, סוכרת, לחץ דם גבוה, השמנה ורמת כולסטרול גבוהה קשורים עם קיצור משך החיים ב 10-15 שנים.

BMJ. 2009, 339, b3513.

 

בניתוח אחר (9 שנים, 15000 משתתפים) שבדק את הסיכון לשבץ מוחי נמצאו שני גורמים מובילים קשורים עם הגברת הסיכון- לחץ דם גבוה וסוכרת.

 

 

תרגום ועריכה: ד"ר דינה ראלט

 

עוד מדדים להערכת הסיכון למחלות לב

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: