כמוניכליותמדריכיםהפרשת חלבון בשתן

הפרשת חלבון בשתן

באופן תקין מופרשת בשתן כמות קטנה מאוד של חלבונים. במקרה שהיא עולה, מדובר במצב המכונה פרוטאינוריה

מאת ד"ר נעמי לוין-יינה
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

במצב תקין, מופרשת בשתן כמות קטנה מאוד של חלבונים - פחות מ-150 מ"ג ביממה. החלבונים המופרשים תדיר בכמות זעירה הם אלבומין (20-30 מ"ג ביממה), חלבונים קטנים ואימונוגלובולינים (חלבונים השייכים למערכת החיסונית). פרוטאינוריה הוא מצב של הפרשת חלבון מוגברת בשתן, בדרך כלל אלבומין. מצב זה מוכר גם בשם אלבומינוריה.

 

כיצד מאבחנים פרוטאינוריה?

 

זיהוי נוכחות חלבון בשתן נעשה בדרך כלל בבדיקת שתן כללית, המאתרת נוכחות של אלבומין כאשר כמותו עולה על 300 מ"ג ביממה. כאשר רמת האלבומין המופרשת בשתן נמוכה מ-300 מ"ג ליממה (הפרשה בכמות של 30-300 מ"ג), היא מזוהה באמצעות בדיקה מיוחדת למיקרואלבומינוריה.

 

כאשר מזהים נוכחות של חלבון בכמות מוגברת בשתן, יש צורך לבצע בדיקת שתן כמותית של החלבון המופרש ביממה. אחת השיטות הכמותיות היא ביצוע של איסוף שתן במשך 24 שעות ובדיקת כמות החלבון המופרשת.

 

בדיקה נוספת היא יחס אלבומין/קריאטינין בדגימת שתן יחידה. בדיקה זו אינה מצריכה איסוף של השתן במשך 24 שעות, ועל כן נוחה וקלה יותר לביצוע ומאפשרת גם מעקב אחר בדיקות חוזרות, ללא טרדה מיותרת לחולה. חשוב לכמת את החלבון המופרש בשתן וכן לקבוע איזה חלבון מופרש, מאחר שסוג החלבון המופרש וכמותו מרמזים על סוג מחלת הכליה.

 

פרוטאינוריה ללא תסמינים 

 

פעמים רבות הפרוטאינוריה אינה גורמת לתסמינים ומאתרים אותה בבדיקת שתן אקראית שנעשית כסקר או מסיבות אחרות. כאשר ישנה פרוטאינוריה משמעותית, ובמיוחד אם היא מלווה ביתר לחץ דם, ירידה בתפקוד הכלייתי ו/או ממצאים נוספים בשתן, הדבר מרמז על מחלת כליה משמעותית, הדורשת בירור וטיפול מהירים.

 

פרוטאינוריה הנגרמת ממחלות טובולריות

 

פרוטאינוריה הנגרמת מהפרעה בספיגת חלבונים שונים בטובולים (אבוביות הכליה), משנית למחלות טובולריות שונות. בדרך כלל, הפרשת החלבון קלה, לרוב פחות מ-1-2 גרם ליממה, והחלבונים המופרשים הם לרוב קטנים ואינם אלבומין.

 

פרוטאינוריה הנגרמת ממחלות גלומרולריות

 

מחלות גלומרולריות (הקשורות לפקעיות הכליה) הן הסיבה השכיחה ביותר להתפתחות של פרוטאינוריה משמעותית. המחלה השכיחה ביותר הגורמת לפרוטאינוריה, היא סוכרת הפוגעת בכליות ומובילה לאובדן כמויות גדולות של אלבומין בשתן.

 

מחלות גלומרולריות ראשוניות גורמות אף הן לפרוטאינוריה משמעותית, בעיקר של אלבומין. לעיתים הפרוטאינוריה מלווה גם במיקרוהמטוריה (דם סמוי בשתן), יתר לחץ דם, בצקות וירידה בתפקוד הכלייתי לאורך זמן.

 

פרוטאינוריה תנוחתית

 

מצב שפיר המופיע בדרך כלל בילדים ובמבוגרים צעירים. מצב זה אינו כרוך ברוב המקרים בפגיעה כלייתית בטווח הארוך, ואינו מצריך בירור וטיפול. מצב זה מתאפיין בהפרשת חלבון מוגברת בשתן המופיעה רק בעמידה ונעלמת בעת שכיבה. בדרך כלל הפרשת החלבון בכמות קטנה של פחות מ-1 גרם ליממה ואינה מלווה בממצאים נוספים בשתן, התפתחות של יתר לחץ דם או ירידה בתפקוד הכלייתי.

 

על מנת לאבחן מצב זה יש לבצע איסוף שתן נפרד בשעות שבהן אנחנו ערים ובשעות הלילה (כולל השתן הראשון של הבוקר). בכל בקבוק מודדים את כמות החלבון שהופרשה באותן שעות. אז מוצאים כי בבקבוק עם השתן שנאסף בשעות היום קיימת הפרשה של חלבון מוגברת, ואילו בבקבוק שבו נאסף השתן מהלילה, אין הפרשת חלבון מוגברת. מצב זה אינו דורש המשך בירור או טיפול נוסף.

 

פרוטאינוריה פונקציונלית חולפת

 

פרוטאינוריה קלה, המופיעה וחולפת לסירוגין. היא מלווה בדרך כלל במצבים כמו מחלת חום, אי ספיקת לב, מאמץ גופני, או כל מצב של סטרס. בדרך כלל זהו מצב שפיר, שאינו מוביל לפגיעה כלייתית בטווח הארוך.

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: