קרוהן וקוליטיס

כמוניקרוהן וקוליטיסמדריכיםקרוהן וקוליטיס: תופעות לוואי מחוץ למערכת העיכול

קרוהן וקוליטיס: תופעות לוואי מחוץ למערכת העיכול

אחוז ניכר מחולי מחלות המעי הדלקתיות סובלים מתופעות לוואי שונות שאינן קשורות למערכת העיכול

מאת פרופ' משה רחמילביץ'
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

 

במחלות קרוהן וקוליטיס כיבית של המעי הגס, התפתחות תופעות מחלות דלקתיות מחוץ למערכת העיכול שכיחה אצל 25%-60% מאוכלוסיית החולים, בשלבים שונים של מחלתם. התופעות מלוות בדרך כלל מחלת מעי פעילה וחולפות כאשר המחלה במעי שקטה, אולם לעתים הן הביטוי הראשון - ולתקופה מסוימת גם היחיד - של המחלה.

 

תופעות עוריות

 

תופעות אלה כוללות פריחה אדומה, כואבת בדרך כלל, על פני חלקן הקדמי של הגפיים התחתונות. באזורים הנגועים בעור עלולים להיות כיבים - תופעה הנקראת Pyoderma Gangrenosm, שמופיעה יותר בסובלים מדלקת כיבית של המעי הגס. התופעות מופיעות לרוב במקביל לפעילות מחלת המעי וחולפות בדרך כלל עם שיפור מחלת המעי.

 

אפטות 

 

אפטות הן כיבים שטחיים בחלל הפה. זו תופעה שכיחה וייחודית למחלת קרוהן.

 

אצבעות

 

תופעה ייחודית נוספת למחלת הקרוהן היא תופעת התאלות האצבעות (Clubbing), תופעה שבה קצות האצבעות מתעבות ונראות כמקלות תוף. הסיבה לתופעה אינה ברורה עד היום.

 

תופעות מפרקיות

 

קיימות כמה מעורבויות של המפרקים במחלות המעי הדלקתיות - מכאבי מפרקים ללא דלקת ועד לדלקת מפרקים מובהקת, המערבת את המפרקים הקטנים בכפות הידיים או את המפרקים הגדולים כמו ברך, קרסול וכדומה.

 

תיתכן גם פגיעה במפרקי האגן. התופעות במפרקי האגן מתרחשות גם ללא קשר לפעילות מחלת המעי, לעיתים הן סימן המחלה המייצג הראשון, עוד לפני שנצפתה הסתמנות כלשהי מצד המעי.

 

תופעות בכבד ובדרכי המרה

 

מגוון התופעות בדרכי המרה והכבד עלול להיות ביטוי למעורבותם במחלות המעי הדלקתיות. בין התופעות: כבד שומני, דלקת של הכבד, לעתים גם כרונית, היצרויות בדרכי המרה ואבני מרה או גידול של כיס המרה, בעיקר במחלת קרוהן. גם התופעות בדרכי המרה יכולות להוות את ההסתמנות הראשונה של מחלת המעי, טרם הופעת הסימנים האופייניים ככאב בטן או שלשול.

 

הפרעות המטולוגיות

 

הפרעות המטולוגיות באות לידי ביטוי בחוסר ברזל ודם עקב איבוד דם במערכת העיכול. במחלת קרוהן ניתן לסבול גם מחוסר ברזל, בחומצה פולית או בוויטמין B12 עקב קשיים בספיגתם. כשהמחלות פעילות, שכיח ריבוי של כדוריות דם לבנות וטסיות בדם. לעתים יש נטייה לקרישיות יתר ולהיווצרות תסחיפים לאיברים שונים.

 

תופעות בעיניים

 

דלקות עיניים מסוגים שונים ובחומרה שונה שכיחות בשתי המחלות. התופעה השכיחה ביותר הינה אפיסקלריטיס - אודם בלחמית ובקשתית שאינו מלווה בליקויי ראייה. תופעה חמורה יותר הינה אובאיטיס המתבטאת בכאב, טשטוש ראיה, רגישות לאור וכאב ראש. במצב זה נדרש טיפול מהיר, לרוב בתכשירי סטרואידים.

 

תופעות כלייתיות

 

תופעות בכליות אופייניות למחלת קרוהן ולא לקוליטיס כיבית, ומתבטאות בעיקר באבני כליה, בחסימות של דרכי השתן ולעתים רחוקות גם בנצור מהמעי המודלק לכיס השתן. נצור בין דרכי השתן לדרכי העיכול מתבטא בהופעת בועות אוויר בשתן ובזיהומים חוזרים בדרכי השתן.

 

הקטנת מסת העצם (אוסטאופורוזיס)

 

חולים הסובלים ממחלות המעי הדלקתיות נמצאים בסיכון מוגדל להפרעות במאזן הסידן ובריחת סידן מהעצמות, בשל הפרעות בספיגת הסידן וויטמין D, שחרור חומרים דלקתיים המגבירים הרס העצם וגם בשל טיפול שכיח בסטרואידים המעכבים פעולת ויטמין D ומגבירים הרס העצם. בריחת סידן הופכת את העצמות לשבריריות ובשל כך מגבירה את הסיכון לשבר. מומלץ לעבור בצורה מסודרת בדיקת צפיפות עצם ולטפל במידת הצורך בתכשירים ותרופות מתאימים. 

 

 

הכותב הוא מומחה למחלות דרכי העיכול במרכז הרפואי תל אביב ובבית החולים שערי צדק

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: