מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

סוגי טרשת נפוצה

על ההבדלים בין טרשת נפוצה שפירה, התקפית-הפוגתית ומתקדמת


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

 

ישנם מספר סוגים של טרשת נפוצה, אשר נבדלים זה מזה בין היתר בתדירות ההתקפים ובאופן התפתחות המחלה. 

 

טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית (Relapsing–Remitting)

 

רוב רובם של החולים מאובחנים בסוג זה של טרשת נפוצה. סוג זה מתבטא בתקופות בהן ישנה התפרצות של הסימפטומים (תקופת ההתקף) ובעקבותיו תקופה של רגיעה והיעלמות חלקית או מוחלטת של הסימפטומים (תקופת ההפוגה).

  

לא ניתן לדעת מתי ובאיזו תדירות אדם יקבל התקף, אולם בממוצע אנשים הסובלים מסוג זה של טרשת נפוצה יקבלו התקף פעם או פעמיים בשנה, כאשר משך ההתקף יכול להיות מספר ימים, מספר שבועות ואף מספר חודשים. חלק מהאנשים יסבלו מהתקפים בתדירות גבוהה יותר וחלק לא יחוו התקף במשך שנים. לא ניתן לדעת בדיוק כמה זמן תימשך תקופת ההפוגה בין התקף להתקף, או מה תהיה עוצמת הסימפטומים בזמן ההתקף.

 

טרשת נפוצה שפירה (Benign)

 

בסוג זה של טרשת נפוצה, החולים יסבלו לרוב מהתקפים מזעריים עם הפוגות ארוכות מאוד וללא סימפטומים. טרשת נפוצה שפירה יכולה להיות מאובחנת רק במקרים בהם האדם סבל ממעט מאוד סימפטומים במשך תקופת זמן של 10-15 שנים.

 

טרשת נפוצה מתקדמת (Progressive)

 

טרשת נפוצה מתקדמת מתבטאת בהחמרה קבועה של הסימפטומים במשך הזמן. מידת וקצב ההחמרה משתנים בין חולים שונים, ולא ניתן לחזות את המהירות בה יתפתחו התסמינים. כך, בקרב חלק מהחולים הסימפטומים יישארו מזעריים במשך חודשים ושנים, בעוד בקרב חולים אחרים קצב ההחמרה יהיה מהיר יותר. 

 

מתקדמת משנית - סוג זה מאובחן אצל חולים בטרשת נפוצה התקפית-הפוגתית, אשר תדירות ההתקפים שלהם הלכה ופחתה ואף נעצרה. יחד עם זאת, הסימפטומים הולכים ומוחמרים.


מתקדמת ראשונית - מדובר באנשים שלא סבלו אף פעם מהתקף, אך הסימפטומים מתקדמים ומוחמרים מרגע האבחון הראשוני.

 

 

הכותב הוא פסיכולוג ומנהל קהילת טרשת נפוצה ברשת החברתית-בריאותית "כמוני"

מערכת-כמוני
11/09/18 14:49

שלום ראובן, תוכל לנסות לשאול בנושא בקהילת כאב באתרנו, בקישור:

ראובן6
11/09/18 1:46

אני סובל מאי ספיקה היקפית של עורקי הרגליים, לאחר הליכה של 500 מטר אני חש כאבים ברגל ימין, האם יש טיפול לבעיה שלי?:heart:

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: