טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהמדריכיםשאלות ותשובות על טרשת נפוצה

שאלות ותשובות על טרשת נפוצה

מהם הביטויים של המחלה, מי יכול לחלות בה והאם ניתן לחזות אותה? כל התשובות לשאלות שרציתם לשאול

מאת ד"ר איתן אוריאל
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

ריכזנו עבורכם את כל התשובות לשאלות שרציתם או לא חשבתם לשאול על טרשת נפוצה: מה הביטוי הראשון של המחלה בדרך כלל, מתי אפשר לאבחן אותה, כיצד ניתן לטפל בה, איך היא עלולה להתפתח ועוד.

 

1) מהו הפרופיל של חולה טרשת נפוצה?

 

אבחנה של טרשת נפוצה שכיחה יותר במבוגרים צעירים - היא מאובחנת בעיקר בגילאי 25-35. המחלה שכיחה כפליים בנשים מאשר בגברים. קיימת שונות גיאוגרפית בשכיחות המחלה והיא נפוצה יותר באירופה ובצפון אמריקה.

 

2) האם ידוע מה גורם למחלה?

 

עדיין לא ידוע מה הגורם למחלה. ידוע כי המחלה נגרמת משילוב של סיבות גנטיות וסביבתיות. ככל הנראה מדובר בתגובה חיסונית לא תקינה, באנשים בעלי מועדות גנטית, לגורם סביבתי, יתכן ויראלי, שטרם זוהה בוודאות.

 

3) מהו הביטוי הקליני של התקף טרשת נפוצה?

 

הביטוי הקליני של טרשת נפוצה הינו רחב ביותר ועלול לכלול מעורבות של כל אזור במערכת העצבים המרכזית (המוח וחוט השדרה). התקף יכול לכלול הפרעות בראיה, כפל ראיה, חולשה מוטורית בפלג גוף, הפרעות תחושה בפלג גוף או פנים, אי שליטה על סוגרים, חולשה בגפיים התחתונות, הפרעות ביציבה ובשיווי המשקל ועוד.

 

4) מהו הביטוי הקליני השכיח ביותר של התקף ראשון?

 

דלקת בעצב הראיה מהווה את הביטוי הראשון השכיח ביותר. החולים מתלוננים על טשטוש ראיה, לרוב בעין אחת, עם הפרעות בשדה הראיה באותה העין. לרוב קיימת ירידה בחדות ראיית צבעים - בעיקר בצבע האדום - בעין החולה. לעיתים ישנו כאב בהזזת העין. יחד עם זאת הביטוי הקליני השכיח בהתקף ראשון משתנה בין אדם לאדם.

 

 

5) האם ניתן לבצע אבחנה של טרשת נפוצה לאחר התקף בודד?

 

בעבר היה נהוג לבצע את האבחנה רק לאחר "פיזור בזמן ובמקום", דהיינו לאחר שני התקפים, בזמנים שונים, המערבים אזורים שונים במערכת העצבים המרכזית. כיום, עם התקדמות שיטות ההדמיה, ניתן לבצע אבחנה גם לאחר התקף בודד במידה ובדיקת ה-MRI עונה על קריטריונים הדמייתים שנקבעו.

 

6) מהו המהלך הטבעי של המחלה?

 

רוב החולים יסבלו ממהלך התקפי–הפוגתי, דהיינו התקף קליני החולף עד להופעת ההתקף הבא. בין ההתקפים החולים לא יסבלו מנכות נוירולוגית. חלק המחולים עם מהלך התקפי-הפוגתי יעברו, עם הזמן, למהלך מתקדם - כלומר ההתקפים לא יחלפו לחלוטין ויותירו נכות מסוימת לצמיתות. כ-10% מהחולים יסבלו ממהלך מתקדם כבר מתחילת המחלה, אלו הם החולים שיסבלו ממחלה אגרסיבית יותר.

 

7) האם ניתן לחזות את מהלך המחלה לאחר ההתקף הראשון?

 

לא ניתן לחזות את מהלך ואופי המחלה כבר מההתחלה. ישנם מספר מאפיינים שנמצאו כקשורים למהלך שפיר יותר כגון מין נשי (למרות שהמחלה שכיחה יותר בקרב נשים), הופעה בגיל צעיר והתקף ראשון הכולל הפרעה תחושתית ולא מוטורית.

 

8) מהו הטיפול בהתקף טרשת נפוצה?

 

לרוב הטיפול יכלול מחזור סטרואידים במינון גבוה לתוך הווריד למספר ימים ובהמשך הורדה הדרגתית של המינון בטיפול הניטל דרך הפה.

 

9) מהו הקו הראשון של הטיפול המניעתי במחלה?

 

לרוב הקו הראשון כולל טיפול בזריקות אינטרפרון (בתכשירים רביף, בטפרון או אוונקס) או בזריקות קופקסון. כיום ישנם טיפולים חדשים חלקם בזריקות וחלקם ניטלים דרך הפה.

 

10) מהי היעילות המוכחת של הטיפולים למחלה?

 

התרופות הוכחו כיעילות בהפחתת תדירות ההתקפים וכן בהפחתת השינויים ההדמייתים בבדיקות ה-MRI. נראה כי היעילות של התרופות החדשות יותר הינה גבוהה יותר, אולם השימוש בהן לעיתים כרוך בתופעות לוואי בעיתיות. ההחלטה לגבי הטיפול המיטבי צריכה להינתן על ידי הנוירולוג המטפל.

 

 

ד"ר איתן אוריאל הוא מומחה בנוירולוגיה, רופא בכיר במחלקה הנוירולוגית והמרפאה הנוירואימונולוגית במרכז הרפואי תל אביב וממנהלי פורום טרשת נפוצה בכמוני

אורטל..סעידוב
11/08/18 2:16
שאלה. אחותי קיבלה התקף.כרגע מאושפזת בביח וולפסון.מחר כנראה ישחררו אותה. לפני שכרגנ האירוע הלכה והכל היה בסדר.כרגע התדרדר המצב ולא יכולה ללכת לאכול לבד,שירותי וכו. איך מעכשיו לעכשיו אנו משיגים עזרה?...
שאלה.
אחותי קיבלה התקף.כרגע מאושפזת בביח וולפסון.מחר כנראה ישחררו אותה.
לפני שכרגנ האירוע הלכה והכל היה בסדר.כרגע התדרדר המצב ולא יכולה ללכת לאכול לבד,שירותי וכו.
איך מעכשיו לעכשיו אנו משיגים עזרה?
האם יש ביח שיקומי שיכול לקלוט אותה?
היא מטופלת בביח תל השומר.
אנו עובדים עצות...בשבת אין לנו דרך להשיג כיסא גלגלים,חיתולים או להתייעץ
עזרה דחופה בבקשה
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: